Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ma kémia órán láttam egy...

Ma kémia órán láttam egy kísérletet, és megpróbáltam otthon! Miért ez a történt?

Figyelt kérdés
Azt tanultuk, hogyha a vízbe jód oldatot öntünk akkor elegyedik, de mivel a zsírban jobban oldódik, ha összerázzuk a jód elegyedik az olajjal. Én ezt kipróbáltam, csak betadine-nal és a következőt kaptam: Kissé zavaros víz legalul, májvaszínű olaj középen, és pirosas színű híg folyadék a legtetején. Már ráztam össze újra, de megint ez történt. Mi erre a magyarázat?
2011. nov. 30. 20:38
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
gondolom a betadineban nem csak jód van (:
2011. nov. 30. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
És azt honnan veszed hogy a betadinban elemi jód van? Egy összetett komplex jódvegyület van benne! A vízben szétváltak a komplex alkotórészei.A komplex oldatban tartásához adjuvánsokat is tartalmaz az oldat.
2011. nov. 30. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Hát a jód az lila színnel oldódik a legtöbb szerves oldószerben, tehát ezért látsz lila színt. Bizonyos oxigéntartalmú oldószerekben barnán oldódik, ha ilyet láttál esetleg az iskolában, akkor az az oldószer miatt volt.

A betadine egyéb anyagokat is tartalmaz (nem mindet írja az összetétel pontosan), ami lehet hogy a vízben csapadékot alkot, ellenben az olajban sem oldódik, ezért a vizes fázis zavarosodását okozza. De az is lehet, hogy a zavarodsodás valójában olaj mikrocseppekből álló buborékok, amik idővel megtalálták volna a maguk olajfázisát. Az is lehet, hogy az az anyag, ami a betadine-ben a jódot komplexálja (polividon) képes stabilizálni ezeket a cseppeket, úgyhogy egy stabil diszperz rendszered alakul ki.

2011. nov. 30. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
#2: Elemi jód van benne, amit a polividon komplexál. Mellesleg a sima gyógyszertári jódoldatban is elemi jód van, amit a jodidionok komplexálnak, ugyanis maga az elemi jód nem oldódik vízben. Tehát az olajba minden esetben egy szétesett komplexből kerül át a jód.
2011. nov. 30. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Ha a jód komplexben van az nem elemi jód!!A komplex egy összetett vegyület!A sebre kerülve szabdul fel a jód pont azért nem csíp mint az elemi jód oldata. Nem kell az oldatot meg a komplexet keverni!
2011. nov. 30. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A gyógyszertári jódoldat nem vízes, hanem alkoholos odat!Azért barna!
2011. nov. 30. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!