Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ki hallott már a Tórium...

EagleHUN kérdése:

Ki hallott már a Tórium reaktorról?

Figyelt kérdés

Mi a véleményetek róla?

Nekem nagyon megtetszett az ötlet.

Csak érdekelne mennyien ismerik.

Kína és India bizonyosan fog építeni ilyet!

Itt van róla pár cikk:


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


Apropó ha annyira nem akarják hogy Irán atombombához szükséges technológiára tegyen szert (de hát ugye az atom energia hasznosítását meg csak ne tagadják már meg tőlük)

akkor föl lehetne ajánlani nekik hogy építenek ilyen erőművet nekik (állják minden költségét USA+Izrael+EU) ha abba hagyják a hagyományos építését és a dúsítást.

Egy ilyen nagyvonalú ajánlatot csak nem fognak visszautasítani!



2013. jan. 1. 18:19
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
77%

Nah én történetesen ismerem a tórium reaktort.

Ez egy elég drága project lenne, nem kicsivel drágább mint egy mostani atomreaktor.

Íránról annyit, hogy ők ún. gyorsreaktort használnak. Nah ezzel az a gond, hogy több plutóniumot csinál mint amivel elindult, és a plutónium elég fő alapanyaga az atombombának.

Szóval itt nem az atomenergia megtagadásáról van szó, hanem arról, hogy ők nem ( nyomotvizes, forralóvizes vagy egyébb "semmi másra" nem jó atomreaktort használnak, hanem kapásból olyannal kezdték amitől néhány év kérdése egy atombomba előállítása, főleg, hogy a neten bárki számára elérhető a wikipedia és nem kevés információ van az első atombomba építéséről. Nah ha ezt megkapja egy atomfizikus, plusz kap olyan 8 kiló plutóniumot( ami nem kevesebb mint 6 hónap a reaktoruk segítségével), meg kap egy pár millió dollárt( nem vágom az irániak pénzét, de nyilvánvalóan ez is adott), akkor néhány év fejlesztés és kész az atombomba, és ők nem írták alá a start1-et, a 2-vel meg nem vagyok biztos.

A tórium meg drágább egy kicsivel az urániumnál szerintem

2013. jan. 1. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Jelzem, hogy hallottam róla, de a linkek alapján nálam többet tudsz a tórium-erőműről.


Közvetlen előnye lenne, hogy az uránnal ellentétben rengeteg tórium van a Földön, és nem lehet bombát építeni belőle (? ebben nem vagyok egészen biztos). Éppen ezért viszont nincsenek felhalmozott készletek, tehát külön bányászni kéne, ami nem kis környezeti terhelés, és jelentősen megemelné a kinyert energia árát az uránhoz képest. A technológia kifejlesztése sem lenne olcsó. A tórium, ha elkezdik használni, egy ideig biztosan csak a nagyhatalmak játékszere lesz.

2013. jan. 2. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

"... akkor föl lehetne ajánlani nekik hogy építenek ilyen erőművet nekik (állják minden költségét USA+Izrael+EU) ha abba hagyják a hagyományos építését és a dúsítást.

Egy ilyen nagyvonalú ajánlatot csak nem fognak visszautasítani!"


Ja, és azonnal a világ összes országa, boldog-boldogtalan hozzáfogna saját plutóniumos atomreaktort építeni, hátha az USA meg az EU nekik is épít egy tóriumos atomerőművet, csak úgy pacsira. :-|

2013. jan. 2. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

"A tórium meg drágább egy kicsivel az urániumnál szerintem"

Pont ez az hogy ahogy a második beíró is írta nem drágább, mivel 5x annyi van belőle, mint uránból. És ami van az mind radioaktív, vagyis dúsítani nem kell csak kinyerni/tisztítani. Társ ásványként fordul elő a legtöbb helyen, így több más ritka/nemes és színesfémmel együtt bányászható. Sőt eddig tulajdonképpen a többi bányászott fém kivonása után ez az elem a meddőhányókon végezte!

És tényleg nem lehet belőle atombombát csinálni. Ahhoz nem elég radioaktív és nem neutronforrás, vagyis láncreakcióra képtelen.


Sajnos a 3. beírónak viszont igaza van abban hogy egy ilyen nagyvonalú ajánlat miatt egyre többen jelentkeznének...ötlet elvetve. :(

2013. jan. 2. 14:06
 5/16 anonim ***** válasza:
89%

"Pont ez az hogy ahogy a második beíró is írta nem drágább, mivel 5x annyi van belőle, mint uránból."


Ez ennél bonyolultabb. Tudtommal az urán világpiaci ára azért nagyon alacsony, mert a rengeteg leselejtezett orosz és egyéb nukleáris robbanófejből lazán el lehet látni az atomerőműveket, bányászni sem kell - még egy ideig. A tórium bevezetéséhez elölről kellene kezdeni mindent, szépen kibányászni, kohászni, készleteket felhalmozni, a reaktorokat kikísérletezni, kifejleszteni, megépíteni. Ez pedig rohadt sok pénz és idő (azaz mégtöbb pénz).


