Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan tudom megállapítani,...

Hogyan tudom megállapítani, hogy egy ellenállás soros vagy párhuzamos?

Figyelt kérdés

Értem az egész Ohm törvényt, meg hogy mit mikor mivel kell számolni soros és párhuzamos kapcsolásnál, de sosem tudom megállapítani egy BONYOLULTABB hálózatnál, hogy hol párhuzamos a kapcsolás és hol soros?

Egyszerűen nem látom át az egészet. Nincs erre valamilyen egyszerű megoldás, hogy ezeket meg tudjam állapítani?

Ja és úgy kellene megállapítani ezeket, hogy feszültség és áram nincs megadva egy-egy feladatban, csak az, hogy mekkora az ellenállás.



2013. jan. 5. 13:52
 1/5 2xSü ***** válasza:

Ha a két ellenállás mindkét végpontja azonos pontba fut be, akkor párhuzamos. Máshogy fogalmazva: Ha a két ellenállás mindkét oldaláról pusztán vezetékek mentén el tudsz jutni a másik ellenállás másik két végpontjába, akkor párhuzamosan vannak kötve.


Ha két ellenállásnak csak egy-egy pontja van ilyen módon összekapcsolva, a másik végpont különböző, vezetékkel nem összekötött pontba fut be, akkor sorba vannak kapcsolva.


Ha több ellenállás van, akkor mindig lehet találni kettőt, ami vagy sorban, vagy párhuzamosan vannak kapcsolva, az eredőjük kiszámítható, így helyettesíthető egyetlen ellenállással.


Persze nem csak ez a két lehetőség van, hanem van pl. csillag kapcsolás, háromszög kapcsolás, de ezeket is lehet egymással cserélni, így végül el lehet jutni soros-párhuzamos állapotig.

2013. jan. 5. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 2xSü ***** válasza:
Vagy a másik megoldás, próbáld úgy tekinteni a vezetékeket, mint mozgatható, rugalmas valamiket, a csomópontokat meg úgy, mintha csúsztathatók lennének. Próbáld áthúzni gondolatban a vezetékeket, csomópontokat, hogy triviálissá váljon a dolog.
2013. jan. 5. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Fúúú, köszi szépen, nem is tudod mennyit segítettél. :)
2013. jan. 5. 14:29
 4/5 2xSü ***** válasza:
A sorost kicsit átfogalmaznám: Ha két ellenállást úgy köt össze vezeték, hogy nincs harmadik irányba leágazás, akkor a két ellenállás sorosan van kötve.
2013. jan. 5. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Elnevezed a rövidzárral összekötött pontokat azonos betűjellel.


Ha két ellenállás két sarka ugyanúgy A és B pontok közt van, akkor párhuzamosan vannak kötve.


Ha egyik sarkuk közös, a közös pontba nem csatlakozik más ellenállás, akkor sorosan.

2013. jan. 6. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!