Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az alábbi szavakat és a...

Az alábbi szavakat és a hozzájuk hasonlonlókat sem könnyű helyesen elválasztani. Sorold be a példák és a megfogalmazott szabályok alapján a halmazokba az alábbi szavakat elválasztani?

Figyelt kérdés
A, Bessenyei, Eötvös, Kölcsey, Gaál, Wesselényi, Eördögh, Csathó, Veér, Széchy, Baradlay, Családnevek (régi magyar betűk) ____Kos-suth, _________Weö-res ________Czu-czor ___________Vö-rös-mar-ty______Soós?

2012. nov. 26. 21:35
 1/3 anonim ***** válasza:
Nem egészen értem a feladatot. Elválasztani kell vagy halmazba sorolni? Nem világos az sem, miért van két névsor.
2012. nov. 26. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Azért, mert a hasonló elválasztási szabállyal rendelkezőt ugyanolyanhoz kell csoportosítani: Kos-suth: Bes-se-nyei, Wes-se-lé-nyi Weö-res: Eöt-vös, Eör-dögh Czu-czor: Csa-thó Vö-rös-mar-ty: Köl-csey, Szé-chy, Ba-rad-lay Soós: Gaál, Veér.
2012. nov. 27. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
56%

A 2. választ egészíteném ki egy picit a kérdésbeli szabály megfogalmazása miatt, ill. egy javítást is tennék:


1. Az elválasztás alapja mindig a szótagolás.


2. Minden szó annyi szótagból áll, ahány magánhangzó van benne. --> A Soós, a Gaál és a Veér nevek esetében egyetlen hangot ejtünk, és csak a régies írásmód miatt írunk két magánhangzót jelölő betűt. A szótagolás szempontjából az ejtés számít, s mivel az elválasztás ezen alapul, így ezek a nevek egyetlen szótagból állnak.

A Weöres, Eötvös, Eördögh nevek esetében szintén csak egy-egy magánhangzót ejtünk, az ö-t, ez az alap; s bár eö-vel írjuk őket a hagyomány miatt, ez a szótagolásnál nem számít.


3. A Kossuth, a Bessenyei és a Wesselényi nevek a szótagolás és elválasztás szempontjából nem problematikusak; ugyanaz a szabály vonatkozik rájuk, mint a közszavakra: hosszú mássalhangzók esetén az egyik msh. az első, a másik msh. a második szótagba kerül.


4. A Czuczor, a Csathó és a Széchy neveknél az lehet megtévesztő, hogy két mássalhangzó áll egymás mellett, így ezeket külön szótagba kellene helyezni. De mivel a cz, a th és a ch is csak egy-egy hangot jelölnek (a c-t, a t-t, ill. a cs-t), ezért a szótagolás már említett alapja miatt ezek azonos szótagba kerülnek: a 2.-ba, mivel két magánhangzó között álló egyedüli mássalhangzó esetén ez a szabály.


5. A Vörösmarty, a Kölcsey és a Baradlay nevek esetében két szabály jöhet szóba:

- Két magánhangzó között álló különböző mássalhangzók különböző szótagba kerülnek.

- Az y betű itt az i hangot jelöli, ebből következőleg szótagalkotó szerepe van; így akár önálló szótagot is alkothat.

A Széchy név ebbe a csoportba is sorolható az y miatt.


Remélem, így érthető, hogy mi miért van úgy, ahogy. :)

2012. nov. 28. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!