Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Taylor sor alkalmazásával...

Taylor sor alkalmazásával hogyan lehet egy szög szinuszát kiszámolni?

Figyelt kérdés

Wikipédián utánanéztem a Taylor sornak de nekem nagyon magas volt, és mivel csak 11-es vagyok, még nem tanultuk azoknak a jelöléseknek az értelmezését és alkalmazását. (pl a szumma jel felett és alatti kifejezések, stb)

Valaki el tudná kicsit szájbarágósan magyarázni hogy ezt hogyan kell alkalmazni?

Ha jól tudom a számológépek is így számolják a sin értéket.

Esetleg egy példának is örülnék, akár matematikai felírásban, akár programkódban.


2012. máj. 10. 18:04
 1/5 anonim ***** válasza:

Egy sor angol nyelvű videót látok itt, erről a témáról:

http://www.youtube.com/watch?v=E852dYK2Ib8

Ha nem segít, megpróbálhatom magyarul.

2012. máj. 10. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

sajnos ebből nem értettem meg, de közben a wikipédiás megoldást próbáltam felfogni, és talán sikerült, bár az eredmény nem jön ki jól...


Ez a kép alapján próbáltam:

[link]


Tehát: 0-tól végtelenig (gyakorlatban pl 100-ig) megy egy sorozat, ami az "n"


A képlet felső sora világos, és egyértelmű, csak X helyére jön a kívánt szög, pl 90


ezután jön az alsó sor, az osztás, (2n+1)-gyel. ezt 0-tól az "n" aktuális értékéig megcsináljuk. szóval ha az "n" éppen 5nél tart, akkor 0,1,2,3,4,5-tel meg kell csinálni.


Ezután a kapott eredményeket összeadogatom, és elvileg kijön a szinusz érték.


Ez csak az én értelmezésem, ami valószínűleg hibás.

2012. máj. 10. 19:00
 3/5 anonim ***** válasza:

Én a kérdésed alapján azt hittem, hogy a Taylor-sor érdekel. Most "előbányásztál" egy képletet, ami (nem túl logikusan) a sin x kiszámítására alkalmas.

Akkor most csak ennek a képletnek a használata érdekel, vagy az egész gondolatmenet?

Ha csak ez, akkor x-nek behelyettesíted a keresett szöget (persze radiánban!!) és valahány (n) ilyen törtet összeadsz. Például n=5 esetre kiszámolod, és összehasonlítod a számológéped által kiírt eredménnyel.

( Ha kell ehhez is csinálhatok minta-példát.)

Ha a Taylor-sor érdekel, magyarul elismételhetem azt a gondolat-menetet, ami abban a remek videóban van.

2012. máj. 10. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Azt a szummás képletet, amit nézel, az csak az általános fölírása a sorbafejtésnek.


Egy szög szinuszát pl. a következőképp tudod meghatározni:


legyen a szög x=45°=pi/4.


Ha a sor első 3 tagját kitöltöd, már akkor megkapod 4 tizedesjegy pontossággal az értéket.


Tehát sin45°=(pi/4)-((pi/4)^3)/3!+((pi/4)^5)/5!=0,7071, amely már ismert.


A szummás dolog, hogy értsd, miről van szó, megmutatom egy egyszerű példán:


Legyen egy x adathalmaz:


x0=0

x1=1

x2=2

x3=3

x4=4.


A szumma alatti jel (n=0) azt jelenti, hogy a kezdő adat a 0 indexel jelölt adat (x0=0).


A szummal feletti jel (végtelen) az utolsó adatot jelenti.

Végtelen esetében végtelen adatot kell szummáznunk, ez még neked 11-es fejjel bonyolult lehet, ne menjünk bele épp ezért a részletekbe.


Legyen példánkban végtelen helyett 4, ez az x4=4 adatot jelenti.


Ekkor a szummázás számításának menete:


0+1+2+3+4=10, ez a végeredmény.


A sorbafejtési példánk esetében (45°) azt alkalmaztuk, amikor n=3 volt.


n értékének növelése egyúttal az eredmény pontosodását, finomodását eredményezi.


Ha n értéke végtelen, akkor a végeredmény összetevői között már 0-hoz közelítő értékek is jelentős számmal vannak, ez könnyen belátható, hiszen a harmadik tagunk, ami x^5/120 volt, 10^(-3) nagyságrendű.

Akkor értelemszerűen a 100. elem már ennek csak töredéke, a végtelenedik elem pedig már szinte 0.

2012. máj. 10. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat! :)

Így már világos :)

2012. máj. 10. 20:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!