Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen statikai modellt...

Milyen statikai modellt vegyek fel erre a tengelyre?

Figyelt kérdés

Én kéttámaszú tartóra gondolok, a bal oldalán görgős támasz (hengergörgős csapágy), de mi van a jobb oldalon? Csukló, befogás vagy mi?

A kép:

[link]


2009. jún. 6. 14:01
 1/10 dellfil ***** válasza:

A jobboldalon két darab kúpgörgős csapágy van. Hogy milyen statikai modellt végy, ahhoz sajnos nem értek.

[link]

2009. jún. 6. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Igen, köszönöm, tudom, méghozzá X-beépítésben :)
2009. jún. 6. 14:21
 3/10 anonim ***** válasza:
A jobb oldala befogás, nem csukló, a bal oldala görgős támasz - jól írtad!
2009. jún. 6. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Az érdekelne még, hogy miért befogás? Hiszen el tud fordulni a tengely. Illetve hogy hogy oszlik meg a két kúpgörgősön szerinted a reakcióerő? Vélhetően ugyanakkora mindkét kúpgörgős, ezért én fele-fele erővel számolnék. Mit gondolsz?
2009. jún. 6. 17:09
 5/10 anonim ***** válasza:

a két kúpgörgősoron egyformán oszlik meg a terhelés ebben az esetben.


a másik kérdésedre azaz: Az érdekelne még, hogy miért befogás? Hiszen el tud fordulni a tengely.


azért befogás mert a tegely egy bazinagy vállal ér a csapágyhoz balról, jobbról meg hornyos csapágyanya rögzítése van. így tengelyirányban biztosan nem fog elmozdulni a csapágy.


másrészt ez a kúpgörgős csapágy ami a rajzon van nem enged meg oldalirányú elmozdulást. ezért.

2009. jún. 7. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Úgy értettem, a tengely a saját hossztengelye körül el tud fordulni (hisz ezért kell csapágyazni) azonban a befogás elvileg ilyet nem enged meg, az minden szabadságfokot leköt
2009. jún. 7. 11:32
 7/10 anonim ***** válasza:
Ez igaz, de ha hajlításra méretezed a tengelyt -gondolom én- akkor ennek nincs jelentősége és befogásnak kell tekinteni, mert szögeltérés jelen esetben nem jöhet szóba.
2009. jún. 7. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

előttem szólóval értek egyet.


illetve csak akkor LENNE "görgős alátámasztás" ha a kúpgörgős csapágy helyett siklócsapágy lenne pl.. de nem az van és hülyeség is lenne.


nem tudom, hogy hanyad éves gépész vagy.. :) de ha ilyeneken még megütközöl akkor olyan 1-2 éves lehetsz tehát még nem tanulhatod hogy hogy kell számítani a túlhatározott tartókat. :)

2009. jún. 7. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget!


Utolsó válaszadó: az ábra a Zsáry-féle Gépelemek II-ből van, (gépelem2-ből tanuljuk a csigákat) szóval a sziltanon már túl vagyok :) Igazából így, ebben a formában, hogy közvetlenül egymás mellett van a kettő, még nem kellett kúpgörgős csapágyat számolnunk, ezért bizonytalanodtam el egy pillanatra, hogy hogy is oszlik el a reakcióerő rajtuk és vegyem-e befogásnak. Ugyanis utálom a határozatlan szerkezeteket :D Különben én is befogásra tippeltem :)

2009. jún. 8. 16:04
 10/10 anonim ***** válasza:

A bal oldali csapágy nincs axiálisan megtámasztva, az elmozdulhat ilyen irányba, az görgős támasz valóban. A jobb oldali mindkét oldalról meg van támasztva.

A jobb oldalt csuklós támaszként lehet modellezni. Az mindegy hogy hány csapágy van a jobb oldalon, azt ott egy megtámasztásnak kell tekinteni.

A csapágyakat nem lehet befogásként kezelni, ugyanis az nem vesz fel nyomatékot csak erőket.


Ha az élettartamot is számítani akarod, akkor az axiális erő ugyanakkora mindkét kúpgörgőre, a radiális meg fele fele arányban oszlik meg (ebben nem vagyok annyira biztos).

2009. jún. 11. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!