Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy faliórának a másodpercmuta...

Egy faliórának a másodpercmutatójának kattogása miért nem egyforma hangot ad ki?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 26. 06:29
1 2
 1/12 ToXeN ***** válasza:
64%
Szerintem, mert lefele könnyebben megy, mint felfele! A változás nagyon kicsi, de hallható!
2011. ápr. 26. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
Szerintem nem erre gondolt, hanem hogy a "tikk" mindig hangosabb, hangsúlyosabb, mint a "takk".
2011. ápr. 26. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Elsőnek; félpercen belül is, akár másodpercenként is figyelhető a változás..
2011. ápr. 26. 08:57
 4/12 anonim ***** válasza:
63%

sztem csak bele akarod hallani a változást

egyáltalán nem más

2011. ápr. 26. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

keress rá a doppler-effektusra

egyébként szerintem csak azért hallod mert hallani akarod. (esetleg mert denevér vagy)

2011. ápr. 26. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Próbáld ki, új lakásba költöztünk, az egyik nagy szoba még üres, (és jó visszhangos), felerősödik a hang (főleg éjszaka, mikor nem zavar semmi...)
2011. ápr. 26. 11:15
 7/12 anonim ***** válasza:
81%

Amyúgy én is észrevettem,lehet a fogaskerekek miatt alakul ki az interferencia.

Ne bízz mindíg a füledben:D

Ezt azért mondom mert nem mindig hallod ugyanolyannak az óra ketyegését,mert például ha figyeled az órát és hallod,az agyad automatikusan kikapcsol mindent és az óra ketyegésére fog "ráálni".

De ha nem figyelsz rá akkor meg se hallod.

Nekem is itt az óra a szemem előtt,de ha másra figyelek nem is hallom hogy ketyeg.

2011. ápr. 26. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Mechanikus óráknál van egy ingaszerű gátló izé, ami ide-oda billeg, és mindkét szélső helyzetében egyet ugrik a mutató. Ilyenkor lehet, hogy a két véghelyzetben másképp szól.


Elektromos óráknál viszont nem tudom..

2011. ápr. 26. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Ha falióráról beszélsz, akkor ezt az egészet a gravitáció okozza. Ugyanis a mutató függőleges síkban szakaszos változó forgómozgást végez, ezért a mutatóra minden másodbercenként a gravitációs erő változó forgatónyomatékot fejt ki. Ez könnyen belátható, hiszen a mutató sulypontja annak közepén van. A suly nem változik, viszont a sulypont és a forgáspont távolsága vizszintes szakaszon mérve az idő szinuszfüggvénye szerint változik.

Tehát a külső forgató erő is szinuszosan változik. (Értéke 0, ha a mutató 12, ill.-6 ot mutat, értéke maximális 9 ill. 3 óra esetén).

Ebből következik, hogy a mutatóra ható forgatóerők eredője is időben változó. A kibocsátott hang (bonyolult rugalmas deformációk eredménye) ezért szintén időben változó lesz.

Ez az alapeset. Ezenkívül a hallott hang sok mindentől függ, különösképpen a szoba méreteitől, a levegő sürűségétől, hőmérsékletétől, stb.

Továbbá attól, hogy milyen a füled, és az óra egymáshoz viszonyított helyzete. (A levegőben térbeli vegyeshullámok terjednek, amelyek bizonyos helyeken duzzadósíkokkal, és csomósíkokkal rendelkeznek. Ezért nem mindegy, hogy épp. egy csomósikon (gyenge hanghatás) vagy egy duzzadósíkon (felerősödő hanghatás) vagy, esetleg a kettő között (helytől függően változó hanghatás)).

2011. ápr. 26. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
kössz! Már értem!
2011. ápr. 27. 08:19
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!