Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Nem egészen értem mi az a...

Nem egészen értem mi az a Pauli-tilalmi elv és a Hund-féle szabály?

Figyelt kérdés
Sziasztok.Kémiából most tanultuk,de nemigazán értem.Rákerestem google-ban,de ott se találtam többet.Köszönöm előre is a válaszokat :)
2011. okt. 7. 11:23
 1/6 anonim ***** válasza:
74%

Pauli-féle kizárási elv: egy atomon belül nem lehet két olyan elektron, amelynek mind a négy kvantumszáma megegyezik. Ez azt jelentené, hogy két elektron nem foglalhatja ugyanazt az állapotot az atomon belül.


A Hund-szabály kimondja: az elektronok az egyes atompályákon úgy helyezkednek el, hogy közülük minél több legyen a párosítatlan spinű: Az elektronburokban az azonos energiájú szintek közül a különböző mágneses kvantumszámúak („térbelileg különbözőek”) töltődnek be először, az elektronok párképződése csupán az egyenértékű helyek részleges betöltöttsége után indul be. (Így vannak az elektronok a legmesszebb egymástól) azonos spinnel (maximális multiplicitás). A szabályt Friedrich Hund német fizikus állapította meg tapasztalati úton.

A nukleonokra az anti-Hund-szabály teljesül, ugyanis a nukleonok minél hasonlóbb állapotok elérésére törekednek.

2011. okt. 7. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
köszönöm :) így már kicsit érthetőbb,de ha bárki másnak lenne még hozzáfűzni valója szívesen elolvasom :D
2011. okt. 7. 12:48
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A Hund-szabályt nevezik troli (vagy villamos)-szabálynak is. Mert ha megnézed, a buszon/trolin/villamoson is az emberek szeretnek párosítatlanul leülni, és csak akkor töltik fel a páros helyek másik oldalát, ha már erre nincs lehetőség. (Kivétel az idős nénik, de ezt zárjuk ki.)

Így könnyebb megjegyezni, és nekem ez sokat segített régen a két szabály és elv elkülönítésében.

2011. okt. 7. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
A villamosszabalyt ismertem en is! :-D
2011. okt. 7. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Én meg a Pauli-féle kizárási elvhez tenném hozzá, hogy emiatt nem lehet két tárgy egy helyen egy időben, ezért ütköznek össze a tárgyak, és nem hajlandók egymásba hatolni. Ugyanis a kézzelfogható anyagokat FERMIONOK építik fel, amik olyan részecskék, amikre vonatkozik ez az elv. Ilyen az elektron is, és az atommagot alkotó nukleonok (proton, neutron) is. Ezek félegész (páratlan számok fele: 1/2,3/2,5/2, stb) spinűek, de leggyakrabban egyszerűen feles spinűek. Viszont a BOZONOK meg olyan részecskék, amik nem kézzelfogható anyagokat alkotnak, hanem kölcsönhatásokat közvetítenek, mint pl. a fény, ami az elektromágneses kölcsönhatást közvetíti, és részecskéje a fonton, meg a graviton, amit még nem sikerült kimutatni, de ha van, akkor a gravitációt közvetíti, illetve van még két kölcsönhatás, mert összesen 4 van (erős, elektormágneses, gyenge, gravitáció) és azokat is bozonok közvetítik. Ezek egész spinűek, és nagyon érdekesek, mert nem érvényes rájuk a Pauli-féle kizárási elv, vagyis lehet ugyanott egy időben több bozon is. Ezért van az, hogy míg a tárgyak nem hatolnak egymásba, ha két zseblámpa fénysugarát egymással keresztezteted, akkor úgy hatolnak át egymáson, mintha a másik ott se lenne, míg ugyanezt slagokból kifolyó vízsugarakkal, nem lehetne megcsinálni. Tehát ha a falak fényből lennének, és mi is fények lennénk, akkor simán át tudnánk hatolni rajtuk úgy, hogy se ki nem dőlnének, se le nem árnyékolódnának, ugyanott maradnának ahol egyébként lennének. Jó lenne mi? ;) És az égitestek gravitációs terei sem zavarják egymást. Erejük ugyan összeadódik, de külön külön ugyanúgy hatnak, mintha a többi égitest nem lenne ott, tehát a Nap is vonz minket, nem csak a Föld, de mivel messze van, ereje picike, és ha felugrunk a Föld felé esünk, nem a Nap felé, de a vonzása ettől még ugyanakkora, mintha a Föld nem lenne alattunk.
2011. okt. 7. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
úúúú...köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat...ez a villamos fajta szabály nagyon tetszik :D innen megfogom jegyezni.Utolsó válaszolóé is nagyon hasznos válasz.Mindegyikre ment a zöld kéz :D
2011. okt. 8. 15:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!