Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Kőolajlepárlás, brómos víz...

Kőolajlepárlás, brómos víz elszíneződés, valaki segítene versenyfeladatokban? Kiidegel, hogy nem találok megoldást.

Figyelt kérdés

1. Melyik kőolaj lepárlási termék fordul elő a természetben? (szerintem egyik sem..)

2. Mi az oka annak, hogy a kőolaj magasabb forráspontú párlatait nehezebb szétválasztani az egyes alkotórészekre, mint az alacsonyabb forráspontú párlatokat?


És akkor az utolsó kettő, aminél széttépkedtem volna a papírt:

3. Két C5H10 összegképletű vegyület közül az egyik elszínteleníti a brómos vizet, a másik nem. Mi a kétféle vegyület szerkezeti képlete? Döntéseid igazold reakció egyenlettel!

4. 3köbdeciméter standart állapotú propén hány g brómot képes addícionálni?


Elég húzósan hangzik, tudom, órák óta csinálom ezt a papírt de egyszerűen ezek sehol sem léteznek, vagy nem tanultuk, vagy én nemtudom..

Előre is köszönöm, ha van bárkinek bármi ötlete!


2012. febr. 1. 20:31
 1/2 anonim ***** válasza:

Ami a természetben előfordul és a kőolajlepárlás során a krakkolásnál lesz belőle jó sok az a butadién, illetve az izoprén, ezek megtalálhatók a gumifa nedveiben, ennek a polimerizációs terméke a gumi.


A kőolaj magasabb forrpontú termékeinek a szétválogatása azért macerás, mert pl. 35 vagy 40 fokot könnyen lehet belőni, ugyanakkor ezzel szemben a 450 vagy 460 fokot már elég macerás, illetve sok anyag van ami bomlik bizonyos hőmérsékleten ami szintén macerássá teszi a dolgot...


A C5H10 az mindenképp egy pentán lesz aminél hiányzik hét hidrogén, tehát lehet elég sok izomer, de ha annyira lesarkítjuk, hogy elszínteleníti/nem színteleníti el a brómos vizet, akkor elég egyszerű, mert amiben kettős kötés van az elszínteleníti a brómos vizet (a bróm belép a kettős kötésbe és lesz egy brómozott alkán).

Tehát a válasz: ami elszínteleníti az pl a pentén CH3-CH2-CH2-CH=CH2

Ami pedig nem színteleníti el az a ciklopentán (ötös gyűrű), mert ebben nincs kettős/hármas kötés.


A propén az 3 szénatomos 1 telítetlen köts tartalmazó molekula, 1 mol propén 1 mol brómot addicionál (CH3-CH=CH2 + Br2 = CH3-CHBr-CH2Br)


3 köbdeci standard gáz az (24,5dm3/mol-al számolva) 0,12244898 mol ami a bróm moláris tömegével számolva: 0,12244898 * 79,90400 = 9,7841633g bróm.


Üdv.

2012. febr. 1. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! Így már értem, hiányzott pár alapvető dolog (számolásnál, hogy 1mol 1mol-t vesz fel, meg hogy a kettős/hármas színteleníti a brómos vizet), ezek után már pofonegyszerű tényleg:)
2012. febr. 2. 20:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!