Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy kell ékszíj hajtást és...

Attila8101 kérdése:

Hogy kell ékszíj hajtást és fogaskerék hajtást kiszámítani?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Mivel hogy kb 12 éve tanultam és időközben elveszett már minden könyvem és irományom ezzel kapcsolatban,így hozzátok fordulnék segítségért.Hogy kell ékszíj hajtást számolni és esetlegesen egy fogaskerék számítás is jöhetne.Már a hajtás aránya sem rémlik hogy 1 fölött és alatt lassítás vagy gyorsítás van (bár ez nem lényeges mert lassítás kell nekem [kicsi--->nagy]).


Köszönöm!!


2010. okt. 29. 19:57
 1/9 anonim ***** válasza:
45%

Én 43 éve tanultam..

Ékszíj: kb a két ékszíjtárcsa átmérőjének aránya. Hajtó 100, hajtott 50 2* annyit fog forogni. /Itt igazából az ékszíj középátmérővel kell számolni/

Fogaskerék: rém egyszerű: fogak aránya: hajtó 100, hajtott 50 = pont 2* annyit fog forogni...

Azért ne várd el, hogy a fogak terhelésre történő méretezését is leírjam. Mert ugye van fogaskerék az órában, meg az óriáskerékben is...

2010. okt. 29. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

milyen adatokból szeretnéd számolni?:)

omega1 fogaskerék fokszáma1 sugár1

i= ------ = ---------------------= --------

omega2 fogaskerék fokszáma2 sugár2

2010. okt. 29. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
najó, ez kicsit szétcsúszott, fogaskeréknél a fogak számának aránya, szíjhajtásnál meg lehet az átmérők aránya, ugyanaz mint a sugarak aránya, vagy a szögsebességek aránya. Remélem jól mondtam, most tanultam :)
2010. okt. 29. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Sajnos az első hsz nem volt nekem egyértelmű.De írnám az ékszíjtárcsa adatokat.

Hajtó tárcsa kis átmérője 13,5 mm,teljes átmérője 17,1 mm.

Hajtott tárcsa kis átmérője 39,8 mm,teljes átmérő 43,7 mm.

Fogaskerék adatok.

Hajtó kerék átmérő 11,7 mm,fog szám 10.

Hajtott kerék átmérő 51,1 mm 50.

És ha valakiben megfogalmazódna a kérdés hogy mihez kell ilyen kis alkatrész,a kisfiamnak akarok csinálni egy távirányítású lánctalpast.A hajtó motorok "elvileg" 11000 ford/perc fordulattal rendelkeznek.

Egyébként amikor tanultam akkor volt egy nagyon egyszerű képlet amivel pillanatok alatt kiszámoltam a kimenő fordulatot.Kettős lassítás lenne benne.Egyszer az ékszíj majd utána még a fogaskerék.

Köszi!

2010. okt. 29. 20:37
 5/9 anonim ***** válasza:
hát, számoltam valamit, úgy nagyjából 750 körül lesz a fordulatszámod, elméletben legalábbis :)
2010. okt. 29. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
először az ékszíjad módosít: 13.5/39.8*11000=3731 lesz a fordulatszám, utána ezt módosítja a fogaskerék, ha jól értettem, 10/50*3731=746 [ford/min], második, harmadik, illetve negyedik voltam :)
2010. okt. 29. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Akkor már közel járunk az igazsághoz.De azt hiszem hogy ez a fordulat még elég sok még mindig.Lehet hogy még egy egy áttételt rakok bele (vagy csak egy előtét ellenállást a motorok elé).De szerintem meg van akkor a megoldás és ezt nagyon köszönöm Nektek!Már csak az ékszíj hajtás képlete böki a csőrömet hogy nem emlékszem rá.

Köszönöm!

2010. okt. 29. 21:15
 8/9 anonim ***** válasza:
részemről nincsmit, legalább vettem valami hasznát hogy elsőéves gépész vagyok :)
2010. okt. 29. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 O.Horváth Gyula válasza:

Tiszteletem.

Lehet rosszul emlékszem, de mintha a szíjjhajtásnál a szíjjtárcsa kerülete, nem pedig az átmérője határozza meg a sebességmodosítást.

D*pí.

" gyulabmw@gmail.com " ra írna valaki aki biztos benne!?

Köszönöm.

2014. nov. 22. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!