Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Metró-ajtó ütésének ereje?...

Metró-ajtó ütésének ereje? Barátommal azt próbáltuk számolni, hogy mekkora erővel üt meg a metró ajtaja. Nem tudtuk, hogy hogy kezdjünk hozzá.

Figyelt kérdés
Adatok: megtett út=75cm ajtó súlya kb.=15kg csukódás ideje=2sec
2009. jan. 15. 19:01
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
87%

s=0.75m

m=15 kg

t=2 sec.

--------

F=?

F=m*a

a=v/t

v=s/t=0.75/2=0.375m/s

a=0.375/2=0.1875m/s2

F=m*a tehát 15*0.1875=2,815 N és mivel 1 kg=10 N ezért a metro ajtaja alig üt valamit. (kb. 30 dkg-mal "üt" meg a metróajtó)

2009. jan. 15. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
93%

bezzeg a régi metró beengedő ajtó !

volt, amikor hiába dobta be az ember az aluminium 1 forintost! szinte kiherélte a delikvenst ...

2009. jan. 15. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Köszi! Én akkor még nem éltem, de hallottam hírét :)
2009. jan. 15. 21:31
 4/11 anonim ***** válasza:
82%
Szerintem kihagydtad azt,hogy az ajtó keskeny vagyis kis felületen adja le ütés erejét,igy valószínüleg eléggé megrázó találkozás lenne.
2009. jan. 16. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
82%

Az első számoló többmindent szarul írt le. Egyrészt a metróajtó láthatóan végig gyorsul, nem az a lényeg, hogy mennyi idő alatt tette meg az utat, hanem hogy a végén mekkora sebességgel érkezik.

Így volna helyes kiszámolni: E = m*v^2, ha feltesszük, hogy az ajtóra egyenletes erő hat, akkor ki lehet számolni a gyorsulást (megvan az idő), de nekem ma vizsgám lesz, úgyhogy nem érek rá :D

2009. jan. 16. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
88%
A számításhoz abszolút nem értek, de ha 30 dkg-mal "csap"(na) meg az ajtó, akkor nem tört volna el az unokatesóm keze...
2009. jan. 16. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
89%

Ahhoz, hogy mekkora erővel üt meg, az is kell, hogy mekkora úton vagy mennyi idő alatt lassul le (mert ugye itt az az erő érdekel, amit a kettőtök ütközése során rád kifejt).

Tételezzük fel, hogy az ajtó egyenletesen mozog a záródás során! Ekkor a sebessége 0,375 m/s. A lendülete 5,625 kgm/s. Ha 0,1 s alatt lassul le, akkor 56,25 N erőt fog rád kifejteni. Ez nem sok.

Az viszont más kérdés, hogy mekkora felületre hat ez az erő. Ha elosztjuk a kifejtett erő értékét az ajtó élének felületével, megkapjuk az ajtó által kifejtett nyomást (mert amint előttem is írták, nem mindegy, hogy mekkora a felület, gondoljatok csak arra, hogy a kés élével miért is könnyebb elvágni valamit, mint a fokával).

2009. jan. 16. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Ezt kifejtenéd bővebben? Hogy számolod ki a lendületét és hogy számolod ki a nyomást? p=F/A ugye?
2009. jan. 17. 10:04
 9/11 anonim ***** válasza:
86%

A lendület megegyezik a sebesség és a tömeg szorzatával. Vedd figyelembe, hogy 2 ajtó van, tehát szerintem az erő (nyomás) is kétszer akkora lesz!

Különben igen, nagyon helyes, a nyomás az egységnyi felületre ható erő :)

2009. jan. 20. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Apró megjegyzés: az ajtó ütésére természetesen előírás van. Ezt szabványban az ütközés ENERGIÁJÁVAL jellemzik. Azaz sok mindent nem érdemes számolgatni. A maximális megengedett ütközési energia 5.5 joule. A zárási idő eléggé változatos, a 2mp elég ritka, 1.2mp körül vannak a "jobbak". E=1/2*m*v^2. Ez alapján a 2 ajtót együttesen figyelembe véve: 5.85joule. Azaz a leggyorsabb ajtók súrolják a szabványban előírt határértéket.
2009. febr. 19. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!