Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Matematikai valószínűségszámít...

Matematikai valószínűségszámítási feladat. Mi a megoldása?

Figyelt kérdés

A tanár az osztályban az alábbi jutalmakat osztja ki:

2 könyv

4 füzet

5 toll

Az osztályba 12 fiú és 15 lány jár.

Hányféleképp oszthatja szét a tanár a jutalmakat, ha minden gyerek legfeljebb egy jutalmat kaphat és számít, hogy mit kapnak a fiúk/lányok.

Ha valaki le tudná ezt vezetni (nem csak eredmény kéne hanem az, hogy én, mint gyenge közepes matekos megértsem, ismerem a valószínűségszámítás alapfogalmait) azt nagyon megköszönném.


2009. aug. 22. 03:09
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Az a baj a kombinatorikával (pláne tipikusan az ehhez hasonló feladatokkal), hogy nagyon kis mondatbeli változtatásokon nagyon sokat változhat maga a feladat.


Én úgy értelmezem: az ajándéktárgyakat csupán az alapján különböztetjük meg hogy: könyv, füzet, toll. A kiosztás sorrendje sem számít. Az embereket pedig csupán az alapján határozzuk meg, hogy fiú vagy lány. Mivel nem fordulhat elő olyan, hogy több az ajándék mint valamelyik nem, így nem kell törődni azok számosságával.


Értelmezzük át tehát kicsit másként a feladatot:

van először két könyvünk: vagy 2 fiú 0 lány, vagy 1 fiú egy lány, vagy 0 fiú 2 lány... ha szemléletesen akarjuk, akkor van két könyv, és egy elválasztóvonal, hogy melyik fél mennyit kap: KK| vagy K|K vagy |KK

látható hogy ahány ajándéktárgy van valamiből, annyi +1 féle képpen lehet elválasztani, tehát: 3*5*6 (2 könyv, 4 füzet, 5 toll)


Persze egy másik értelmezés lehet hogy minden embert különbözőnek veszünk (általában ez szokott lenni a feladatban, persze akkor nem értem mi értelme szétosztani lányokra-fiúkra). Ekkor a lehetséges szétosztások száma: (27 alatt a 2) * (25 alatt a 4) * (21 alatt az 5)

ezt azért csináljuk ilyenkor így, hiszen minden ember más, tehát összeadjuk a fiúkat + lányokat, és mivel mindenki csak 1et kaphat, ezért mindig kevesebb között osztjuk szét.


Remélem segítettem, ha máshogy kell értelmezni a példát, írd le és hátha tudok segíteni.

2009. aug. 22. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, sokat segítettél!


Azt meg tudnád mondani, hogy az első megoldás hogyan változna, ha több díj lenne, mint ahány mondjuk fiú? Tehát ha csak 8 fiú lenne hogy oldanád meg ugyan ezt a feladatot az első módon?


Még egyszer köszönöm, eddig is sokat segítettél!

2009. aug. 22. 21:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!