Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Etalonnak számító platina-iríd...

Etalonnak számító platina-irídium hengert leakarják váltani egy szilícium gömbre, de miért gömbre?

Figyelt kérdés

Minap olvastam, hogy az etalonnak számító platina-irídium henger kevesebb mint 100 mikogrammal hízott, meg már régi készítésű stb stb ezért a tudósok szilíciumból csinálnak egy másikat ami gömb formájú. Kérdezem én: miért gömb, miért kell ennyire túlbonyolítani a dolgot?????????vagy ennek valamilyen érthető magyarázata van?

Véleményem szerint azt nehezebb megmunkálni mint például a téglalap,vagy kocka formájút, plusz a gömb el is gurulhat.


2013. jan. 7. 20:50
 1/9 anonim ***** válasza:
Elvileg a gömb a legegyszerűbb test, tehát lehet, hogy azt a legkönnyebb pontosan legyártani
2013. jan. 7. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
le_akarják váltani
2013. jan. 7. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Silber ***** válasza:
Ezen kívül fajlagosan a gömb felülete a legkisebb. Ergó kisebb felületen érintkezik a környezettel, kevésbé képesek befolyásolni annak tömegét a rárakódó szennyeződések.
2013. jan. 7. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
És mivel az adott tömeghez képest a gömbnek a legkisebb a felülete és (természetesen) gömbszimmetrikus, ezért az egy dimenzióra vetített hőtágulása is a legkisebb.
2013. jan. 7. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
#4 vagyok, és hülyeséget írtam, ne vegyétek figyelembe. Bocs!
2013. jan. 7. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a gyors válaszokat, és elnézést az elgépelésért! :)
2013. jan. 7. 22:25
 7/9 anonim ***** válasza:

Hülyeséget ugyan nem írtál, annyi viszont igaz, hogy nem a tárgyhoz tartozik :)

Az viszont érdekes, hogy le akarják cserélni. Hol olvastad a cikket? Be tudod linkelni?

2013. jan. 7. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Az Origo.hu-n olvastam.

Itt vannak a linkek:

[link]


[link]

2013. jan. 8. 23:08
 9/9 anonim ***** válasza:

Első cikk:

"Bár csak kevesebb mint 100 mikrogrammal, de mégis megnőtt a kilogramm Franciaországban őrzött etalonjának tömege."


Második cikk:

"A henger tömege azonban változik az idővel, eddig ötven mikrogrammal lett kevesebb."


Ennyit az origo pontosságáról (nem mintha a többi híroldal megbízhatóbb lenne).

2013. jan. 9. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!