Ráadásul jelenleg nagyobb reményeket fűznek a fúziós erőművekhez. Ennek még arra is esélye van, hogy végleg megoldja az emberiség villamosenergia-igényét.

2013. jan. 2. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
0%
Van tóriumos atombomba is:)
2013. jan. 2. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
76%
Van? Link?
2013. jan. 2. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 Brányi Bence ***** válasza:
100%

Ebben a témában laikus vagyok, de azért picit beleártottam magam a témába:


Az "alap" (uránt használó) atomreaktorok is hatalmas költséggel, kb., 20 éves tervezési ciklussal épülnek - emiatt az iparági átalakulás rendkívül lassú.


A tóriumos atomreaktorral tudtommal egyedül India kísérletezik, de az ő reaktoruk is kutatási célú. Az általad írt Kína energiaéhsége miatt lehet érdekelt a témában, hiszen ma az energia túlnyomó részét hőerőművekkel (konkrétan - feketekőszén égetésével) állítják elő.


Egyébként az, hogy a technológia és "jó", attól még nem feltétlenül terjed el: az elektromos autók is már bő egy évszázada léteznek, de még a mai autók túlnyomó része is robbanó-motoros (otto, diesel, wankel).


Persze bele lehet ebbe látni összeesküvés-elméleteket a fontosabb mai (amerikai, francia, orosz, stb.) reaktorgyártókkal, de szerintem a tóriumos reaktorok megjelenését főleg a kiépítés költsége hátráltatja.


A fejlett országokban manapság inkább a megújuló-energiákat támogatják, még ha drágább is (ld. német, japán atomerőmű-ellenesség). Amúgy anno nekem is tetszett a tóriumos reaktor, de a fúziós-reaktor még ennél is "jobb" (hatékonyabb, nagyságrendekkel olcsóbb alapanyag, stb), tehát elméletileg azt kellene támogatni.


Apropó Irán - na ez teljesen más tészta. Ők nem szabadpiaci elvek alapján csinálják a reaktorukat, nem azért, mert olcsón szolgáltat áramot (pl.: Pakisztán a világpolitikában egy senki, de amint lett atomreaktoruk, az USA nem merte többet nyíltan támadni - nyilván az iráni felső-vezetés is hasonló fegyvertényt szeretne magának tudni, szinte bármilyen áron).


A "felajánlás" pedig teljesen irreális. Gondolj bele - ha pl.: az utcátokban él egy hajléktalan, attól még nem vennétek egy házat neki, pedig az jó esetben megoldaná a problémát.

2013. jan. 3. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

"Van tóriumos atombomba is:)"


A tórium önmagában nem neutron forrás, így láncreakcióra képtelen. A tórium az erőműben viszonylag lassan alakul át Urán 233-á, abból már lehet ne atombombát csinálni.

Így a lassú átalakulás miatt egy hagyományos atombombát mindhiába raknánk körül tóriummal nem igazán történne semmi, nem nőne az ereje. Tehát még ilyen indító töltetes megoldással sem lehet belőle önmagában atombombát készíteni.


Szóval NINCS!

2013. jan. 4. 00:06
 10/16 A kérdező kommentje:

" ...Kína energiaéhsége miatt lehet érdekelt a témában, hiszen ma az energia túlnyomó részét hőerőművekkel (konkrétan - feketekőszén égetésével) állítják elő.

"

Nemcsak azért. Mint írtam más anyagok bányászata miatt Kínának rendkívüli mennyiségű (a világ legnagyobb készlete) Tóriuma halmozódott föl. Annyival már lehet mit kezdeni.


"Egyébként az, hogy a technológia és "jó", attól még nem feltétlenül terjed el"

Kár hogy ez így van.


"...de a fúziós-reaktor még ennél is "jobb" (hatékonyabb, nagyságrendekkel olcsóbb alapanyag, stb), tehát elméletileg azt kellene támogatni. "

Lenne ha működne. Csakhogy az eddig egyáltalán elindított Tokamak reaktor több energiát használt föl mint amennyit termelt.

Nemzetközi project keretében dél Francia országban most kezdték építeni az utódját, na az már termelni fog annyit hogy a saját működését fönntartsa, talán még marad is egy pici nekünk is. De még ez is csak kísérleti reaktor.

25 év múlva készül el!

Ha 10-20 évig kísérleteznek vele és közben a kísérletek alapján el kezdik tervezni a következőt, aztán megépíteni újabb 20-25év! Tehát ha minden jól megy akkor úgy 60év múlva lehet már sok energiát termelő Fúziós reaktora az emberiségnek. Addig nem szabad várni, mert elpusztulunk. Ezt az időt Tóriummal kellene kihúzni.


A többi észrevételed jó, ment a zöld kéz.

2013. jan. 4. 00:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!