Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen arányban különböznek a...

Milyen arányban különböznek a különböző fűtőeszközök hatásfokai egymástól?

Figyelt kérdés

Ha pl. 100°C-on főzök 10 liter lecsós nokedlit 1 órán keresztül gázon, mikróban, fűtőszállal, vagy indukciós főzőlapon.


Elvileg az indukciós főzőlap akár fele annyit fogyaszthat, mint a fűtőszálas. Ez nem tudom, hogy azt jelenti-e, hogy fele annyit fogyaszt mint ami rá van írva, és nem tudom, hogy milyen arányban van ez a fogyasztás a mikróval, és a gázzal.


2011. febr. 17. 23:24
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

Abban különböznek, hogy mennyi hőenergia megy veszendőbe. Ebből a legrosszabb a gáz, hiszen szóródik nagyon, és a többet fűti a levegőt, mint a lábast.


A mikróban nagyon jó a hatásfok, hiszen csak az ételben lévő vízmolekulákat gerjeszti. És ez a hátránya is: nincs víz, nincs melegítés.


A fűtőszál egy jó átmenet az indukciós és a gáz között: koncentrálja nagyrészt a fűtést, hiszen a legtöbb hőenergia a lábas aljába jut, de azért szóródik.


És az indukciós főzőlap a legjobb: csak és kizárólag a lábast hevíti, tehát itt a legjobb az energia átadás.


Vagyis kevesebb energiabefektetéssel éred el ugyanazt :)

2011. febr. 17. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

mi az a lecsós nokedli?

elég sz@r lehet LOL

2011. febr. 18. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:

Csak írtam valamit ami az eszembe jutott. Példának megfelelt. :D

Most akkor a mikró, vagy az indukciós hatásfoka jobb?

Mindkettő teljesítményét lehet szabályozni.

Én főleg azért kérdeztem, hogy melyik használati költsége nagyobb. Mert igaz, hogy a gáz elfűti a levegőt és rosszabb a hatásfoka, de olcsóbb is, mint az áram.

Azért írtam arányokat, hogy kiderüljön, hogy jobb-e a hatásfoka az indukciósnak annyival, hogy olcsóbb, vagy ugyanannyiba kerül, mint a gáz. Ha ugyanazt csinálom rajta.

2011. febr. 18. 07:11
 4/18 anonim ***** válasza:

legjobb kaja:P

Szerintem az indukciós főzőlap.

2011. febr. 18. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:

Én azt mondom a mikro hatásfoka nagyobb. Ő ugyanis közvetlenül az ételt melegíti, míg az indukciós az edényt, aztán majd az melegíti az ételt. Továbbá a mikro az ételben lévő vizet nagyjából egyszerre (tehát egyenletesebben), amíg a főzőlap az edényen keresztül az edény falához közelebb lévő, vele érintkező ételt.


Azonban ez még így sem teljesen mérvadó, hiszen nem feltétlenül tudjuk hogy a befektetett elektromosság milyen hatásfokkal alakul mikrohullámmá.

Pontosat csak tapasztalati úton szerezhetsz, tehát ki kell mindkettőt próbálni, és megnézni, hogy végül melyik forgatott kevesebbet a villanyórán...


maci

2011. febr. 18. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

Annyira nem vagyok éhes. :D

A mikrót sem mondanám egyenletesnek.

Még tükörtojás elmegy benne, meg a tea.

De ha pl. rántottát akarsz csinálni, akkor a széle kezd el sülni, és az nem valami ínycsiklandozó látvány. :D

Talán, ha le van véve a teljesítmény mint olvasztáskor. Akkor nem melegszik annyira össze-vissza. De akkor lehet, hogy sokkal tovább tart, és összességében lehet, hogy többet fogyaszt mint a gáz, vagy indukciós. Most direkt főzésről beszéltem, nem melegítésről. Jó lenne, ha lenne valaki, aki tudja ezt. De tényleg egy olyan összehasonlítás kéne, amiben ugyanannyi, ugyanolyan állagú cuccot felmelegít, és melegen tart egy bizonyos hőmérsékleten, egy bizonyos ideig. Nagyjából azt hiszem, hogy a fűtőszálas biztos hogy a leggazdaságtalanabb, akkor már csak a gáz, a mikró, és az indukcióst kéne összehasonlítani.

2011. febr. 18. 17:54
 7/18 anonim ***** válasza:

Maci! (ma 11:36)


A villanyórán nem tudsz nagy pontossággal leolvasni értéket és még hozzá jön néhány apróság, ami befolyásolhatja a mérést. Inkább közvetlenül mérném a bemeneten a teljesítményt.


De a felvett villamos teljesítményt hogy hasonlítod össze azzal, hogy mennyi gázt égetsz el?


A gáz égéshője kontra villamos teljesítmény?


És árban is össze kéne hasonlítani. Elég sok rossz hatásfokú eszközt használunk mert olcsóbb. Az eszköz is, meg az "üzemanyaga".

2011. febr. 18. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

A legnagyobb hatásfok akkor lenne, ha több görbített fűtőszálat tennénk a lecsóba, hogy az teljesen ellepje és egyenletesen helyezkednének el a lecsóban.


(és ha mindez egy jól hőszigetelt helyen lenne)

2011. febr. 18. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
ma 22:14 és ma 22:17 voltam.
2011. febr. 18. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

Már csak tegnap 22:14 van.

A közvetlen mérés nem oly egyszerű, mert sok eszköz nem annyit fogyaszt,, mint amit 1 ampermérővel mérnénk, és kiszámolnánk. A villanyóra a lényeg, mert azután fizetünk, viszont minden mást le kéne húzni az áramkörről.

Az elfogyasztott gázból ki lehet számolni az elfogyasztott energiát. Ha nem így lenne, nem olvasnák le a gázórát. :D

Pontos eredményt ezek se hiszem, hogy nagyon adnának. Esetleg, ha 10 órán át főznénk a lecsós NOKEDLIT, akkor mozdulna annyit az állás, hogy jobban látszódjanak a különbségek. Gondolom én.

2011. febr. 19. 05:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!