Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mit mondhatunk egy hegyesszögű...

Mit mondhatunk egy hegyesszögű háromszög 2 súlyvonalának thálesz körének hatványvonalárók?

Figyelt kérdés
és magyarázatot (bizonyítás) szeretnék ha vmit állíthatunk ezekről
2011. nov. 12. 13:27
 1/4 dq ***** válasza:
2 súlyvonalának a thálesz körének a hatványvonala merőleges a harmadik oldalra, ( ezt nagyon könnyű belátni, középpontjaikat összekötő szakasz párhuzamos vele ), és átmegy a szemközti csúcson ( ezt nehéz belátni ).
2011. nov. 27. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 dq ***** válasza:

Megoldási javaslat ( akinek van kedve, nekem most nincs, de legalább csúnya, és sokat kell benne számolni ):


A harmadik, C csúcs levetítése a c oldalt c_1 c_2 -re osztja ( gyök c_1*c_2=a*b/c befogótétel ). A tháleszkörök középpontjainak c-re vetített képe az A-hoz közelebbi az A-tól (c_1+c)/4 -re van, másik a B-től (c_2+c)/4 -re van. a rájuk állított háromszög meg s_a/2 és s_b/2 oldalú, amikből szintén befogótétellel meg lehet határozni, hogy hol s milyen arányban osztja kis szakaszunkat. Ennyiből ki kell, hogy jöjjön, sok sok számolással, hogy ez a két merőleges ugyanott van, tehát megegyeznek. ( itt egy kép [link] ) ( a súlyvonal fele: s_a/2 = √(2b^2+2c^2-a^2)/4 )

2011. nov. 28. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
köszkösz remélem mégértem (geogebra :DD)
2011. nov. 28. 16:46
 4/4 dq ***** válasza:

A befogótétel hülyeség volt. Azt kel használni, hogy tudjuk, hogy ha levetítjük a háromszög csúcsát a szemközti oldalra, akkor a^2-b^2 = c_a^2 - c_b^2 ( két Pytagoras tétel, és a háromszög magassága kiesik. )


( előző ábrám jelölésével )

Kis geometriával kijön, hogy


KL = KJ+JL = c/4 = 1/4(JA+JB)


és két Pytagoras tételből és behelyettesítésből kijön, hogy


KJ^2-JL^2 = 3/16(a^2-b^2) = 3/16(JA^2-JB^2)


( örülünk, mert hiába a súlyvonaltételben a csúnya gyökjel, úgyis négyzetre emelünk, és így minden kiesik )


Geometriával kijön még, hogy AK = (c/2+AJ/2)/2

És ha felteszem, hogy AK + KJ = AJ ( ezt akarom bizonyítani, hogy csak egy J pont van, nem kettő ) akkor


KJ = AJ/2+JB/4


amit behelyettesítve a fenti két képletünkbe az jön ki, hogy helyes. Ha nem írtam el semmit, akkor így kijön, annyira nem vészes. Ha te is meg akarod próbálni, akkor célszerű a szakaszokat betűkkel jelölni, úgy kicsit könnyebb átlátni, hogy mi az amit tudsz, és mi az, amit be akarsz bizonyítani azokból ( én csak következetes akartam lenni az előző ábrámhoz, mert ez az újfajta gg már nem betűzi a szakaszokat )

2011. nov. 30. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!