Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Vajon mitől csaphatta le a...

Vajon mitől csaphatta le a biztosítékot?

Figyelt kérdés

Következő a helyzet: Nem voltam otthon pár napig, és mikor ma hazaértem, le volt csapva a "Fí"-relé(görög "fí" betűvel jelzett relé, gondolom tudjátok mi az). A kismegszakítok nem voltak(3db van, fázisonként 1). Nagy vihar volt a napokban, talán belecsapott a villám? De mitől, hisz minden ki volt húzva, így áram aligha folyhatott keresztül a relén. Egyedül a mozgásérzékelős lámpa működött, ami mostmár hibás, mert nem kapcsol ki... Valószínűleg villám lehetett, de akkor is, hogyhogy áram folyt a védőföldön át?

Valaki tudna segíteni?


2011. máj. 22. 22:04
 1/5 anonim ***** válasza:
A fi relé méri a fázison és a 0án átfolyó áramerősséget, ha ez eltér, azaz valahol "szivárog" az áramkör (pl egy emberen keresztül), akkor leold. Ebből következik, hogy villámnak ehhez semmi köze. Valahol hiba van a lakás elektromos berendezésében, vagy rosszul vannak bekötve a vezetékek.
2011. máj. 22. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Keresd meg, hogy mi ázhatott be. De az is lehet, ahogy az első írta, hogy a villanyszerelőd beült az időgépbe, visszament az építkezésig, de most másodszor valamit rosszul kötött be...
2011. máj. 22. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. De érdekes módon a mozgásérzékelős lámpám is megadta magát, úgyhogy valószínűleg vagy valami rövidbe került(amit kétlek, mert senki nem volt a házban, és fogyasztók is ki voltak húzva, egytől egyik, mivel alig van), vagy pedig túlfeszültség lehetett a hálózatban. De nem tudom. Minden esetre érdekes jelenség.
2011. máj. 22. 22:31
 4/5 anonim ***** válasza:
Villám tud ilyet csinálni, messziről is. A Fi relé elég érzékeny.
2011. máj. 23. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ha jól értem, a kismegszakítók végül is maradtak, csak a "Fí-relé" oldott le. Ez nem azt jelenti - mint már írták - hogy a védőföldre jutott áram, hanem azt, hogy a fázison bejött összes áram nem ment vissza a nullán. Ekkor old le ugyanis a fí-relé. (Ha fogod a fázist és a rajtad átmenő 2 amper, a radiátoron keresztül megy a Földbe, nem a nullán át. Erre a 2 amperre a bizti nem vág le, csak a fi-relé.)

A te esetedre visszatérve a villám elektromágneses terének változása indukálhatott áramot a rendszeredben, aminek erőssége csak akkora volt, amire a fi-relé reagált... (általában 100 mA-es a megfizethető változat)

2011. máj. 23. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!