Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehetne megoldani ezt...

Hogyan lehetne megoldani ezt a matekpéldát?

Figyelt kérdés
Egy gyerek születésnapi zsúrt rendezett. Meghívott 17 gyereket, mindenki el is jött. Rendeltek egy nagy tortát a cukrászdából, ami már 28 szeletre volt felvágva. Hogyan lehetne elosztani a tortát minden gyerek között úgy, hogy mindenkinek egyenlő számú és nagyságú szelet jusson?
2009. jan. 21. 21:26
 1/5 anonim ***** válasza:
92%
Mivel nem az a kérdés, hogy a meglévő 28 szeeletet hogyan lehetne elosztani, hanem az, hogy a TORTÁT, ezért a megfejtés szerintem ez: a 28 szeletből 18-at kiosztok. (Mert a vendéglátó is eszik, mint gyerek, nyilván) Marad 10 szeletem. Ebből 9 szeletet ketté vágok, így megint jut mindenkinek. A maradék egy szeletet pedig 18 felé aprítom.:)
2009. jan. 21. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Nézd meg a feladatot és ellenőrizd, hogy pontról vesszőre egyezik- a szöveg.
2009. jan. 21. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
72%
Ha pontos a szöveg a legkisebb közös többszörös alapján minden szeletet 9 szeletre kell vágni. Minden gyereknek 14 jut.
2009. jan. 21. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Az első szerintem teljesen jó megoldást adott. Én annyival egészíteném ki, hogy a legkisebb közös többszöröst kell megtalálnod. De érdemes úgy kezdeni, hogy mindenki kap egy teljes szeletet. Aztán marad még 10 szelet a 18 gyerekre. A 10 és a 18 legkisebb közös többszöröse pedig 2*3*3*5 = 90. Vagyis ha mindegyik szeletet elkilencedeli, akkor ki tudja osztani igazságosan.


De ha az alaphelyzetet nézzük, akkor 18 és 28 legkisebb közös többszörösét kell keresnünk, az pedig 2*2*3*3*7 = 252. Azaz 252/28 szintén 9. De azért nem érdemes mindegyiket kilencedelni, mert 252/18=14, vagyis mindenki 14/9-edet fog kapni, tehát 1 egészet és 5/9 szeletet.

2009. jan. 22. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
56%
A legegyszerűbb megoldás, hogy odaad mindenkinek egy szelet, a maradékot a kutyának.
2009. jan. 23. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!