Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valaki segítene? Lenne két...

Cukor97 kérdése:

Valaki segítene? Lenne két kérdésem ami a fizikához azon belül a dinamikához kapcsolódik. Remélem egy-két jótét lélek segít rajtam!

Figyelt kérdés

1;Azonos eredményt kapunk-e ha egy test tömegét a Földön, egy Űrállomáson és a Holdon mérjük meg dinamikai módszerekkel? 2;A dinamika tömegmérésére kapott képletben mi adja meg a meghatározandó tömeg mérőszámát, és melyik (1-es vagy 2-es) test tömegét tekintjük egységnyinek?

Megköszönném ha valaki segítene! :))



#házi #fizika #dinamika #erő és tömeg
2013. jan. 21. 18:21
 1/6 anonim válasza:
Elvileg a test tömeg mindenhol ugyanannyi, a súly ami változik a gravitációtól függően. Szóval azonos eredményt kapunk. A kérdésed második felére meg majd egy fizikás válaszol.. :)
2013. jan. 21. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 2xSü ***** válasza:

1. Sokféle módszerrel lehet dinamikai elvek alapján tömeget mérni. De minden esetben a mért tömeg független lesz a rá ható gravitációs erőtől, azaz ugyanannak a testnek ugyanannyi lesz a mért tömege.


2. Mivel nem tudjuk, milyen módszerrel méred a tömeget, ezért a képletet sem tudjuk. A melyik test tömegét tekintjük egységnyinek kérdés sem értelmezhető, ha nincs egy ábra, egy leírás. A kérdés hiányos, így nem megválaszolható.

2013. jan. 21. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen! :)
2013. jan. 21. 18:46
 4/6 anonim ***** válasza:

Dinamikai tömegmérés alapja, hogy ugyanakkora erővel hatunk a két mérendő tömegű testre. Ekkor, mivel a 2 erő ugyanakkora:

F=m1*a1

F=m2*a2

egyenlővé tesszük őket, majd adódik, hogy:

(m1)/(m2)=(a2)/(a1)


Tehát dinamikai tömegméréssel a két test tömegének arányát tudjuk meghatározni, miután megmértük a gyorsulásokat.


Mivel itt nem a gravitációs gyorsulást mérjük, hanem a saját erőhatásunk által a testnek adott gyorsulást, így ugyanazt az eredményt kapjuk mind három esetben.


A mérőszámot az (m1)/(m2) adja meg, és jelen esetben m2-őt célszerű egységnek tekinteni (1 kg pl.), így most nem csak arányokat hanem a keresett m1 tényleges tömegét megkapjuk.


Remélem érthető volt!

2013. jan. 21. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Mérőszám. A tömegazonosságot már leírták, nem ismétlem.

Minden tulajdonság, így a tömeg mérőszáma is önkényes, korábbi, már elfogadott adatokhoz igazítjuk úgy, hogy a kezelése kényelmes legyen. Ezért egységnyi tömegnek azt az anyagmennyiséget tekintjük, amire ható egységnyi erő egységnyi gyorsulást képes elérni. Ezért lehet, hogy egyik szóban forgó test tömegét se tekintjük egységnyinek, ha az előbbi megállapítás nem igaz rá. A lényeg, ha valami új dologra akarunk mennyiségi adatokat megadni, akkor azt úgy tesszük, hogy a rájuk alkalmazandó összefüggések és a korábbi eredmények összhangban maradjanak.

2013. jan. 22. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen! :))
2013. jan. 22. 15:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!