Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a különbség az előtolás és...

Mi a különbség az előtolás és az előtoló sebesség között? CNC gépen melyiket adjuk meg F-el?

Figyelt kérdés

#gépészet #előtolás #előtoló sebesség
2013. jún. 9. 13:24
 1/9 anonim ***** válasza:

Szerintem ez ugyanaz. De ha tévedek, remélem javít valaki.


(csak nem gépgyártás vizsga?:D)

2013. jún. 10. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Vaki75 ***** válasza:

Bénán van megfogalmazva... (ez privát vélemény a vizsgakérdések és tankönyvek szövegéről - a gyakorlatban csak előtolásként emlegetik, a környezet ,illetve mértékegység dönt, hogy konkrétan miről is van szó)

Szerintem itt "előtolás" alatt a fordulatonkénti előtolás mértékét értik: pl. esztergán rendszerint alapértelmezettként, mm/fordulat. (pl. F0.12)

"Előtolási sebesség" alatt, pedig a percenként megtett utat érthetik - rendszerint a marógépeken alapértelmezett, mértékegysége mm/perc (mm/min, pl. F200). (Gyorsjárati sebességként is ebben a mértékegységben gondolkozunk - esztergán is!)

CNC: A "mondatban" mind a kettőt az "F" paraméterrel adjuk meg. (ezért nem értem miért van megkülönböztetve - az "F" a "Feed" rövidítése. Feedspeed? - kicsit hülyén hangzik...)

Azt, hogy melyik van használatban, az aktuális vezérlőkódtól függ ("Mxx" vagy "Gxx" vezélőkód), ez a felhasználó által programozható. Ha nincs megadva kód, akkor értelemszerűen az alapértelmezett van érvényben. (Csak addig, amíg azt felül nem írják a programban.)

Fontos! --->

Az alapértelmezés a konkrét géptől és annak paraméter táblájától függ - ez tök egyforma gépek között is különbözhet!

Ha bármi kétely merül fel, hogy nem az általad használni kívánt lesz érvényben, célszerű a program bevezető soraiban ezt a megfelelő utasítással letisztázni!

2013. jún. 10. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Már megvolt a vizsga tavaly.Egész jól sikerült.De 1 évig csak porosodott a tudásom és sok mindent elfelejtettem.Próbálom felfrissíteni a tudásomat,csak hiányosak a jegyzeteim,ilyen szempontból.Bárhol néztem nem találtam erről semmit.
2013. jún. 10. 21:13
 4/9 A kérdező kommentje:
#2:Nct 100-as vezérlésű marógépről van szó.
2013. jún. 10. 21:15
 5/9 Vaki75 ***** válasza:

Marásnál általában a "mm/min" mértékegység használata a szerencsésebb.

NCT100-at még nem láttam közelről - tehát passzolnám.

2013. jún. 10. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:
Nálunk NCT2000 vezérlők vannak de az alapok azonosak. A G01 /02 /03 forgácsolási utasításoknál paraméterként kell megadni az előtolást, ahogy írták, ez marógépnél mm/perc. A vágósebességedet a maró fordulatszáma és átmérője fogja megadni (tulajdonképpen a maró kerületi sebességének felel meg), az előtolás, fordulatszám és maróélek száma a fogankénti előtolást adja, ha ehhez hozzáveszed a fogásmélységet is, akkor tudsz forgács-keresztmetszetet számolni.
2013. jún. 11. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Mm/fordulat és mm/perc között hogy kell átváltást csinálni?
2013. jún. 11. 18:53
 8/9 Wadmalac ***** válasza:
mm/fordulat X fordulat/perc = mm/perc
2013. jún. 12. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat és a segítséget!:)
2013. jún. 12. 18:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!