Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy matek Geometria feladatban...

Egy matek Geometria feladatban tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

Feladat:Számítsuk ki egy 10 cm sugarú körben a középpont és a 120 fokos középponti szöghöz tartozó ív két végpontját összekötő húr távolságát.


Megrajzoltam az ábrát de nem jövök rá hogy kell kiszámolni :/


2012. febr. 6. 17:12
 1/10 fúróferkó ***** válasza:

Ha felrajzoltad ,akkor rajzolj a kapott háromszögbe egy szögfelezőt!Nyilván ez kettémetszi a húrt.

Most már van egy derékszögű háromszöged aminek az átfogója 10 cm az alfa szög a 120° fele vagyis 60°

Felírod a sinus függvényt és kész is leszel ha a kettővel való szorzás nem probléma.

2012. febr. 6. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Nem tanultam még szögfüggvényeket anélkül kéne megoldani. De köszönöm válaszodat.
2012. febr. 6. 17:43
 3/10 Cuprum ***** válasza:

neked csak a húr és a középpont távolsága kell

tehát ahoogyan az előző is leírta, lesz 2 derékszögű háromszög + az egyik szöge 60 fok

A derékszögű háromszög belső szögei: 90 fok, 60 fok és egy 30 fok

DERÉKSZÖGŰ HÁROMSZÖGBEN A 30 FOKOS SZÖGGEL SZEMKÖZTI BEFOGÓ HOSSZA FELE AZ ÁTFOGÓÉNAK.

Mivel az átfogó hossza 10 cm ezért a keresett távolság 5 cm.

Remélem érthető és szögfüggvény sincs benne.

2012. febr. 6. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 fúróferkó ***** válasza:

Pedig úgy egyszerű lenne.

A szög 30 fok,a szöggel szemközti befogó a húr fele,az átfogó pedig a kör sugara (most)

Az átfogót ( most a kör sugara 10 ) szorzod a 60 fok sinuszával (0,866),és kész.

De ugyanebből lett az a képlet amivel ki lehet számolni a húrt a sugárból és központi szögből.

A húr=2r*(sin alfa/2)

2012. febr. 6. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
KÖszönöm igen érthető :)
2012. febr. 6. 18:15
 6/10 A kérdező kommentje:

Ha esetleg van még időtök és türelmetek segíthetnétek egy másik feladatban amit szintén nem birok megcsinálni.

Helyezzünk el egy körben egy olyan húrt amelynek hossza megegyezik a kör sugarával!Mekkora szögben látszik ez a húr a körvonal pontjaiból?

2012. febr. 6. 18:29
 7/10 anonim ***** válasza:
Ha összekötöd a kör középpontját a húr két végpontjával, és megjelölöd, hogy mindegyik egyenlő hosszú, akkor kialakul egy egyenlő oldalú háromszög. Innen már le tudod olvasni a középponti szöget, ami éppen a háromszög középpontnál levő beleső szöge.
2012. febr. 6. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Értem hogy szabályos háromszög keletkezik de ezt már nem:"Innen már le tudod olvasni a középponti szöget, ami éppen a háromszög középpontnál levő beleső szöge."
2012. febr. 6. 19:24
 9/10 A kérdező kommentje:
És értem hogy mi a középponti szög, ami szerintem 60 fokos de a megoldókulcsba 30 fok a megoldás.
2012. febr. 6. 19:26
 10/10 fúróferkó ***** válasza:

Még mindig a tegnapi első vagyok.


A feladatodban az van ,hogy a húr legyen egyenlő a kör sugarával.

Tehát a húr végpontjai úgy keletkeztek,hogy a körződdel (sugárnyi körzőnyílással)kimetszették a körből.

Könnyen belátható,hogy egyenlő szárú háromszöget kaptunk.

A problémád az ,hogy miért 60°,miért nem 30°?

Nos csak értelmezési problémád van,mert a kérdés az volt :milyen szögből látjuk?Ez azt jelenti,mintha a kör közép pontjában állnál és egy szögmérőt (például tájolót)tartanál.Éppen 30° alatt látnád.

2012. febr. 7. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!