Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy hívják ezt a jelenséget?

Hogy hívják ezt a jelenséget?

Figyelt kérdés
Pl.: az ujjunkon van egy vízcsepp, de nem folyik le, pedig az ujjunkat lefelé fordítottuk. Hozzáérintem ezt a kis vízcseppet az ujjamon egy kisebb vízcsepphez, de nem "nyomom" egymásba, csak hozzáérintem, a nagy cseppecske mégis "beszívja" a kicsit. Mi ennek a jelenségnek a neve? A válaszokat előre is köszönöm! Üdv.
2012. máj. 17. 19:26
 1/3 Sajtoskifli ***** válasza:
Ha jóra gondolok, akkor mindkettő a felületi feszültség, illetve az első esetben talán a légnyomás, ami odanyomja az ujjadhoz.
2012. máj. 17. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Ha valamihez nem értünk, legalább hülyeséget ne terjesszünk.

Az első esetben - amikor csak az újjon van egy csepp - akkor az új és a víz között ún. adhéziós erő működik.

Az adhéziós erő az az erő, amely különböző összetételű anyagok közt hat.

A második esetben - két vízcsepp között - az ún. kohéziós (összetartó) erő funkcionál.

Ez utóbbi a nagyobb, így már mindenki számára világos a jelenség.

A kísérletet elvégezvén az is tapasztalhattad, hogy a nagyobbik csepp "beszívta" ugyan a kiscseppet, de ujjadon ennek ellenére még maradt egy felületi vízréteg.

Ez pedig azért maradt rajt, mert arra a kis felületre pedig az adhéziós erő volt nagyobb, mint a kohhéziós erő. (Itt már molekuláris szinten kell belemenni a dologba, ha érdekel, leírom azt is).

Ez utóbbi felületi réteg azonban pillanatok alatt elpárolog.

Egyébként ezen molekuláris erők viszonyai higannyal még jobban szemléltethetők, hiszen a higany kohéziós ereje még nagyobb, mint a vízé, ebben az esetben az újjra a felületi réteg már ki sem tud alakulni.

2012. máj. 18. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Most már értem, nagyon szépen köszönöm a bő választ!
2012. máj. 20. 19:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!