Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Stirling motornál milyen...

Stirling motornál milyen képletekkel lehet kiszámolni, hogy mekkora változást okoz a teljesítményben és a hatásfokban a térfogat, a felület, a hőmérséklet, a fordulatszám a nyomás és a munkaközeg megváltoztatása?

Figyelt kérdés
2013. jún. 25. 13:40
 1/8 Wadmalac ***** válasza:

[link]



Itt keresgélj, valahol szerepel benne, hogy valaki talált egy teljesítményszámoló táblázatot neten:

[link]

2013. jún. 26. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszi.

A felsőt ismerem, de ami engem érdekel az nincs benne a felsőben.

Jobb rosszabb stb. ilyen antifizikai fogalmakat használnak.

Engem olyasmi érdekelne hogy ha pl. 2 mm vastag alufal helyett 0.2 mm-est használok akkor hogyan változik az ereje és a hatásfoka?

Úgy tudom, négyzetesen nő a hőátadás képessége a falvastagsággal. (vékonyodással)

De ez mit eredményezne?

Nem "jobb-rosszabb" választ várnék hanem, hogy tized

akkora falvastagságnál milyen képlettel számítható ki mekkorára változik az ereje és hatásfoka.

Ha alu helyett vörösrezet használunk (aminek a duplája a hővezető képessége az alunál) akkor mi mennyivel lesz jobb?


Meghogy a felület hogyan változik?

Ha pl. elkezdem növelni azt a felületet amin hőt kap. Mondjuk annyira hogy dupla akkora legyen. (ehhez egy nem sokkal nagyobb körfelület kell - geometria)

Akkor ugyanabból a mécsesből több hőt képes hasznosítani - ami amúgy a fal mentén elszállna felfele - ergó nő az ereje a gépnek és a hatékonysága. Na ilyesmik érdekelnének de semelyik weblapon nincs erre szakszerű válasz amiket eddig láttam.


Köszi

2013. jún. 26. 14:46
 3/8 A kérdező kommentje:

Bocsi erre gondoltam:

[link]

De a te linked is hézagosan adja elő.

2013. jún. 26. 14:49
 4/8 Wadmalac ***** válasza:

Talán, mert a csatolt linkekben is elhangzik: annyi, egymást is befolyásoló tényező együtt adja meg az eredményt, hogy biztonsággal szinte csak az empirikus módszer működik, már meglévő, megvalósított motorokhoz viszonyítva lehet kalkulálni egyes tényezők egyedi hatását. Egy olyan módszer lehetne jó, amit a belsőégésű motorok tervezésénél is használnak, nagyon sok paraméterre kiterjedő számítógépes modellezés.

Amíg ez nincs, tényleg meglévő motorokból kell kiindulni.

2013. jún. 27. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Na jó de ettől még hőtani számitások lehetségesek.

Ki lehet számolni mennyi munka lesz a hőből.

Oké ott a vesztesség, ami miatt nem pontos de utána lehet gondolkozzni miért nem annyi.

Ki lehet számolni hogy adott felület mennyi hőt ad át.

Adott vastagság mennyi idő alatt adja át.

Stb stb.

A jobb és rosszabbnál azért lehetséges sokkal pontosabb meghatározás is.

Ezért még nem kéne egyetemre menni ha valakit érdekel.

2013. jún. 27. 21:31
 6/8 Wadmalac ***** válasza:

Persze, csak pont a veszteségekkel van a baj, a súrlódási veszteségek legalább akkorák, mint a hőveszteségek. Mindkettő konstrukció-függő.

Én csak azt mondom, olyan képletet, amibe behelyettesítesz dugattyúátmérőt, hőkülönbséget stb. és pontos teljesítményt és hatásfokot ad, ne várj, ha van is ilyen, a pontatlansága lehet, hogy nagyobb, mint maga a kivehető teljesítmény. :)

Csak példaként, a dugattyú tömítőgyűrűjének anyaga és illesztési pontossága a dugattyú súrlódását 2-3-szorosan változtathatja. A tömítetlenség meg a mozgató nyomással teheti ugyanezt.

Ezért mondom, hogy bevált konstrukció felülvizsgálatából érdemes kiindulni, mert arról vannak ismert adatok.

2013. jún. 28. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Idegen anyagi hátterű fejlesztéssel igen. Ahol más tőkéjét kockáztatjuk s ott áll felettünk ez az illető vagy cég. De a sufni tuningnak ép ez az egyik legnagyobb szépsége, hogy elméleti fejtegetések alapján sokkal inkább el lehet rugaszkodni a tradícióktól. Nem kockáztatunk állást, egzisztenciát bukás esetén, max. a készülék nem működik...

Oké hogy változik egyiktől a másik, de a kérdés az érdemes e egyáltalán változtatni vele, mit nyerünk vele?

Nem pontos teljesitmény hatásfok adatot várok, hanem azt hogy mekkora nagyságrend változást jelent.

Pl. ha a falvastagság a tizede akkor a hőcsere felgyorsul. Oké hogy lesznek emiatt más gondok de csak van erre képlet hogy ez az egy változás mit okoz önmagában a teljesitményben és a hatásfokban?

Ha a hőátadás felülete a duplája az is változtat és ugyanez szerepel ebben a képletben.

De nem látok ilyen képleteket a leirásokban, ugy néz ki a leirások hiányosak.


Mondom nem pontos számitásokra alkalmas képleteket szeretnék hanem holyan elméleti képleteket amik egy egy jellemző megváltoztatására megmutatják hogy mit nyerünk vele és hogy érdemes e küszködni a velük járó hátrányokkal vagy nem nyerünk vele annyit hogy ez érdemes legyen.


Köszi

2013. jún. 28. 09:45
 8/8 Wadmalac ***** válasza:
Küldtem egy privátot egy jóbarátom elérhetőségével, ő benne van a témában nyakig, valószínűleg tud segíteni.
2013. jún. 28. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!