Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan állapítják meg a...

Hogyan állapítják meg a fizikusok az atomi részecskék sebességét?

Figyelt kérdés
Az a gondolat jutott eszembe ,hogy az atommag körül keringő elektronok közel fénysebességgel mozognak. Na jó de ezt hogyan állapítják meg? gondolom szabad szemmel nem! :D (De ne azt írjátok le hogy géppel ,mert azt gondoltam... De honnan tudják például hogy nem fénysebesség fölött mozognak? Mert szerintem fénysebességnél gyorsabban nem igazán lehet mérni. Vagy tévedek? Vagy hülyeség amit gondolok?
2011. aug. 23. 08:06
 1/5 Pinocchio ***** válasza:
Azt se tudják hogy mozog.Csak előfordulási valószínűségekkel tudnak számolni.Meg aztán közönséges mechanikával nem lehet leírni hogy "mi folyik ott",kvantuummechanika,relativitás,részecske-hullám kettős természet ismeretekell a megértéséhez.
2011. aug. 23. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Amikor elkezdtek beszélni az atommag körül keringő elektronokról, akkor még a keringési sebességet a hagyományos fizika alapján számolták ki, abból kiindulva, hogy a keringési sebességnek akkorának kell lennie, hogy kiegyenlítse az atommag és az elektron közti vonzóerőt a létrejövő centrifugális erő. Legalábbis ezt én így tudom.
2011. aug. 23. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
"Kicsiben" az elektron inkább hullámként mozog, és hullámfüggvénnyel írják le a mozgását. Az atomban az elektron eloszlásfüggvénye alapállapotban konstans, nem változik, mert a gyorsuló töltés sugározna.
2011. aug. 23. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

[link]


20. oldaltól van szó az atommodellekről.

2011. aug. 23. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Vree ***** válasza:

Az atomok körül pályán keringő elektronok az még a Bohr-modell, amiről ma már tudjuk hogy nem túl jó.

Angol wiki ( [link] ezt írja, hogy hogyan kell elképelni a mai (elektronfelhő/hullámfüggvény) modellt:


A nyilvánvaló analógia ellenére, hogy az elektronok úgy mozognak mint a Nap körül keringő bolygók, az elektronok nem jellemezhetők úgy mint szilárd részecskék. Emellett az atompályák nem hasonlítanak túl pontosan egy bolygó elipszispályájához. Egy közelebbi hasonlat lehet, ha ha az elektronokat egy nagy és sok helyen különös formájú "légkörként" képzeljük el egy aránylag kis bolygó (az atommag) körül. Az egyik különbség az, hogy a az atom elektronjanak némelyikének zéró keringési impulzusa van, ezért nem lehet semmilyen értelemben úgy tekinteni mint ami mozog az atommag "körül". Más elektronoknak változó keringési lendületük van.


Az atompályák csak olyankor írják le pontosan ennek a "légkörnek" az alakját, ha egyetlen elektron van jelen egy atomban. Ha több elektront adunk hozzá egy atomhoz, az extra elektronok egyenletesebben töltik ki a teret az atommag körül, és az eredményezett kollekció (amit az atom "elektronfelhőjének" szoktak nevezni) egy gömbszerű zónát eredményez, amelyen belüli valószínűségek írják le, hogy az atom elektronjai hol találhatóak meg."


A CERN oldalán leírják hogy a részecskegyorsítójukban milyen mérési módszereket használnak:

[link]


(Említi az oldal hogy mérik a Cserenkov-sugárzást is, amit akkor bocsájt ki a részecske ha fénysebességnél gyorsabban mozog, de meg kell említeni hogy ez nem jelenti a "c" tényleges átlépését; a "c" hatér az a fény sebessége vákuumban, viszont vákuumon kívül a fény v = c/n sebességgel mozog ahol n az anyag fénytörési indexe. Tehát nem mehetsz gyorsabban mint a fény legnagyobb végső sebessége, de mehetsz gyorsabban mint az aktuális sebessége.)

2011. aug. 23. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!