Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mennyi az "ötödfélszáz"? !? !

Mennyi az "ötödfélszáz"? !? !

Figyelt kérdés
Van egy 1800-as években írt könyvem, versek, dalok vannak benne. Pálóczy Horváth Ádám ötödfélszáz énekei címmel.Elég vastag a mű, tehát ha abból indulok ki, hogy "ötödfélszáz" az a száz felének (tehát ötvennek) az ötöde, akkor már nem jó az elméletem. Vagy ötödfélnek (ami nem tom mennyi lehet) a százsorosa?!Vagy mi van?!
2009. máj. 12. 18:53
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
66%
Pedig annyinak kéne lenni. Fene érti ezeket a művészeket..
2009. máj. 12. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Hjah....! Én sem értem magamat sokszor.De ezt a faszit konkrétan semennyire.:))) Pedig jól ír!
2009. máj. 12. 19:08
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
450
2009. máj. 12. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Az ötödfélszáz konkrétan 450-et jelent, minthogy az ötödik százasnak a fele 450. (Tehát van négy "egész százas", és az ötödik százas fele, azaz ötven.) Ez még stimmel is a könyv vastagságához, ha nem hiszed el, számolj utána! :)
2009. máj. 12. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
De akkor miért nem úgy írjuk; "ötödikfélszáz" ?!....Mert így már vaslóban érthető lenne.:)))
2009. máj. 12. 19:19
 6/12 anonim válasza:
100%

"(ami nem tom mennyi lehet)"


Na pontosan ezért. Te is azt írod a tudom helyett hogy tom. Ők is voltak annak idején ennyire lusták, és ilyenre egyszerűsödött. Azóta meg teljesen kikopott a használata.

2009. máj. 12. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Bocsáss meg, durván összekeversz az "itteni" tini-féle nyelvújítókkal!!!!!!!! Azért írtam így; "tom", mert ÍGY BESZÉLEK-alföldi gyerök vagyok, s azon kevesek egyike -hacsak nem az egyetlen- aki rendre helyreigazítja az itt írogató debilek otromba helyesírási hibáit!!!!......Én kérek elnézést........
2009. máj. 12. 19:36
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen igaza van a második hozzászólónak, 450.

Úgy mint a harmadfél az másfél.

2009. máj. 12. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

"De akkor miért nem úgy írjuk; "ötödikfélszáz" "


Azért mert az az IK a sorszámba a szóösszetétellé váláskor nem helyes.

A harmadrangú, másodhegedűs, negyedéves (egyetemista) stb szavakban is ugye sorszám van, de nem harmadIKrangú, negyedIKéves. A hegedűsbe közé lehete rakni, de akkor szét is esik az összetett szó és sima jeélzős szerkezet lesz: második hegedűs.

A magyarban sok fajta szóösszetételnél a különböző toldalékok eltűnnek, mint a háztető sem "háznakteteje". Főleg akkor, ha a jelentés a szó tömörítésével nem vész el (pl nem lesz házszállítás a házHOZszállításból, mivel az mást jelentene).


Vagyis a másodfél (ami tovább rövidült másfélre), a harmdafél és társai nem jelentenek mást, mint a másodIKfél jelentene. Innen már lehet látni, hogy az ötödfélben mi a logika.

2009. máj. 12. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Rendben,értem, de mi van mondjuk a "másodikként" "elsőként" ,stb. kifejezésekkel például? Nem úgy mondjuk; "másodként", "elsődként"......:)
2009. máj. 13. 00:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!