Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mennyit számítana, érne...

Mennyit számítana, érne valamit, ha ezt csinálnák?

Figyelt kérdés

Ugye a nagyvárosok poklok nyáron. Még hajnali 1-kor is alig van hűvösebb, mint napközben. Ha zajos helyen laksz, akkor kvázi nem is tudsz szellőztetni, hacsak nem kelsz fel hajnali 4-kor.


Magasra növő fák ültetésével, illetve a házak - már ha nem "műemlék jellegűek" - világosabbra festésével segíthetünk az ügyön?

Ha felújítanak egy utcát, a fekete aszfalt helyett halványszürke járólapot raknak. Ez nekem személyesen tetszik, sokkal kevésbé lehangoló. Viszont... ez kevésbé melegszik fel és könnyebben hűl nyáron?



Kérlek ne nevessetek ki :D


2012. dec. 26. 14:00
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
A nagyvárosok hőmérsékletét (amennyire én tudom) a legjobban a klímaberendezések kifújt levegője (ami akár 70 °C-os is lehet), a nagyüzemek, és a töménytelen gépkocsi által termelt hő és a népsűrűségből adódó emberi hőkisugárzás okozza legnagyobb mértékben. Amit írsz, az én logikám szerint szintén hozzájárulhat, de talán a legelenyészőbb mértékben.
2012. dec. 26. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Ez érthető.

De pl akár éjjel elmegyek a saját házunk mellett és szabályosan süt másfél méterre is...

2012. dec. 26. 14:31
 3/11 anonim ***** válasza:
67%

Szia :)


Nem akarlak elkeseríteni, de szerintem nem sokat segítenének az ötleteid a helyzeten, hiába tűnnek jónak. :(


A fekete / sötét színű anyagok jobban magukba szívják a hőt, ez igaz. De én nem vettem észre különbséget a sötétszürke aszfalt és a halványszürke járólap között; szerintem minimális lehet az eltérés.

Jártam többször is sötét (fekete) szigetelőanyaggal borított tetőn (10. emelet felett, kb. 35 méter magasságban). Iszonyatosan meleg volt; de ez - a magasságon kívül - azzal is magyarázható, hogy egész nap kapta a napfényt, mivel nem volt árnyék sehol. A különbséget csak akkor lehetett volna meghatározni, ha megmérem a hőmérsékletet fent is és valahol lent, az utcán is.

[Ha megfigyeled, az utcákon elhelyezett hőmérsékletjelzők közül a napos helyen állók mindig magasabb értéket mutatnak az árnyékos helyen állóknál.]


A házak, épületek esetében is elvileg jelenthet csekély különbséget a világosabb színű festés, de sokkal jelentősebb befolyásoló tényező az építési anyag. Például a panel és a csúsztatott zsalus épületek sokkal melegebbek, mint a téglából készültek; egyszerűen szívják magukba a meleget, és ez ellen sajnos nincs orvosság. (Ebből a szempontból állítólag a vályog a legjobb... :D )


Még a külső hőszigetelés egy lehetséges út, mivel az nem csak télen tartja melegebben az épületeket, hanem nyáron is hűvösebben. De ez meg nagyon-nagyon drága... :(


A fák ültetése esztétikai szempontból is kívánatos lenne, de a betondzsungelekben még hely sincs, ahova ültetni lehetne akár néhány darabot is, nemhogy akkora mennyiséget, amely számottevően befolyásolhatná a hőmérsékletet.


Tehát szerintem kénytelenek vagyunk az eddig bevált módszereket alkalmazni, amikor melegünk van. :(


Üdv. :)

2012. dec. 26. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Pietrosol ***** válasza:

Szia!


Nem tudom hol laksz,de ez részben az általad leírt okok miatt így is van!A parkosítás,fásítás mindamellet,hogy természetközelibbé,élhetőbbé teszi a városi létet a levegőtisztaság mellett a városi mikroklíma befolyásolását is szolgálja!Egyébként a házak festésénél,többnyire a világos színek dominálnak!


Emellett egyre több helyen alkalmazzák(főleg irodaházak,bevásárlóközpontok esetében)a túlmelegedés elkerülése okán a zöldtetőket vagy tetőkerteket!

