Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehet a legegyszerűbben...

Hogyan lehet a legegyszerűbben bizonyítani a számtani és mértani közép közötti egyenlőtlenséget a legegyszerűbben? (n darab tag esetén)

Figyelt kérdés

Ez egy nagyon fontos bizonyítás, de mindenhol aránylag komplikáltan van leírva. Talán nem is létezik egyszerű bizonyítás, de kellene egy olyan, amit megértek. Igazából nem baj ha hosszú, csak valaki pls magyarázza el.

Thx



2013. júl. 17. 11:56
 1/2 anonim ***** válasza:

Van egyszerű (értsd: semmilyen errőlabüdöséletbennemhallottammég eszközt nem igénylő) bizonyítás is.


1.

Ha két pozitív szám összege konstans, akkor a szorzatuk annál kisebb, minél nagyobb az eltérés a két szám között.

Bizonyítás: a+b=S, ahol S rögzített, ekkor d=S/2-a helyettesítéssel a=S/2-d, b=S/2+d, a két szám szorzata a*b=(S/2-d)(S/2+d)=(S/2)^2-d^2. Innen látszik, hogy minél közeleb van egymáshoz a két szám, tehát minél kisebb a d, annál nagyobb a szorzatuk.


2.

Tegyük fel, hogy adott n darab számnak a számtani, illetve a mértani közepe. Tegyük fel, hogy a számok nem mind egyenlőek. Ekkor van olyan szám közöttük, amelyik kisebb, mint az A számtani közép, és van olyanis, ami nagyobb:


a<A<b


Az alábbi lépést hajtod végre: összébbtolod őket miközben a+b állandó marad, amíg az egyik szám el nem éri A-t.

Formálisan: az {a,b} számpárt kicseréled {A,a+b-A}-ra.


Így a két szám összege állandó maradt, viszont közeledtek egymáshoz, így a szorzatuk nőtt. Ugyanakkor most már eggyel több szám egyenlő A-val az n darab szám közül.


Ezt a lépést ismételve végrehajtod, míg végül az összes szám nem lesz A-val egyenlő.


Világos, hogy a számok összege nem változik a folyamat során, tehát a számtani közép végig A marad.


De mi történik ekkor a mértani középpel? Minden lépésben n-2 darab szám fix marad, a másik kettő "közeledik" egymáshoz. Így az első pontban leírtak alapján a szorzat folyamatosan nő.


A legvégén pedig a számtani közép egyenlő a mértani középpel (hiszen minden szám egyenlő), de mivel a számtani közép végig ugyanannyi volt és a mértani közép folyamatosan nőtt, eredetileg a mértani közép biztosan kevesebb volt. Ebből a gondolatmenetből az is látszik, hogy egyenlőség csak akkor van, ha minden szám már eleve egyenlő (vagyis egyetlen lépést sem kell végrehajtani).


Done.


Megjegyzés: ugyanezzel a módszerrel bizonyíthatsz tetszőleges (H<=G<=A<=N) közepek közti egyenlőtlenséget is.


Továbbá van a Jensen-egyenlőtlenséges bizonyítás, ami használ némi analízist ugyan, de sokkal általánosabb eredményt ad, és a lényeget is megragadja.

2013. júl. 18. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Szépen kifejtett válasz. Thx.
2013. júl. 19. 11:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!