Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan kell kiszámolni a...

Hogyan kell kiszámolni a vízállás %-os értékét egy adott vízmércénél?! FONTOS!

Figyelt kérdés
2011. okt. 16. 13:36
 1/6 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom hogy a vízállást egy-egy rögzített értékhez viszonyítják, mégpedig abszolút módon. Tehát nem százalékot adnak meg, hanem konkrét adatot; "Budapestnél a Duna 602 cm árad". Nem is nagyon lehet százalékosan, hiszen ahhoz tudni kellene a valamikori legmagasabb vízállást. Az meg ugye nem létezik...


maci

2011. okt. 20. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
De bizony létezik %. Régebben be is mondták a vízállásjelentésnél. Az adott helyen addig mért legmagasabb vízállás a 100%. Ebből következik, ha valahol mondjuk 500 cm az eddigi legmagasabb vízállás, akkor a 400 cm 80%. De ha jön egy nagy áradás, és 600 cm-es lesz, akkor a következő 400 cm-es már csak 66,67% lesz.
2011. okt. 20. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Az első válaszoló első mondatának van értelme. Általában az adott térségben a meder középvonalánál egy bizonyos pontot jelölnek nulla szintnek, a továbbiakban ehhez mérik a vízmagasságot. Az a pont nem egzakt, lehetne kicsit lejjebb, vagy feljebb, akkor a mindenkori 100 cm helyett pl. 103 cm, vagy 97 cm lenne.
2011. okt. 20. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

"De bizony létezik %. Régebben be is mondták a vízállásjelentésnél."


Húsz éve hajózom, azóta egészem biztosan nem használnak %-os mérést. Nem is volna logikus, hiszen az elhelyezett mérők mindig is centi beosztásúak voltak. Teljesen értelmetlen volna egy számított értéket beolvasni a rádióban, a közismert és használt, jól bevált centibeosztás helyett. Mert ugyan miért is volna jobb egy semmitmondó 20% vízállás, a konkrétabb 602 cm vízállás helyett. Már csak azért sem volna értelme, mert nem lehet tudni nem lesz-e valaha magasabb a vízállás az addigi legmagasabbnál. Hab a tortán hogy még egy adott folyón is eltérő értékeket jelölhetne a %-os adat. Mert ugye a folyók szélességétől függően teljesen más érték a maximális vízállás egy szélesebb szakaszon mint a keskenyebbeken. És épp ezért egy mondjuk 10% vízállásemelkedés egy szakaszon jelenthetne 5 cm növekedést míg máshol mondjuk 10 cm-t.


A fentiek alapján egészen biztos vagyok benne, hogy soha nem használtak %-os értékmegadású vízállásjelentést, akármit is állít az utánam posztoló


Innentől fogva értelmetlen a vita is, a vízállást publikáló oldalakat is meg lehet nézni, ott is abszolút cm-ben mért adatok vannak megadva, és ez nem véletlen...


maci

2011. okt. 20. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

" a Duna Paksnál apad, vízállása 642 cm, 76% "


Ez idézet volt a Petőfi rádió 14:00 órás vízállásjelentéséből (nyilván az adatok csak példák, a tényleges értéknek most nem nézek utána). vízügynél rá is lehetett kérdezni a be nem mondott kisebb folyókra.


Elhiszem, hogy azóta a % kiment a divatból, de eredeti jelentése a fent leírt volt. Szükségünk volt rá, amikor végigkajakoztuk az országot. A jelentősége abban volt, hogy kis folyóknál az abszolút számból nem lehetett tudni, hogy mekkora a tényleges vízmélység. Ha pl. 60% volt, tudtuk, hogy elég sok egy kajaknak, de a Sión jártunk úgy, hogy a 70 cm kajakkal sem volt hajózható.

2011. okt. 21. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2011. okt. 28. 02:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!