Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen képlettel lehet egy...

Milyen képlettel lehet egy csavarmenet teherbírását kiszámítani? Sima nyíróerő kell hozzá, vagy más egyéb is? Egyenletes húzó igénybevételről van szó.

Figyelt kérdés
Kötőcsavar méretezése, ~600 kg azaz 6 kN állandó terhelésnek lesz kitéve, és egy csavarról van szó. az egy dolog, hogy a csavarból elég lenne akár egy 8-10 mm átmérőjű is, de kérdéses, hogy az anyában lévő menet kibírja-e ? Ezt szeretném kiszámítani.

2012. aug. 1. 08:50
 1/8 anonim ***** válasza:
43%
Én ezt konkrétan nem tudom, de szerintem ha "elég hosszan" be van csavarva, akkor nem is a menet tud elnyíródni terhelés alatt, hanem egyszerűen a csavar szakad ketté.
2012. aug. 1. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:

Szerintem is előbb szakad ketté a csavar mint hogy az anyából kiszakadjon a menet.

Ahhoz a számításhoz kellene neked még néhány adat. Nem mindegy hogy sima csavart használsz, vagy acél csavart. Vannak a fejeken jelzések, pl. 5.6 ez a sima felhasználású átlagos csavar, a 8.8 vagy esetleg 10.9-es már acél csavar, értelem szerűen a 10.9-es az erősebb. Továbbá nem mindegy hogy normál menet vagy finom menet. nem mindegy maga kötési mód sem. Itt egy link talán segíthet


[link]



Nagyon nem mindegy hogy azonos átmérőjű csavart használva melyiket építed be.


Szerintem fölösleges számolgatni, veszel acélcsavart 10 vagy 12-es átmérőjűt, ráteszel 2 anyát és már

bőven túlbiztosítottad a 600 kg teherbírásnak szánt szerkezetet.


Pár forint különbség van a csavar típusok között, így nem hiszem hogy számít hogy 620kg-t bír vagy 1500-at

2012. aug. 1. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
12-14 es csavarban gondolkodom. és ahogy ahogy sikerült számítani, 5.6os bőven elég, mivel az is 500N/mm2 szakítószilárdsággal bír. ezen felül, sikerült kiszámolnom, hogy az anyában lévő menetprofil palást felülete bőven túl haladja a csavar keresztmetszetének méretét, egyszóval, igaz hogy előbb szakad a csavar mint a menet. Köszönöm !
2012. aug. 1. 10:28
 4/8 anonim ***** válasza:

Hát nem tudom, manapság a 8.8-nál kisebb csavarokra nem fordítanak nagy figyelmet, szerkezeti elemekként nem is nagyon használják azokat, sok selejt van köztük.


5.6-os csavar 300N/mm^2-t bír el, az a folyáshatár, érdemes arra méretezni, különben meglazul, gyorsabban kifárad, és csak fúróval tudod kiszedni.


Húzásra (ha ez most húzás) még szerintem érdemes kb. 2-es biztonsági tényezőt használni, így 150N/mm^2 teherbírásra én azt mondom, hogy biztonságosan használható.


Ha húzás, akkor megengedhető feszültség: F/A, ahol A=(magátmérő^2*Pi)/4 vagy ha beleszámoljuk a menet merevítő hatását is a pontosság érdekében, akkor egyenértékű keresztmetszet A=[(magátmérő+középátmérő)/2]^2*pi/4


[link]


8mm-nél nem bírja el, nekem 183N/mm^2 jött ki, 10mm már jó, de necces, csak akkor használnám, ha tényleg konstans a terhelés, nem feszíteném elő, 12mm már a maga 79N/mm^2-ével tuti nem fog cserben hagyni, de mondom, 8.8-asból a 8mmes is bőven megfelel, mivel annak biztonsági tényezővel is 320N/mm^2 a teherbírása, és szerintem megbízhatóbb.

2012. aug. 1. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Elég ha húzóigénybevételre méretezed, nyírásra többnyire csak ellenőrizni érdemes.

Hogy konkrétan éreztessem a két feszültség közti különbséget, ha húzásra kijön 80MPa, akkor nyírásra kb. 3-5MPa szokott adódni.


Amire viszont még ügyelni kell, az a meghuzási nyomaték. Viszont ha ez túl nagy, akkor fog elnyíródni a profil.


Az. 5.6, 8.8, stb. Ebből a folyáshatárt, ill. a szakítószilárdságot tudod meghatározni, tehát az elsőnél ez pl. 300MPa ill 600MPa.

De természetesen nem ezekre méretezünk.

2012. aug. 1. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Tehát az 5.6-nál 500MPa a szak.szilárdság, rosszul irtam az előbb.
2012. aug. 1. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Karbatartó válasza:
Érdemes az anya hosszát nagyobbra választani,hogy több menet vegye fel a terhelést.szerszámgép anyák is ilyenek.
2023. szept. 24. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Karbatartó válasza:
Továbbá nem csak az anya hosszával lehet terhelhetőbbre választani az anyát,hanem edzeni is lehet ha az anyaga edzhető.
2023. szept. 24. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!