Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a különbség az alábbi...

Mi a különbség az alábbi angol mondatok között? (lent) elmagyarázná nekem valaki, hogy mire való a 3. alak és hogy/mikor kell használni?

Figyelt kérdés

I've been running

I ran

mind a kettőre ugyanazt adta ki a fordító.

Lenne szíves valaki elmagyarázni? Nagyon érdekel a dolog! :)


2011. jún. 24. 17:57
 1/7 A kérdező kommentje:
esetleg van olyan oldal, ahol fent van az egész 3. alakos dolog? Mármint el van magyarázva, stb. Mint egy jó tankönyvben :)
2011. jún. 24. 18:02
 2/7 anonim ***** válasza:

A ran a run egyszerű múlt idei alakja. Futottam, valamikor.

I have been az a present perfect, oda kellene harmadik alak, a running nem helyes, úgy tudom bár én is csak tanuló vagyok még.

2011. jún. 24. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Ja és p.perfectet akkor kell használni, ha az esemény kihatással van a jelenre, van neki eredménye.
2011. jún. 24. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
ezt hosszú lenne elmondani, de ha tényleg akarod tanulni, keres egy tanárt, amúgy az I have been running, az present perfect continuous, akkor használjuk, hogyha pl. valami óta csinálok valamit, pl.: I have been waiting for them for twenty minutes, szóval várok rájuk 20 perce, ezt az igeidőt a for és a since változataival tudod használni, vagy felismerni..
2011. jún. 24. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:

Van Present Perfect Continuous igeidő is, az első mondat abban van. :) A második mondat valóban Simple Past. Mindkettő azt jelenti, hogy futottam, de a cselekmény ideje nem azonos, az előbbi a közelmúltban kezdődött, és a beszéd pillanatában még tart, a második pedig a múltban kezdődött, és be is fejeződött.


Az ige 3. alakja például a különböző Perfect Tense-ek alakjában, vagy passzív mondatokban használatos.

2011. jún. 24. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:

De az első(I've been running) is lehet befejezett , például ha egy múltban történt dolog , ami lezárult kihatással van a jelenre. Példamondat:

I'm out of breath. I've been running. <- Már befejeződött.

2011. jún. 24. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

Amit az előzőek írtak, plusz hozzátenném pár év tanítás/nyelvészkedés elméletét is:


present perfectet a klasszikus nyelvtan szerint akkor használsz, ha nincs megadva, hogy pontosan mikor csináltad a múltban


ill. hogyha még van lehetőséged megtenni a jövőben.


I ran yesterday like an idiot. (megadva a pontos múlt)

I have been running for months every day. (igaz meg van adva, hogy "hónapok óta minden nap" de ez az "óta" tipikusan pp-et vonz, és simán van lehetőséged megismételni)


A for-al és since-el érdemes a pres.perf-et használni, egyébként ha nem használod, hanem csak a múltat (kivéve nyelvvizsgán, ott erre figyelnek!), akkor semmi hátrányod nem lesz.

2011. jún. 24. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!