Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan működik a háztartási áram?

Hogyan működik a háztartási áram?

Figyelt kérdés

Eddig nem egészen értettem meg azt, hogy mi lesz azután, hogy "bejön az áram" a házba. Hova távozik azután, miután működteti a berendezéseket? Mert valahova csak mennie kell. Hol van az a pozitív pólus, ami magához vonzza az elektronokat?

Ha valaki érti, kérem, magyarázza el, nem akarok hülyén meghalni. :)



#áram #áramkör #elektron #háztartási áram
2013. febr. 21. 14:36
 1/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

Először is: a pozitív pólust felejtsd el. Váltóáramról beszélünk. Van fázis meg nulla.

Nézd meg otthon a röfit a falban. Két lyuk van rajta. Egyiken fázis, másikon nulla.

Legegyszerűbb ha úgy képzeled el, mintha bejönne a házadba egy ékszíj, ami olyan tárcsáról jön, amit ide-oda tekergetnek. Egyszer a szíj egyik szála jön előre, aztán a másik, ide-oda, másodpercenként 50-szer.

A röfin a két lyuk van az ékszíj két szálának. Az ékszíj: maga a keresett elektronáramod.

A hajtó ékszíjtárcsa meg a villamos erőmű.

:)

2013. febr. 21. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Akkor lássuk. A házadba az áramszolgáltatótól jön 2 vezeték ( ha 3 fázisra van szükséged , akkor 4 , de ebbe most nem mennék bele) te ezen a a két vezetéken keresztül csatlakozol a villamos hálózathoz. Az egyik vezetéket úgy hívják : fázis a másikat pedig nulla (váltóáramnál nincs pozitív és negatív , mert ez a kettő folyamatosan cserélődik , ennek a változásának a száma időegység alatt adja meg a frekvenciát , ez ugye nálunk Mo-n 50 Hz) A két vezeték közötti FESZÜLTSÉG különbség 230 V , ez fixen mérhető a 2 vezetéket között és ez akkor is ott van , ha te a háztartásba nem használsz semmit , ha viszont ! és itt jön a lényeg : te a különböző fogyasztókat bekapcsolod (világítás,tv,mosógép) akkor ehhez villamos energiára van szükséged , ezt pedig a 2 vezetéken keresztül kapod meg. Ekkor ha bekapcsoltad a dolgokat , akkor meg fog indulni egy áram , és ezáltal villamos energiát használsz el. Ugyanis a villamos energia : E=U*I*t magyarul a villamos energia a feszültség,áram és az idő szorzatával arányos. Ebből is látható , hogy amíg csak bejött a 2 vezeték és nem volt bekapcsolva semmi , akkor , nem folyt áram ,és ezért energiát sem használtál. Minél több fogyasztót üzemeltetsz , minél hosszabb , ideig , annál több energiát használsz el és annál több lesz a villanyszámla is , tudnillik a villanyóra ezt az elhasznált energiamennyiséget mérik. Az energia nem a semmiből jön , ezt az erőművek állítják erő , te (egy csomó transzformátor és alállomás közbeiktatásával) innen kapod a villamos energiát.


19/F

2013. febr. 21. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
60%

Egy erőműben egy generátor forgatásával szinuszosan váltakozó áram keletkezik. Működésére a gugli ad magyarázatot. Ezt feltranszformálják nagy feszültségre, mert úgy kisebb a feszültségesés a kábeleken,m amivel eljuttatják hozzád. Ezt helyi trafókkal letranszformálják fázisonkénti 230 V-ra. Minimum 3 vezeték megy innen a mérőórához. Ha 3 fázisú hálózat van bekötve, akkor 5 vezeték. Ezek az L1, L2 és L3 fázisok, nulla és a védővezető. Innen megy a fogyasztóhoz. Másodpercenként 50 alkalommal változik az áramirány. Egyszer negatív, másszor pozitív. Az elektronok mozgását az erőmű generátorában váltakozó mágneses tér okozza, ugyanis egyszer az egyik, másszor a másik pólus halad el az adott tekercs előtt.

