Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » TTL aramkor kapujanak meghatar...

TTL aramkor kapujanak meghatarozasa, hogyan?

Figyelt kérdés

Sziasztok,


Az alabbi kerdesben szeretnem a segitsegeteket kerni: [link]


Ezen a kepen lathato egy feladat amin egy TTL aramkorbol kell kibogozni, hogy az milyen kapu. A kerdesem az lenne, hogy van valami egyszeru taktikatok, hogy hogy lehet gyorsan kideriteni, hogy mondjuk egy A=B=5V bemenetre milyen kimenetet ad? Ezzel a rohadt tranzisztorral nem vagyok kibekulve, egyszeruen nem ertem, hogy mikor fog vezetni es mikor nem. Elvileg a feladatra olyan ~15-18perc van (e mellett van meg vagy 9 masik kerdes), tehat ebbol gondolom, hogy a kerdes rovid ido alatt megvalaszolhato, csak en szerencsetlenkedem vele.


Nagyon koszonok minden valaszt,

Krisz



2012. márc. 28. 22:17
 1/1 anonim ***** válasza:

Ez egy NOR kapu lesz.

Itt tekerj le a "TTL NOR and OR gates" részhez:

[link]

Annyi csak a különbség, hogy a linken a rajz open-kollektoros, a tieden pedig totem pole kimenetű, de amúgy ugyanaz.


A te rajzod alapján:

A két baloldali tranzisztor az A és B után csak védi az áramkört ill. vezérli azt, egy-az-egyben jut tovább rajtuk a logikai jel.

Tegyük fel, hogy az A-ra magas jelet raksz. Mivel NPN tranzisztorok, az A utáni második tranyó (a párból a baloldali) ki fog nyitni, mert a bázisa pozitívabb lesz az emitterénél (nPn). Ha kinyit, akkor alatta a közös emitter-ellenálláson áram fog folyni, a felső pontján a feszültség megnő. Ez vezérli a jobbra lévő alsó tranzisztort (a totem pole alsó tagját), ami ettől kinyit (nPn), vagyis a kimenetet "öszzezárja" a közösponttal, tehát nullát eredményez a kimeneten.


A B bemettel ugyanez a helyzet, csak a tranyó-pár jobb oldalija nyit ki, de a közös emitter-ellenállás miatt ugyanaz lesz az eredmény. Ha mindkét bemenet 1, akkor a kimenet pláne 0. De ha mindkét bemenet nullát kap, akkor a középső páros mindkét tagja lezár, az emitter-ellenállás egyik ágból sem kap áramot, a felső pontja a közösponttal lesz azonos, és nem tudja vezérleni a totem pole alsó tagját. Az lezár, amitől a kimenet a táp felől logikai 1-et "lát".


A totem pole felső tranzisztora (jobb felső) ugyanazt csinálja mint az alsó, csak pont fordítottan.

2012. márc. 29. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!