Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Talált e már valaki valaha a...

Talált e már valaki valaha a matematikában ellentmondást?

Figyelt kérdés
Konkrétan arra gondolok hogy pl. valaki megoldott egy másodfokú egyenletet, megkapta a két gyököt és ellenőrzésképp visszahelyettesítette de nem lett jó, tudom hogy ez hamis gyök, de ezt csak egy példának írtam:)
2009. ápr. 15. 03:53
1 2 3
 1/23 anonim válasza:
77%
A matek vad dolog. A matematika tanárom bebizonyította, hogy egy szer egy az kettő. Kettő darab A4-es lap kellett , hogy felírhassa de megcsinálta.
2009. ápr. 15. 04:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
89%

Én úgy gondolom, hogy ha valaki találna ellentmondást, az alapjaiban változtatná meg a tudományt. A lényeg az, hogy a matematika egyfajta modellezése a világunknak, egyszerű tényekre, úgynevezett alaptételekre és alapfogalmakra épül. Minden matematikai ágazatnak megvannak a maga alaptételei és alapfogalmai, mint pl: a számelmélet alaptétele, vagy a szám és halmaz fogalma, amik tovább nem vizsgálandó fogalmak. Ha egy matematikai tételt be akarunk bizonyítani és a teljes bizonyítást végig csináljuk akkor a bizonyítás végén egy alaptételhez, vagy alapfogalomhoz kell eljutnunk. Ekkor helyes a bizonyítás. Ha ilyen szinten bizonyítható lenne egy ellentmondás, az azt jelentené, hogy valami hibás a matematikai modellben és ezért mondható az, hogy alapjaiban változtatná meg a tudományt. Természetesen vannak különböző modellek, mint pl az euklideszi geometria és a hiperbolikus térgeometria, amely mind a kettő geometria, de más más szemszögből.

Az ilyen feladatokról aminek az eredménye 2=2 minden esetben jogosan feltételezhető, hogy a levezetés során valami nem megengedett dolog történik, mint pl 0-val való osztás stb. csak az ember ezt nehezen veszi észre :-)

2009. ápr. 15. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
77%

Én még 8-os koromban találtam egyet, bár nagyon hajlok arra, hogy hibáztam valahol, mert egyetértek az előttem szólóval. Mindegy, leírom, mert kíváncsi vagyok szakértők véleményére. Én ugyanis tök hülye vagyok a matekhoz.:))


Tehát. Vannak a végtelen szakaszos tizedesek (azt hiszem, így hívják), pl. "3,(4)", ahol ugye a 4 a végtelenségig ismétlődik. Ezt a szabály szerint felírhatjuk úgy, hogy


3 + 4/9.


Mármost, ha 3,(9)-et veszünk, akkor annak 3 + 9/9 kéne lenni, ahol a 9/9-et egyszerűsítve 1-et kapunk, így a 3,(9) végülis egyenlő lesz 4-gyel, aminek nem kéne úgy lenni.


Nagyon kíváncsi vagyok egy nálam hozzáértőbb véleményére.:)

2009. ápr. 15. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
100%

11:13-as: Nem, nem számoltál el semmit.. 9/9 tényleg 1 és 9/9 tényleg 0,999999... (végtelenig)... mivel a 0,99... 1-gyel egyenlő... de ne aggódj, egyetemen, matek szakon is akadnak, akik ezt "képtelenek" belátni... mivel a végtelen tizedes törtben végtelen a kilences így ha kivonod egyből (1-0,999999.....), akkor végtelen kicsi lesz a különbség... tehát semennyi :) a bizonyítást pedig épp az előbb mutattad be te magad :)

Ha 3/9=0.3333... akkor ennek 3szorosa 1=9/9=0.99999...

2009. ápr. 15. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
100%
Tegnap is volt itt egy kérdés, hogy 4=5, aztán persze leírtuk, hogy miért nem.
2009. ápr. 15. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
76%
Lehet, hogy nem egészen válaszolok ezzel a kérdésedre, de engem mindig az akaszt ki, amikor belegondolok: van 2 m3-es kocka? Van. Akkor a 2-nek hogy lehet a gyöke végtelen?
2009. ápr. 15. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
98%
A 3. válaszoló kérdésére: Az általad felírt probléma azon alapul, hogy a végtelen tizedes törteket [a példád szerint 3,(4)] felbontottad egész- és tört részre, amivel nincs is semmi gond. Ha jól belegondolsz, a példa esetén a végtelen tizedes tört törtrésze n*1/9 szerint növekszik, ahol n=1,2,3.....végtelenig (magyarul pozitív egész szám). Az 1/9 értéke 0,1111111111111stb, amit ha összeadogatsz 9-ig akkor vaolóban 1 lesz az eredmény. Azonban a 3,(9) nem része a fenti sorozatnak, tehát nem is várható el, hogy teljesüljön rá a feltevés. az általad felírt szám a 3,(4) felírható teljes tört alakban, ami 31/9 lesz. A 0.9999999999stb törtrészű tört az n/(n+1) sorozat határértéke szerint alakul. Tehát a 3.(9)=3+lim (n/(n+1)) ha n tart végtelenbe. Én sem vagyok matematikus, ezért lehet, hogy belekötnek majd az okfejtésembe, de jól esett egy kicsit ilyesmin agyalni. :) (a 2-es voltam)
2009. ápr. 15. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
100%
2 köbméteres KOCKÁT csak akkor tudsz csinálni, ha az éleit köbgyök 2 méteresre "faragod".
2009. ápr. 15. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
100%
04:56-os: Azt hogyan? :D Nincs valami linked erről?
2009. ápr. 15. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
100%

A köbméteres kocka problémája:


A kérdés az, hogy hogyan lehet olyan testet (kockát, akármit) csinálni, aminek valamelyik oldala, átlója vagy egyéb nevezetes vonala nem írható felvéges tizede törtként. Ha belegondoltok, bármilyen R sugarú kör is ilyen, mivel a kerülete 2*R*(pí).


Erre a megoldás az, hogy a valóságos testek anyagból vannak, így a pontosságuk maximum az őket alkotó atomok méretének pontossága lehet. Azaz nem lehet végtelen pontossággal testeket építeni a valóságban.


Az atomok kovalens rádiusza (azaz az, hogy mekkora gömbszerű valamit alkotnak) kb 10^-10 méter nagyságrendbe esik, azaz ilyen pontossággal lehet megadni a méretüket. Másként mondva, egy 1 méteres, azaz tízmilliárd (10^10) atomnyi kocka átlóját megvizsgáljuk, akkor ott vagy egy töredékatomnyi csorbaság lesz, vagy egy töredékatomnyi „túlnyúlás”. Az atomok száma egy természetes szám, azaz darabszám, de közelíteni fogja a képlettel leírt értéket. A fenti kocka lapátlója 14142135623 vagy 14142135624 darab atomot fog tartalmazni, pedig a tizedes érték 14142135623,731…. nyilván 0,731 atom nem létezik.


Ami tehát azt jelenti, hogy méterben megadva 1,4142135623, azaz 9-10 tizedes jegyig pontos kockát tudunk építeni, maximum. A valóságban még annyit sem.

2009. ápr. 15. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!