Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért elterjedtebb a horizontá...

Miért elterjedtebb a horizontális irányban rögzített lapátú szélturbina, mint a vertikális?

Figyelt kérdés
Sok helyen olvastam, hogy a vertikális kialakítású szélturbina (vowt) több szempontból sokkal előnyösebb és hatékonyabb, mint a hagyományos - mégsem látom, hogy terjednének. Mi lehet ennek az oka?
2011. febr. 16. 14:12
 1/7 anonim ***** válasza:
Talán mert más szempontokból meg a másik a hatékonyabb.
2011. febr. 16. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:

Én úgy tudom pusztán azért, mert a közvélemény kutatások alapján ez volt optikailag szimpatikusabb az embereknek. De lehet keverem más külsőséggel.


Ha érdekel a téma ajánlom Hunyár Mátyás könyvét:

A megújuló és környezetbarát energetika villamos gépei és szabályozásuk c. egyetemi tankönyv. Műegyetemi Kiadó, Budapest 2001

vagy tanár úr óráit ha még oktat...

2011. febr. 16. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Valószínűleg azért, mert a vertikális tengelyűt nem tudták olyan hatékonyan megcsinálni. Mérnöki szempontok játszanak, az biztos.
2011. febr. 16. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Talán mert drágább legyártani a vertikálisat.
2011. febr. 16. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Sok helyen én is olvastam, hogy így-úgy 90%os hatásfok. (ami fizikailag lehetetlen, mert 60% lehet max.)
2011. febr. 16. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
72%

A vízszintes tengelyű szélturbinák hatásfoka általában jóval magasabb a függőleges tengelyűekénél. Igaz viszont, hogy ez utóbbiakat nem kell szélirányba állítani, teljesen mindegy honnan fúj, dolgozni fog, ezért egyre nagyobb a térhódítása (És lényegesen könnyebb megoldani pl a viharvédelmét, kisebb helyen elfér, szóval van azért előnye bőven).


Viszont az a 60% hatásfok érdekes adat. Ugyan mihez képest ennyi? Pusztán a definíciótól függ, hogy mennyi a tényleges. Ugye egy motornál könnyű dolgunk van, hiszen a befektetett energia és a leadott energia hányadosa a hatásfok. De egy szélkeréknél bajban vagyunk, amikor a kinyert energiát kell valamihez hasonlítani (mert ugyan mihez hasonlítom?). Tehát óvatosan azzal a "lehetetlen"-nel... vagy kérném definiálni, mikor lenne 100%-os egy szélkerék ...


maci

2011. febr. 16. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Akkor, ha mögötte megáll a szél. XD
2011. febr. 19. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!