2012. dec. 26. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Budapesten valamelyik nagy út mellett.

Zajszennyezés iszonyú, nyáron kb. nem megoldott az alvás. És tényleg éjjel is minden sugározza ki a meleget.

Fa az sok van, négyes fasor az úton. De kicsik vagy ritkásak, árnyékot már nem adnak.

2012. dec. 26. 14:53
 6/11 A kérdező kommentje:

Amúgy szerintem azért van kevés zöldterület Budapesten, mert nincs pénz vagy ha lenne sajnálják pont erre.

Hiszen a sövényt nyírni kell, az avart el kell tüntetni ősszel/tavasszal, a virágok... Na azokról ne is beszéljünk.

Kertészkedni a lakosoknak sincs kedvük sajnos. Még sajnos nekem se, pedig engem kisiskolás korom óta zavar a növénymentes szürkeség. Na, van még mit változtatni a hozzáállásomon. :)

2012. dec. 26. 14:56
 7/11 anonim ***** válasza:

Sajnos az emberek többsége tényleg érdektelen / lusta / sajnálja a pénzt a környezete csinosítására.

Ha pedig egy-egy lakóközösség mégis összehoz egy kis zöldterületet vagy csak ültet néhány bokrot vagy fát, akkor még mindig ott van a rongálók problémája: kicsi és nagyobb gyerekek tépkedik a leveleket és az ágakat; a szülők többsége nem is szól rájuk, más felnőttek sem sűrűn...

[A virágokat pedig lopkodják vagy leszaggatják csak úgy... :((( ]


Tehát a külső környezet megváltoztatása eléggé esélytelen; de a saját lakásodat és erkélyedet úgy rakod tele zöldekkel, ahogy akarod. :)

A lépcsőházi folyosó már neccesebb, mert esetleg valakinek nem tetszik; továbbá onnan is lophatnak, ha nincs rendesen zárva a bejárati ajtó, vagy ha a lakók idegeneket is beengednek.

(Még rosszabb esetben valamelyik lakó nézi trombitának a növényeket. Tudok ilyen esetről: úgy bukott le az illető, hogy végig látszott a csík a lakásajtója és a másik lakás között, ahonnan a pvc-n húzta végig az óriáscserepet. :D )


Most pedig nem a szívedet akarom fájdítani, hanem mutatok néhány ötlet, hátha valamelyiket - legalábbis részben - meg tudod valósítani:


[link]


[link]


[link]


Akár végig is nézheted az oldalt:

[link]



Nem írtad, mivel próbálkoztál már a hőség ellen a lakásban; de ha leírod, és tudok azokon felül még valamit, akkor szívesen megosztom veled. :)

2012. dec. 27. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Amúgy ne nézzetek hülyének, hogy tél közepén... Csak agyalni azért szoktam és a városrendezés, városok jobbá tétele érdekel. Főleg pl. nemrég néztem látványterveket a leendő Széll Kálmán térről ill. Ferenciek teréről, így bennem volt a téma.


A városok hőmérsékletére gondoltam, nem a lakásbelire.

A lakásban szerintem nem túl sok dolgot lehet tenni, max sötétíteni, de én nem bírom a sötétet, most decemberben 0-24 fel volt gyújtva a lámpám. :D

2012. dec. 27. 16:10
 9/11 A kérdező kommentje:

Közben néztem a linkeket.

Pont ilyen durva zöldesítéseken gondolkoztam néha, meg is akartam rajzolni számítógépen a házunkkal, de lusta voltam.

2012. dec. 27. 16:13
 10/11 anonim ***** válasza:

A fehérre festett fal számít valamennyit, de sokkal többet nyom a latba, ha futónövény kúszik a falon, és az árnyékot ad. Sokkal hűvösebb lesz a lakás, ha alufóliát ragasztasz az ablakra, az ténylegesen visszaveri a hőt.

Amennyiben nem csupán a hő visszatükrözése a cél, hanem annak hasznosítása, akkor javaslom a napkollektort, amivel a hűvös mellet még meleg vizet és ez által költségmegtakarítást is el lehet érni

2012. dec. 28. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!