Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Fizika nem értek semmit....

Fizika nem értek semmit. Valaki letudná vezetni?

Figyelt kérdés

Fizika? Tudom, hogy nem így kellene megoldani a dolgokat, de nagyon sok időt ki hagytam az iskolából.

Most újra kezdtem vén fejjel. Be vallom nagy vállalkozásba kezdtem és nem gondoltam, hogy bele törik a bicskám. Fizikából házi dolgozatot adtak, de bármennyire is próbálom nem bírom megoldani. Elkezdtem ismételni 7 ált osztálytól a fizikát hogy megértsem de még nem tartok a 9. es anyagnál. Lassú vagyok


Kérdés a következő: 1 feladat. Az 1990-ben felbocsájtott amerikai Hubble- űrtávcső jelenleg 566 km-re a Föld felszínétől, megközelítőleg körpályán kering, sebessége 7,6 km/s. Mekkora a centripetális gyorsulás???

2 feladat:Egy 60 cm sugarú körpályán haladó játékmozdony állandó sebességgel haladva egy kört 8 másodperc alatt tett meg.

Mekkora volt a kerületi sebessége?

Mekkora volt a szögsebessége?

Mekkora volt a fordulatszáma?

Van még egy pár feladat :( Az lenne még a kérésem ha valakinek sikerül megoldania legyen kedves írja le nagyjából, hogyan kell egy ilyen szöveges feladatot megoldani.


2012. jan. 7. 12:22
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Jó lenne ha találnál valakit, aki korrepetál. Ilyen dolgokat nehéz írásban elmagyarázni. Ha nincs pénzed profi tanárra, akkor egy gimis vagy egyetemista diák is bőven elég ehhez a szinthez, ne szégyelld hogy idősebb vagy, az ilyesmi gondolatok csak hátráltatnak.


A feladathoz: mindig készíts rajzot. Vonatkoztass el a feladattól: egy kör a Hubble pályája, a kör középpontja a Föld. A Hubble az egy pont a kör kerületén. A kör sugara: 566 km. Az hogy 1990-ben bocsájtották fel, az nem lényeges, felesleges adat. A kerületi sebességet egy nyillal ábrázolhatod, ami a Hubble-ből indul ki, és merőleges a Hubble és a középpont közötti sugárra.


Ezután lapozd fel a fizika könyvet a "körmozgás"-nál.

2012. jan. 7. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
ez épp elég volt hogy megértsem köszönöm :)
2012. jan. 7. 14:07
 3/12 anonim ***** válasza:
Ha érted akkor jó, viszont meg kell jegyeznem, hogy az első feladatban a kör sugara nem 566 km, mert ez a felszíntől mért távolsága, de a pálya közepe a Föld középpontjában van.
2012. jan. 7. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Feladtam :( Ha bele döglök akkor sem értem az egészet :(
2012. jan. 8. 08:39
 5/12 anonim ***** válasza:

Ne add fel. Nézd meg a kérdéseidben szereplő fogalmak jelentését.

Gondolj arra, hogy a kerületi sebesség is sebesség. Akkor pedig a Newton törvényeknek érvényeseknek kell lenni rájuk. Például, ha nem hat rá erő, akkor állandó a sebessége. Csakhogy ennek nem állandó. A nagysága igen, de az iránya minden pillanatban változik, hiszen körpályán mozog, nem egyenes irányban. Ezért van centripetális gyorsulás (ha változik a sebesség, akkor kell lenni gyorsulásnak). Ha megtanulod, hogy az erő, sebesség és gyorsulás is vektor, amelynek nagysága és iránya van, ezt ábrázolod, sok mindenre rájöhetsz.

2012. jan. 8. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

1. Feladat:


v=7,6 km/sec

h=566km

--------

acp=?


A körpálya sugara nam h. Ehhez hozzáadandó még a Föld sugara is, ugyanis - mint már említették - az ürtávcső nem a Föld felszine körül kering, hanem annak középpontja körül.

Talán egy kicsit szemléletesebb azt mondani, hogy a Földet képzeljük el pontszerű objektumként.

Ezt úgy érhetjük el, ha képzeletben azt 0 sugarúra zsugorítjuk, tömege megtartása mellet.

Így könnyen beláthetó, hogy a távolság épp Földsugárnyival nőtt.


Tehát a keresett körpálya sugara:


r=h+R (ahol R a Föld sugara ~ 6370km)


tehát r=566km+6370km=6936km.


A centripetális erő kiszámítása pedig az


acp=(v^2)/r összefüggéssel történik.


Behelyettesítve:


acp=((7.6^2)(km/sec)^2)/6936km=8.33*10^(-3) km/sec^2


Ez pedig tehát acp=8.33 m/sec^2.


2. feladat:


r=60cm

T=8 sec (Ez lesz a periódus idő)

-------------

v=?

omega=?

n=?


v=2r*pi/T=2*0.6*pi/8=0.47 m/sec (1.70 km/ó)


omega=2pi/T=2*pi/8=0.79 1/sec (47.12 1/min)


n=v/(2r*pi)=0.47/(2*0.6*pi)=0.12 1/sec (7.48 1/min)

2012. jan. 8. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

A centripetális gyorsulás ép akkora, hogy kiegyenlíti a nehézségi gyorsulást. A nehézségi gyorsulás:


g =G*M/R²


G = 6,67428*10⁻¹¹ m³kg⁻¹s⁻²


M = 5,97*10²⁴ kg (a Föld tömege)


r = 6378 km = 6378000 m (a Föld sugara)


h = 566 km = 566000 m


R = r + h = 6378000 + 566000 = 6944000 m


[link]

2012. jan. 8. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Egyébként az alábbi honlapon igen jó jegyzeteket találhatsz:


[link]


A feladatgyakorláshoz pedig tudom ajánlani a Dér-Radnai-Soós féle fizikai feladatok című könyvet (2 kötet).


Ebben fizikapéldák vannak, az alapoktól kezdve a nehezebbekig, és részletes megoldással.

2012. jan. 8. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:
én 13 éves vok és nekem nem jön be a fizika és kit érdekl h mért gyors ez vagy mért van gravitáció stb..........
2012. jan. 25. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
FruFruFruzsina13, már pedig akkor jó nagy barom lehetsz, már ovodásként is. Ha nem értesz hozzá, akkor minek írsz ide marhaságokat.
2012. jan. 26. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!