Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy dobozban 120 db golyó...

Egy dobozban 120 db golyó van, piros, fehér és zöld színűek. A golyók fele nem piros, harmada fehér. Melyik a hamis állítás?

Figyelt kérdés

A: Több piros golyó van, mint fehér.

B: Kétszer annyi fehér golyó van, mint zöld.

C: A golyók fele nem piros.

D: A golyók kétharmad rész nem fehér.

E: Egyik állítás sem igaz.


Egy feladatsoron van ez a feladat, de én nem tudok mit kezdeni vele. SEGÍTSETEK LÉGYSZI!!! köszi előre is:))



2012. máj. 20. 11:13
1 2
 1/13 eNerdzsy ***** válasza:
100%

Az E állítás a hamis mert az összes többi igaz.

60 piros

40 fehér

20 zöld

2012. máj. 20. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Én is arra gondoltam, de a golyók fele NEM piros.
2012. máj. 20. 12:06
 3/13 anonim válasza:

Ha 120 golyóból csak 60 piros, akkor a golyók (másik) fele nem piros.

(Szövegértés... nem azt írták, hogy a golyóknak nem pont a fele piros...)

2012. máj. 20. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 dellfil ***** válasza:

A golyók:

zöld - 60

fehér - 40

piros - 20


Az állítások:


A. - hamis

B. - hamis

C. - igaz

D. - igaz

E. - hamis


dellfil

2012. máj. 20. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Ha a golyók fele nem piros azt két féleképp lehet értelmezni: a golyóknak pontosan a fele nem piros, tehát pontosan a fele piros, vagy a golyóknak a fele biztosan nem piros, a másik fele meg vagy piros, vagy nem. 28 év tapasztalata a magyar nyelvvel azt mondatja velem, hogy egyértelműen az első értelmezés a jó. Tehát a golyók fele nem piros - a fele pedig piros.


ha a harmada fehér, akkor biztos hogy pontosan a harmada fehér. tehát 60 piros, 120/3=40 fehér. És mivel tudjuk, hogy piros fehér és zöld golyók vannak, ezért tudjuk hogy a maradék akkor csak zöld lehet: 120-(60+40)=20 zöld golyó van.


tehát A állítás igaz. 60>40

B igaz: 20*2=40

C igaz: ez szó szerint ott van a szövegben is szal...

D igaz: ha egyharmada fehér, akkor nyilván 2/3 nem fehér.

E hamis: van olyan állítás, ami igaz, tehát ez az állítás hamis. Vicces észrevétel: ha ABCD mindegyike hamis, akkor E nem lehet hamis, hiszen ez esetben egyik állítás se lenne igaz. De E nem lehetne igaz sem, mert ha E igaz, akkor lenne olyan állítás, ami igaz (az E), tehát akkor E hamis lenne. Ezt kiküszöbölendő: az E állításnak azt kéne mondania, hogy "egyik fenti állítás sem igaz".

2012. máj. 20. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 dellfil ***** válasza:

Előre is elnézést kérek mindenkitől, de kénytelen vagyok ellent mondani. (Már megint. Lásd: "a karó a vízben, földben, levegőben." :DDD)

Elgondolkodtam ezen a - különben egyszerű - feladaton, miután láttam, hogy nem találtátok jónak a "megoldásomat". Könnyen észrevehető, hogy az általatok adott megoldás is megfelelő, ha a "A golyók fele nem piros, ..." kijelentést a ti értelmezésetekben használjuk. Azaz, ha az (EGYIK) fele nem piros akkor attól még a (MÁSIK) fele lehet az. Igen ám, de fehéren-feketén kijelenti a feladat készítője, hogy a "fele nem piros" és nem közli, hogy melyik fele. Sőt azzal, hogy - szerintem szándékosan - általánosítja a "fele" kifejezést (bármelyik "fele" lehet!) egyértelműsíti, hogy az nem piros. (Bármelyik fele nem piros :D) Tehát csak zöld lehet... :DDD Innen kezdve...