Fázis és nulla (vagy a védővezető) között 230 V effektív feszültség mérhető, ez a vonali feszültség. Fázis és fázis között 400 V effektív feszültséget mutat a műszer, ez a fázisfeszültség. A 3 fázis egymáshoz képest 120°-os eltolásban van. Az effektív értékeket (gyök)2-vel megszorozva megkapod a csúcsértéket. Szóval a 230 V-os hálózaton 325 V maximális feszültség mérhető.

2013. febr. 21. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Jah még annyi , hogy az elektronok itt is mennek , egyszer jobbra , egyszer balra mindezt rohadt gyorsan 1s alatt 50 szer csinálják ezt meg , hasonló , ahhoz mintha rezegnének. És mivel hat rájuk erő ( a villamos tér által) és lesz elmozdulásuk is könnyen belátható , hogy munkavégző képességgel bírnak.
2013. febr. 21. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
"Fázis és nulla (vagy a védővezető) között 230 V effektív feszültség mérhető, ez a vonali feszültség. Fázis és fázis között 400 V effektív feszültséget mutat a műszer, ez a fázisfeszültség. " Ha már ennyire belemeNtünk akkor , áruld már el nekem , hogy ezt melyik iskolában tanították így ?? FF között van a vonali (gyök3*Uf) FN között a fázisfeszültség !
2013. febr. 21. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a válaszokat, nagyon jófejek vagytok!

Ugyan nem értem még 100%-ig, de már sokkal jobb. :)

Eddig ezt szűrtem le: váltóáram jön, ami azt jelenti, hogy ide-oda cikáznak az elektronok, és ez attól függ, milyen irányban áll a generátorban az erőműben a mágnes. (50-szer fordul másodpercenként).

(Az egyszerűség kedvéért) 3 vezeték jön a házba, a fázis, a nulla, meg a földelés. A fázis meg a nulla között van 230 V töltéskülönbség.

Ha bekapcsolok valamit, akkor a fázisban meg a nullában az áram olyan, mint egy ékszíj, megy ide-oda.

De akkor most ezek szerint a működés közben nincs különbség fázis meg nulla között, akkor mindkettőben ugyanúgy folyik az áram? Bocsánat, ha butának tűnök. :S

2013. febr. 21. 23:05
 7/9 anonim ***** válasza:
56%

Hogyan működik a háztartási áram?


Inkább az a lényeg, hogy energia áramlik a háztartásba.

Az ENERGIA a vezetékek kozotti TÉRBEN áramlik, /nem a dótokban/ és mindig egyirányba, az áram irányától függetlenül.

Nagyságát az elektromos és a mágneses tér szorzata adja.

Tehát, az áram onmagában semmi.

2013. febr. 21. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Wadmalac ***** válasza:

#6:

Közel jársz az igazsághoz.

Amikor folyik áramod, tulajdonképpen nincs különbség a fázis és a nulla közt, egyiken jön az áram, másikon megy.

Viszont ezt a kört a fázis oldal "mozgatja", a nulla oldal csak visszavezetés.

Tehát ha a nulla oldalt megfogod, nem lesz semmi bajod, de ha a fázis oldalt, akkor jól megcsap, mert a visszaoldalnak nem kell feltétlenül a nulla vezetéken visszamennie az erőműbe, az visszamegy a talajon át is, mert az erőműben is le van kötve földre a nulla. Ugyanígy tud záródni a kör a földelőszálon át is, ugyanazon okból.

Ezért van a földelés, hogy ha valami zárlat miatt az otthoni elektromos készüléked burkolatára fázis kerül, a földvezetéken záródik a kör és így nem rajtad át folyik az áram, ezzel véd az áramütés ellen.

2013. febr. 22. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 nagyepf_MacGyver ***** válasza:
Ha nem haznalod a lakasban az aramot,csak megmered a feszultseget,akkot is terheled a halozatot(na jolvan nehany mikroamper),de ez a gyrakorlatban elhanyagoltato
2016. febr. 27. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!