Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Előadást kell készítenem...

Előadást kell készítenem fizika órára a piramisok építésénél használt technikákról (fizikai képletekkel megtűzdelve. ), segítség?

Figyelt kérdés
Googleban kerestem, de semmi olyat nem dobott ki, ami az építési technikákről (daruk, emelők stb) szólna, olyat meg főleg nem, amiben még valami fizikai képlet is lenne, ha tudnátok segíteni, azt megköszönném.

2013. márc. 27. 13:44
 1/4 anonim ***** válasza:
Ki kért ilyen tőled amikor még tudósok se ismerik az építés menetét!ki ez a süket ember aki egy diáktól ilyet kér?
2013. márc. 27. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
az ismert elméletekről van szó (emelők, rámpák, görgők, úsztatás...), ezeknél kellene bemutatni a fizikai erőket, hatsokat
2013. márc. 27. 14:43
 3/4 anonim ***** válasza:

Hát szerintem ideírom a képleteteket a módszeretknél ami említettél( plusz némi megjegyzést is):

pl kétkarú emelő

m*g*k1=f*k2, itt m a kőtömb súlya, g a gravitáviós gyorsulás, F a kifejtendő erő ( k1,k2 pedig a két erőkar hossza). Mivel itt nagy tömegről van szó vedd figyelembe rámpára ható további erőket:

az egyik a rugalmas erő( ez a young-modolus alapján számolható, azonba ha a rúdra ható nyomás meghaladja young modolus tízszeresét, akkor deformálódik, tehát nem jó ebben az esetben, illetve az anyagban lévő mechanikai feszültségeket, amik létrejönnek, itt ha meghaladja az anyag szakítószilárdságát szintén alkalmazhatatlan( itt megint csak meg kell nézni, hogy mekkora a maximális feszültség amit elbír az anyag( próbáld ki a fát, és a vasat, hogy egyáltalán rendelkezhettek-e olyan rúddal az egyiptomiak, ami elbírná ezt. Így vas emelő a max amit használhattak.

F erőnek számolj először olyan 300 N izomerőve( ez lehet, hogy sok, de érdemes kipróbálni, hogy a k1 és a k2 távolságát pedig próbálgass ki minél több értéket, esetleg táblázatot is csinálhatsz amiben ezeket kiszámolgatod. Azért 100 méteres k1 távolság erősen írreális lenne a kivitelezhetőség szempontjából. De próbálgasd ki variálj minél több paramétert, hogy fel lehessen emelni egy több tonnás követ. Tehát variáld a hosszt, az felületet, az anyagot.

Akkor ezután a darut próbáld végig.

Azaz tegyük fel ismerték a csigasort. Itt az emeléshez szükséges erő: F=m*g/n, ahol n a csigák száma.

De ismét figyelembe kell venni a csigára ható erőket.

Itt a csigára hat egyrészt m*g nagyságú erő. Másrészt hat a húzóerő. Legyünk szerencsések, mert egy ismert szögben vannak pl. 60 fok így a kettő összegezni kell(e=a^2+b₂+a*b*cos alfa), majd meg kell nézni, ismét, hogy ismertek-e olyan anyagot, az egyiptomiak, aminek ekkora a szakítószilárdsága. Tehát, hogy a létrejövő feszültség nagyobb-e a szakítószilárdságánál. Végül pedig az árasztásos technika, azaz archimedesz törvényének alkalmazása.Azaz egy ismert alakú test vizkiszorításából következtetni kell a mészkőre vonatkozó vizkiszorításra( magyarán extrapolálni kell), és ebből ki kell számítani, hogy mikor lesz annyi, hogy fel tudták emelni vagy mozgatni tudták.


De ezt te nehezen tudod megcsinálni, ha középsulis vagy.

1. felületi feszültséget max említik, de a számításáról egy szó nincs középiskolában

2. szilád anyagok rugalmasságáról sincs nagyon szó

3. archimedes törvényénet konkrét számításáról sincs nagyon szó, hogy egy szabályos alakú test mennyit veszt a súlyából.


Ha csak általánosságban akarsz írni előadást akkor lehet a képleteket kinézni. Betenni őket mást nem az internetről.

De ha konkrétan el is szeretnéd dönteni, hogy a módszerek közül valamelyik jó volt-e, akkor szükségesek ezek a számítások.

2013. márc. 27. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Szerintem ez tök jó feladat. Valóban nem tudnak biztosat de sok, logikusnak tűnő elmélet van. Itt pl vannak infók:


[link]

2013. márc. 27. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!