Bocsánat, hogy bő lére engedtem. :) De nekem ez a véleményem.


dellfil

2012. máj. 20. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

igazából ez inkább nyelvtan, mint logika mostmár, de


a fele nem piros - a feléről azt állítom, hogy nem piros.


nem a fele piros - a golyóknak nem a fele piros, hanem a harmada, negyede, vagy a teljes része, de nem a fele.


de ha a fele nem pirost úgy értelmezed hogy "egyik fele" se lehet piros, akkor a "harmada fehér"-t értelmezhetnéd úgy, hogy kiválogatsz 40et, tehát találtál egy harmadot ami fehér. vagy nemtudom, vagy akár úgy, hogy bármelyik harmada fehér színű? :) szóval azzal hogy azt mondom hogy a harmada fehér, gyakorlatilag azt állítom hogy az összes fehér, hiszen bármelyik harmada csupa fehér?


nem. szerintem így értelmes csak, hogy: a fele nem piros, tehát pontosan 60 darab az valamilyen más színű, a másik 60 meg nyilván piros, mert ha azok között lenne kék is, akkor nem a fele lenne nem piros, hanem... érted.

2012. máj. 20. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 dellfil ***** válasza:

Oké. De akkor:

C: A golyók fele nem piros

Azt írod: "C igaz: ez szó szerint ott van a szövegben is szal..."

Hogy lenne igaz? Mióta nem fele a hatvan - szerintetek ennyi piros golyó van - a százhúsznak?

De. Hogy ne lenne igaz - mondjátok ti - hiszen a (másik)fele - a másik hatvan - nem piros. Itt meg már igaz, hogy százhúsznak fele hatvan?

Itt "némi" ellentmondást vélek felfedezni.

Pedig csak azt az egyszerű megoldást kellene elfogadni, hogy a "golyók fele nem piros" kijelentés mögött az áll, hogy zöld a golyók fele. És mindegy "melyik fele". Az ötven százalékuk. Passz. Innen kezdve ravaszkodás, "értelmezés" és ellentmondás mentesen megoldható a feladat. :)


dellfil

2012. máj. 20. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Cuprum ***** válasza:

Én így gondolkodtam:

Az alma zöld(tehát zöld színű)

Az alma NEM zöld(tehát nem zöld színű)

hasonló logikával:

A golyók fele piros..

A golyók fele NEM piros..

Dellfil, a Te állításod szerint úgy lenne a szöveg, hogy:

,,a golyóknak legalább a fele nem piros"

De átérzem azt az enyhe bizonytalanságot a szövegben amire gondolsz..

2012. máj. 20. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

"Hogy lenne igaz? Mióta nem fele a hatvan - szerintetek ennyi piros golyó van - a százhúsznak?"


60nak 120 a fele, ez így van. Tehát a golyók fele nem piros, és a golyók fele piros egyszerre teljesül.


A gyerekeim fele fiú, és a gyerekeim fele nem fiú szintén egyszerre teljesülhet. mert: a gyerekeim fele fiú, és a gyerekeim fele nem fiú (hanem lány). (Tehát egyik fele fiú, másik fele lány)


mégegyszer: nem mind1, hogy mit tagad a mondat. a mondat azt tagadja hogy piros, nem azt hogy a fele piros. a fele nem piros vs nem a fele piros.


"Pedig csak azt az egyszerű megoldást kellene elfogadni, hogy a "golyók fele nem piros" kijelentés mögött az áll, hogy zöld a golyók fele."

Igen, ez tényleg fennállhatna, de ha 60 zöld van, és 40 fehér, akkor a golyók 5/6a nem piros, nemdebár? Tehát akkor most a golyók fele nem piros, és a golyók 5/6a nem piros?


ez olyan mintha azt mondanám, hogy a torta fele nem az enyém. És a torta egésze sem.


Tényleg: mivan ha: a golyók fele nem piros, mert nincs is piros golyó? miért ne lehetne akkor 40 fehér, és 80 zöld?

2012. máj. 20. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!