Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » 3 _ 3-x = 1 2x+2 x+1 3 - 3-x...

3 _ 3-x = 1 2x+2 x+1 3 - 3-x = 1 2 (x+1) x+1 3-2 (3-x) =2 (x+1) 3-6+2x=2x+2 -3+2x=2x+2 -3=2 Az egyenlet jó, de miért kellet kiemelni és a második törtet miért 2-vel kell szorozni? Nem értem

Figyelt kérdés
2009. jún. 4. 22:19
 1/4 A kérdező kommentje:

na erre ne válaszoljon senki mert nem lehet beilleszteni a törtes egyenleteket,mindegy..

ha van egy egyenlet:

három,alatta törtjel,alatta 2(x+1) ezután egy negatív jel,kivonás (második tört):3-x törtjel,alatta x+1 és ez =1-el

Valaki meg tudná oldani ezt,már ha érti amit leírtam?thx

2009. jún. 4. 22:25
 2/4 anonim ***** válasza:

Az egyenletnek nincs valós gyöke, mert ellentmondásra fut.

Az egyenlet, ami ellentmondásra futott:

[3/[2(x-1)] - [(3-x)/(x-1)] =1

2009. jún. 4. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit kiegészítem az előzőt, mert nem sok értelmét látom annak, hogy valaki bedob egy megfejtést, de nem írja le, hogy hogyan kapta.



3/[2(x-1)] - [(3-x)/(x-1)] =1 Ezt a felírást úgy kell érteni, hogy ami a per előtt van, az van felül, számlálóban, utána pedig a nevező. Azaz pl X/Y, ahogy írod: felül az X, törtjel, alul az Y.


Azt rögtön ki kell kötni az elején, hogy x-1 nem egyenlő 0-val (azaz x-1 =/= 0), mivel a nevező olyan mint az osztás, és osztani nem lehet 0-val. Éppen ezért X =/= 1, vagyis ha az jönne ki, hogy X = 1, akkor ellentmondásra jutunk.


Az egyik alapkérdés, hogy miért kell a második törtet 2-vel szorozni.


Egy pillanatra felejtsük el, hogy mi az eredeti feladat, és vegyük azt, hogy össze akarjuk adni a háromkettedet az egynegyeddel (azaz matematikául leírva: 3/2 + 1/4 = ?).


Mivel törteket csak úgy tudok összeadni (és kivonni is), ha a nevezőjük ugyanaz, ezért vagy a kettedből kell negyedet csinálni, vagy a negyedből kettedet. Az elsőt tesszük, vagyis a 3/2 –et kifejezzük negyedekben, azaz megszorozzuk a számlálót és a nevezőt is kettővel. 3/2 = 6/4. Ez így világos? Vagyis 3/2 + 1/4 = 6/4 + 1/4 = 7/4


FIGYELEM! Ez nem szorzás, hanem bővítés. Szorzás az lenne, ha csak a számlálót szoroznánk. A bővítés során a tört értéke nem változik, azaz 1 = 2/2 = 4/4 = 10/10 stb. Ugyanígy: 3/2 = 6/4 = 12/8 stb.


Térjünk vissza az eredeti feladatra. Itt két törtet akarunk kivonni, az egyiknek a nevezője: 2(x-1), a másiké pedig (x-1). Ahhoz, hogy ezek egyenlőek legyenek, és tudjunk velük összeadást-kivonást végezni, az (x-1)-et meg kell szorozni 2-vel, így kapunk 2(x-1)-et, de mivel ez bővítés, a tört számlálóját is meg kell szorozni 2-vel. Vagyis első lépésként a második törtet kibővítjük 2-vel, azaz alul is és felül is 2-veé szorzunk:


(3-x)/(x-1) = 2(3-x)/[2(x-1)] >>>> A szögletes zárójelet csak azért használom, hogy a törtjel ne zavaron meg, de el is hagyhatnám, azaz írhatnám ezt: 2(3-x)/2(x-1)


Namost már a két nevező ugyanaz, így használhatok egy nagy közös törtjelet, ahol alulra írom a 2(x-1) –et, felül meg lesz a kivonás. Íme, az átalakított egyenlet, azaz eddig semmi mást nem tettünk, mint hogy kibővítettük a második tagot, és ezzel közös nevezőre hoztuk a törtet:


3-2(3-x)/[2(x-1)] = 1 >>> felszorzunk 2(x-1)-gyel


3-2(3-x) = 2(x-1) >>> felbontjuk a zárójeleket:


3 - 6 + 2x = 2x – 1 >>> elvégezzük az összeadásokat


2x – 3 = 2x – 1, azaz


-3 = -1 >>> ez nem igaz, a mínusz három nem egyenlő a mínusz eggyel, így az egyenlet ellentmondásra vezetett. A megoldás az, hogy az egyenletnek nincs valós gyöke.

2009. jún. 5. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Azért nem írtam le a megoldás menetét, mert először ellenőrizni akartam azt, hogy valóban jó egyenlet volt-e, ezért kérdeztem meg, hogy miről is van szó, egyáltalán az-e az egyenlet, amit megadtam. (Mivel gyanús volt, hogy ellentmondásra visz, így előfordulhat, hogy elírás volt benne, vagy én értettem félre valamit.)


De köszönöm amit leírtál, mert valóban ez a megoldás gondolatmenete.


Egy kiegészítés:

"A szögletes zárójelet csak azért használom, hogy a törtjel ne zavaron meg, de el is hagyhatnám, azaz írhatnám ezt: 2(3-x)/2(x-1) "

Nem hagyhatnád el a szögletes zárójelet, mert a

2(3-x)/[2(x-1)] =/= 2(3-x)/2(x-1)

ugyanis a szorzás és az osztás egyenrangú, így ha nem zárójelezel, akkor FOLYAMATOSAN kell végigvinni. Azaz a kettőt szorzod 3-x-szel, majd az eredményét osztod kettővel ÉS VÉGÜL az egész eredményét szorzod x-1-gyel, vagyis az x-1 nem nevezőbe kerül, hanem felugrik számlálóba, ha nincs kinn a kapcsos zárójel!

Bár szeretik azt mondani, hogy ha nincs műveleti jel a zárójel és a szám között pl: 2(x-1), akkor a zárójel összetartozik a számmal, de ez nem igaz.

Tegyük ki azt a kapcsos zárójelet, mert a szorzás az a nevezőre és nem a számlálóra vonatkozik!


Amúgy szépen levezetted a megoldást, köszönöm.

2009. jún. 5. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!