Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Szerintetek melyik a legjobb...

Szerintetek melyik a legjobb teleszkóp? (Az ártól és kinézettől eltérve)

Figyelt kérdés

Celestron Astromaster 114EQ

Celestron Astromaster 130EQ

Celestron Powerseeker 127EQ ?


2011. márc. 15. 15:43
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

150/750 APO Black Diamond


Roszabbal nem érdemes kezdeni, mert hamar kinövöd, ezt meg lehet fejleszteni, csillagfotózásra is használni(fényerő f/5)

2011. márc. 15. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Nem értem miért kell baromságokat írni ...


Mért ne volna érdemes gyengébbel kezdeni? A mi időnkben sehol nem volt még apokromatikus optika és lám, csak érdemes volt elkezdeni már akkor is:P És ez nagyon igaz a középkor csillagászaira is. Nekik sem volt lehetőségük a 3 vagy többtagú, de még csak akromatikus objektívekre se nagyon, és mégis a legnagyobb felfedezéseket ilyen -szerinted nélkülözhetetlen- műszerek nélkül tették. Milyen érdekes nemde ?


Kérdező! általánosságban elmondható, hogy a lehető legnagyobb átmérőjű objektívet érdemes választani. A Celestron nem túl rossz márka, és ha a 3 közül kellene választani, talán a 130EQ a nyerő


maci

2011. márc. 16. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Még azt szeretném megtudni, hogy a refraktorok jobbak-e a reflektoroknál.

Melyik ad élesebb képet?

Mi az előnyük és hátrányuk?

2011. márc. 16. 18:01
 4/13 anonim ***** válasza:

A lencsés távcsőnek a fénymenete "tisztább", és egyenesállású képet ad. Nincs kitakarása, és amit az optika tud elméletben, az akár el is érhető, ha jó a minősége. Viszont színez, mert a refrakció hullámhosszfüggő. Persze bizonyos módszerekkel ez csökkenthető. Ezek a módszerek viszont drágák, és ez a következő hátrány: Egy lencsés rendszer mindig (jóval) drágább egy azonos méretű tükrös rendszerhez képest.


A tükrös távcsövek teljesen színhibamentesek. Ha az optika jó, igen jó kép érhető el velük is. Viszont a fénymenet a legtöbb szerelési technikánál kitakarásos, ami -ha mégoly csekély mértékben is, de- a kép minőségének rovására megy. Rendszerint a képük fordított állású, amire észleléskor oda kell figyelni. Persze ez az apróság megszokható. Olcsó, és az amatőrcsillagászok legtöbbje tükrös rendszerrel kezdi az észleléseit


Összességében elmondható, hogy a kisebb műszereknél (20 cm átmérőig), ha a pénztárca engedi érdemesebb lehet a lencsés távcső, de a nagyobbaknál már igencsak megnő a különbség az árban. pl egy 40 cm tükrös távcső mondjuk még elérhető árfekvésű (500 ezer Ft körül), de egy hasonló lencsés műszer súlyos milliókba kerülne. Aztán nem véletlen hogy a valaha készült legnagyobb (csillagászati) lencse 102 cm-es, míg tükrösben, már a múlt századokban is jóval nagyobbak készültek. Most valahol 10 méteres tükrös távcsőnél "tartunk"


maci

2011. márc. 17. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

A teleszkópokra visszatérve szerintem maradok a tükrösnél, mert annyira nem akarok a zsebembe nyúlni. Különben is vannak olyan reflektorok amihez jár fordító lencse.

Bocs, hogy mindig kérdezek, de a túl nagy fénygyűjtőerő nem hátrány? Pl.: A messzi bolygók megfigyelésénél. Mert annak nem örülnék, ha a bolygó helyett csak egy fényes, homályos folt lenne.


Ez onnan jutott az eszembe, hogy a CE Astromaster 130EQ fénygyűjtő ereje nagyobb mint a CE Powerseeker 127EQ-nak.

Viszont a fókusza kisebb.

Ez nem hátrány?

Ez esetben is jobb a CE Astromaster 130EQ?


Adatok:


Ce Powerseeker 127EQ:

Nagyitás: 50x 250x

Barlow lencse:3x

fókusztáv:1000mm


Ce Astromaster 130EQ:

Nagyítás: 33x 65x

Maximális nagyítás:307x

Fókusztáv:650mm


Mégegyszer, bocs a sok kérdésért és, ha valamit rosszúl mondtam, de még csak amatőr vagyok.

2011. márc. 17. 17:46
 6/13 anonim ***** válasza:

A fókusztávolságtól az alapnagyítás függ. A nagyítás ugyanis az objektív fúkusza osztva az okulár fókuszával. A rövidebb fúkuszú műszer fényereje nagyobb, de az elérhető nagyítás ugyanazzal az okulárral kisebb. Persze vannak megoldások a fókusz nyújtására, és ne feledjük el hogy egy rövidebb tubus könnyebben szállítható adott esetben. ÉS az észlelésnél is lehet gond, ha túl hosszú a tubus. A túl sok fény sose gond. Azt akár lehet szűrni, de ha kevés a fény, abból nehezebb nagyobb fényerőt "varázsolni", emiatt tehát ne aggódj. Bár a sok fény a bolygózásnál annyira nem zavaró. A Holdnál illetve a Napnál persze gond lehet de az más kérdés.


És sose baj, ha kérdezel. Valahonnan meg kell tudni a dolgokat :)


maci

2011. márc. 19. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat!

Mostmár értem miért kisebb a nagyítása a Astrmaster-nek, mint a Powerseekernek. Tehát a nagyítás nem is olyan fontos tényező, hanem a lényeg az objektív átmérője. Ugye?

2011. márc. 19. 18:18
 8/13 anonim ***** válasza:

Az objektív átmérője a felbontóképességet határozza meg, ez az elsődlegesen fontos paraméter. Azonban a nagyítás is sarkalatos, hiszen ha kicsi a nagyítás, sok-sok látnivaló észlelhetetlen marad. Én úgy szoktam mondani, hogy egy távcső az átmérő centiméterben mért számának ötszörösét "tudja" felbontás szempontjából. Pl. egy 10 cm-es tükrös távcső 50-szeres nagyításon már megmutat mindent, amit az adott átmérő felbontásban lehetővé tesz. Ennél a nagyításnál azonban célszerű 2-3-szor nagyobbat alkalmazni. Ugyan új részletek már nem jönnek elő a nagyítás fokozásával (ez az úgynevezett üres nagyítás), de az alapnagyításnál még nagyon közel vannak a részletek, és látványra jobb az ennél kicsit nagyobb alkalmazott nagyítás. 10 cm tükörrel még akár jó képünk lehet 400-szoros nagyításon is, de ehhez már különlegesen nyugodt légkör, tiszta levegő szükséges.


maci

2011. márc. 19. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
56%
A Hubble.
2011. márc. 20. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

És szerinted, ha megveszem az Astromastert a 33x és a 65x nagyításával, megfelelő vagy kell rá valami kiegészítő? Gondolom a maximális nagyítást (307x) csak valami kiegészítővel lehet elérni.

Bevallom én eddig a Powerseeker 127EQ-val szimpatizáltam, mert van hozzá barlow lencse (3x). Azzal meg az a probléma, hogy a 750x nagyítással, amint az már mondat nagyon jó légköri viszonyok kellenek.

A kérdésem tehát az, hogy megfelelő paraméterekkel rendelkezik az ASTROMASTER 130EQ?

[link]

2011. márc. 20. 09:59
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!