Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Idegesítő matek feladatok...

Idegesítő matek feladatok gyűjteménye. Vállalkozó kedvű?

Figyelt kérdés

Az alábbi feladatok Gerőcs: Egyenes út az egyetemre c. feladatgyűjteményéből valók. Bár középszint, a megoldásukra nem bírok rájönni.Nagyon hálás lennék a válaszokért:


1.Andris 4 évvel idősebb húgánál, Katinál. Négy éves koruktól kezdve mindkét gyerek minden születésnapjára kapott annyi könyvet ajándékba, ahány éves.

a,Hány évesek voltak a gyerekek, amikor könyvtáruk 174 kötetből állt? (Elméletileg erre fel lehet írni egy elsőfokú egyenletet, nekem nem sikerült. Ellenben a megoldást kipötyögtem géppel: ha minden igaz,Andris 15, Kati 11 éves.)

b, Ezt az ajándékozási szokást a szüleik addig követték, míg Kati is be nem töltötte a 18. életévét.Ekkor hány könyve volt a két gyereknek összesen? (Kipötyögve 390 jött ki.)


2.Egy háromjegyű számból levontuk "fordítottját", azaz a számjegyei fordított sorrendben való felírásával adódó számot. Eredményül 297-et kaptunk.

a, Mi lehetett az eredeti háromjegyű szám?

(A 100x+10y+z-100z-10y-x=297 egyenletet felírva kijött, hogy x=3+z, azonban utána nem tudtam ezt hol hasznosítani. A megoldás egyébként 552, amit onnan tudok, hogy mikor próbálgattam ilyen számokat a számológépen,akkor ráhibáztam.)

b, Tetszőlegesen kiválasztunk egy háromjegyű számot. Mekkora annak a valószínűség, hogy levonva belőle a "fordítottját", az eredmény 297?



Tökéletesen megfelel, ha esetleg csak az a, részfeladatok megoldási folyamatát írjátok le, a b utána szinte már magától értetődő. :)


Előre is köszönöm!! :)



2013. jan. 16. 21:49
 1/9 anonim ***** válasza:
Második feladatnál pár-száz megoldás közül véletlenül találtál egyet. x=3+z azt jelenti, hogy z " bármi" lehet (1. . 6), akkor x=....., y=...! Érted már?
2013. jan. 16. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Rendben, de y-ra hogyan jövünk rá x-ből és z-ből?
2013. jan. 16. 22:15
 3/9 anonim ***** válasza:
Hát y-ra nincs kikötés- egy számjegy. Az még nulla is lehet! (x -nél z -nél a nulla miatt, nem lenne háromjegyű a szám.)
2013. jan. 16. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
A szövegnek persze az is megfelel, ha z=0, mert például 300-3=297 is megoldás.
2013. jan. 16. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Teljesen világos, köszönöm! :)
2013. jan. 16. 22:56
 6/9 anonim ***** válasza:

Ezeknek a feladatoknak a gyűjteménye mindazok számára idegesítő, akik nem tanulták meg az elemi matematikát. Azt is mondhatnám, e a példatár bármely példájának a tempós megoldása az a minimumfeltétel, ahol érdemes gondolkodni az egyetemre jelentkezésen. Minimum, de nem lesz elegendő az egyetem elvégzéséhez. Persze különböző trükkökkel el lehet érni, hogy diploma nevű papírt adjanak, de ezek a "diplomás" munkanélküliek éppen e példatár feladatait nem tudták megoldani az egyetemen se.


Nézzük a példákat. Az elsőnél mindenekelőtt nem árt felismerni, hogy két egyesével haladó számtani sor összegéről van szó, tudniillik négy éves kortól sorra 4, 5, 6, stb. darab könyvet kaptak a gyerekek. Innentől rögtön tudjuk, hogy a számtani sor megoldóképletét kell használni. Aki fejből nem tudja, könnyen kitalálhatja, esetleg (fúj!) megnézi a képletgyűjteményben. A megoldóképletből rögtön azt is tudni, hogy egy másodfokú egyenletünk lesz.

Legyen Kati x éves, ekkor Andris x+4. Kati kapott (x+4)*(x-1)/2 könyvet, Andris pedig (x+8)*(x+1)/2 könyvet. Ha nem számoljuk el, az x^2+5x-176=0 egyenletet kapjuk, ebből x=11, a másik megoldás negatív, de Kati nem lehet mínusz éves, így ez példánkban nem jön szóba. Tehát Kati 11 éves, Andris 15. A b) eset ugyanez, csak ott tudjuk az itteni x értékét, viszont a kérdés az, mi kell 174 helyett. Ugyanezzel a gondolatmenettel kiszámolható.


A második példában sem árt egy kis gondolkodás. A szövegből egyrészt valóban következik, hogy a jegyeket x,y,z-vel jelölve, az x=z+3 összefüggés adódik. De értelmezve, tehetünk még néhány megjegyzést.

1. Ha két ismeretlenre egy összefüggés van, akkor az egyik szabadon választható, a másik abból adódik, így tehát végtelen sok megoldás van. DE!

2. Minden ismeretlen egyjegyű, hiszen a háromjegyű szám egyes helyiértékei. Ebből következik, hogy x<7, mert 7+3=10, márpedig z legfeljebb 9 lehet.

3. x>0, mert különben az "xyz" szám csak kétjegyű lenne. Ebből és az előzőből következik, hogy x (és így z is) hatféle lehet.

4. Mivel y-ra nincs kikötésünk egyéb, mint hogy egyjegyű, így 10-féle lehet.

Végül: mivel ezek bármilyen kombinációja megfelel, ezért a feladatnak összesen 60 megoldása van.

Ha tudjuk, hogy a feladatnak 60 megoldása van, akkor már könnyű a másik fele: A legnagyobb háromjegyű szám 999, a legkisebb 100. Tehát 900 darab háromjegyű szám van. Ebből 60-é lesz a jelzett eredmény. Tehát 60/900, vagyis körülbelül 6,66% a valószínűsége, hogy 297 jöjjön ki. Ehhez persze ismerni kell a valószínűség fogalmát.

2013. jan. 17. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a megoldást! A bevezető mondatokat, ha nem gond, nem vettem magamra...
2013. jan. 17. 10:13
 8/9 A kérdező kommentje:

Egyébként jobban átnézve a válaszodat,van pár rész ami szerintem nem stimmel:

x lehet: 3;4;5;6;7;8;9 -->7 féle

z ez alapján: 0;1;2;3;4;5;6 -->7 féle

y lehet: 0;1;2;3;4;5;6;7;8;9 --> 10 féle


Így a kedvező esetek száma 490. Nem?

2013. jan. 17. 13:25
 9/9 A kérdező kommentje:
Na,elnézést, hülyeséget írtam. Teljesen jó amit írtál.
2013. jan. 17. 21:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!