Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Szorzattá alakítható egy a^b...

Szorzattá alakítható egy a^b + b^a alakú szám?

Figyelt kérdés
Konkrétan a 2011^4 + 4^2011 alakú számot kéne szorzatalakban felírom, ami a feladat szövege szerint lehetséges... de nem tudok rá trükköt, manuálisan pedig nem működik, mert a 4^2011 több mint ezerjegyű...
2011. ápr. 14. 20:40
 1/5 anonim ***** válasza:

Általánosságban biztosan nem, hiszen például 2^3+3^2 = 17, ami prím.

Hmm, nem tűnik könnyűnek a feladat :)

Mindenesetre annyi biztos, hogy 5-el osztható lesz a szám, mivel 5-re végződik (az első tag 1-re, a másodiknál 4 hatványok mindig 4,6,4,6-ra végződnek, és itt páratlan a kitevő, tehát az utolsó számjegy 4+1 = 5). Egyenlőre ennyit tudtam haladni :)

2011. ápr. 15. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Eddig én is eljutottam :) Sőt, mindkét szorzótényezőnek páratlannak kell lennie. De tovább nem jutottam :)
2011. ápr. 15. 15:53
 3/5 anonim ***** válasza:

Így nem lenne jó?


N = a^b + b^a

Ha

a = n*b

N = (n*b)^b + b^(n*b) = n^b*b^b + (b^b)^n

legyen

b^b = x

N = n^b*x + x^n

N = x[(n^b + x^(n - 1)]

2011. ápr. 15. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Jó lenne, sőt, rájönnék magamtól is, de a 2011^4 + 4^2011 esetén sajnos nem alkalmazható, lévén 2011 prím...
2011. ápr. 16. 10:38
 5/5 A kérdező kommentje:

Hmm... úgy tűnik valamiféle Marie-Sophie Germain tud megoldást a gondomra. :) Legalábbis a konkrét feladat kapcsán.

Megtaláltam ugyanezt a feladatot a gyakorikérdéseken itt:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

Csak azért írom le, hátha valakit még érdekel a dolog, vagy ide jutott. :)

2011. máj. 6. 07:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!