Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan képesek a fizikusok...

Hogyan képesek a fizikusok detektálni az összecsatolt részecskepárok komplementer változásait?

Figyelt kérdés
2011. aug. 6. 09:47
 1/7 anonim ***** válasza:
Megmérik az egyik részecske spínjét, s kb ugyanebben az időben a másikat is. A spinek össze nulla lesz. Ebből következően tudjuk, hogy összevan csatolva a részecske.
2011. aug. 6. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
De honnan tudják hogyha megváltozik az egyik, akkor megváltozik a másik is.Továbbá két óra is szinkronban jár, de ebból nem következik ,hogy kapcsolatban állnak.
2011. aug. 6. 15:50
 3/7 Vree ***** válasza:

Fú, ez jó kérdés :D

(Csak azért írtam bele mert én is kíváncsi vagyok.)

2011. aug. 12. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Szerintem nem arról szól a kísérlet, hogy megnézzék, egymáshoz tartoznak-e, hiszen eleve a kísérlet során keltett párokról van szó. Arra kíváncsiak, hogy magmarad-e köztük a kapcsolat, és ahhoz elég, ha az egyik változását követi a másik. Ráadásul a változást mi generáljuk. Nem azt nézzük, hogy az "órák" együtt járnak-e, hanem, hogy ha az egyiket elállítjuk, a másik is követi-e.

Legalábbis szerintem. :)

2011. aug. 12. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Mivel ez kvantummechanika, maga a mérés idézi elő a változást. Azaz egészen addig, amíg meg nem mérik a részecske spinjét, addig az ő spinje mindkét állapotot tartalmazza. A mérés pillanatában a spin beugrik a kettős állapotból az egyik állapotba, de a megmaradás miatt a másik részecskének ellenkező spinben kell lennie, vagyis ő abban a pillanatban a másik állapotba ugrik attól, hogy az első részecskének megmértük a spinjét. Ha a két mérést végző műszer óráját összevetjük, akkor pedig láthatjuk, hogy ez a hatás azonnali, még a fénysebességnél is gyorsabb.
2011. dec. 16. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Engem ez a fénysebességnél gyorsabban terjedő hatás zavar, szerintem már a mérés előtt, a keletkezésük pillanatában eldől h melyik milyen spinű lesz, a mérésnél pedig ezt a meglévő állapotot látjuk.
2011. dec. 16. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"Engem ez a fénysebességnél gyorsabban terjedő hatás zavar, szerintem már a mérés előtt, a keletkezésük pillanatában eldől h melyik milyen spinű lesz, a mérésnél pedig ezt a meglévő állapotot látjuk."

Valójában egymásra merőleges spinvetületeket mérnek a két részecskén, egyiket az egyiken, rá merőlegeset a másikon.


A Heisenberg-féle határozatlansági reláció miatt nem lehet egy adott részecske két egymásra merőleges spinvetületét egy időben megmérni. Viszont ez a mérési elrendezés éppen erre tesz kísérletet, hiszen a mérés során egyazon részecske mindkét vetületét megmérjük (igaz, az egyiket csak a másik részecskén, de ezáltal az adott részecskén is, hiszen ellentétesnek kell lennie).


Viszont nem ismerhetjük mindkét vetületét, ezért az először végzett mérés a másik determinisztikus spinjét elrontja, és megint szuperponált állapotba kerül. Na itt lehet megfogni a dolgot, ugyanis ez már nem magyarázható azzal, hogy a két spin még a mérés előtt eldőlt, mert megváltozott a mérés közben. És ezt kimérték, és tényleg azonnali a hatás.

2011. dec. 17. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!