Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehet kiszámítani az...

Hogyan lehet kiszámítani az autó gyorsulását?

Figyelt kérdés
Figyelembe kell venni a sebességváltót, légellenállást, stb... Leginkább csak a kerekek forgása kell, mert játékhoz kéne, és ott számít, ha kipörög a kerék, vagy blokkol. Ja és képletek lennének jók.

2013. júl. 21. 14:41
1 2
 1/18 Silber ***** válasza:
69%

Nem kell túlbonyolítani. Kell egy jó hosszú páya, amin fel vannak tüntetve a távolságok (10, 20, 30, stb. m). Majd megméred, hogy az adott távolságra mennyi idő alatt ért oda az autó.

Tehát van i darab távolságunk, i darab t (idő) adattal.

Így amíg az 0. mérési (kezdő) ponttól elért az 1. mérési pontig, s(1) időt tett meg. Ekkor:

v(1)=[s(1)-s(0)]/[t(1)-t(0)]

Általánosan: v(i)=[s(i)-s(i-1)]/[t(i)-t(i-1)]

Így megkapod, hogy két távolság között mekkora volt az adott autó gyorsulása.

Mint ismeretes továbbá, a=v/t, ahol "a" a gyorsulás. Nincs más dolgod, mint a következő képlettel számolnod:

a(i)=[v(i)-v(i-2)]/[t(i)-t(i-2)]


Megjegyzés: azért kell "(i-2)", mivel két sebességadat különbségéből kell számolni, amelyhez a kettővel előbbi mérési pont adataiból jutunk.

2013. júl. 21. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Nem erre gondoltam. Képlet kell.
2013. júl. 21. 19:19
 3/18 Silber ***** válasza:
82%
És azok szerinted mik? Absztrakt festmények?
2013. júl. 21. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

[link]

Ebből kéne kiindulni. Most próbálom megérteni, de eddig nem sok sikerrel.

2013. júl. 21. 19:33
 5/18 Silber ***** válasza:
Ez egy merőben más témakör, ez már szimuláció. Az egzakt megoldásokhoz komoly gépészeti számításokat kéne végezni.
2013. júl. 21. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

Egy játékot ne hasonlíts már a valósághoz könyörgöm.. A kereked akkor fog kipörögni , ha túl nagy teljesítményt pakolsz oda neki , és a kerék és a föld között ébredő erő nagyobb lesz mint a tapadási súrlódási erő , ekkor a kerék meg megcsúszik. A légellenállásnak mi köze van a kerék kipörgéséhez ?! Az egész kérdésedet nem értem igazából. A gyorsulás a sebesség idő szerinti deriváltja. a= d v/d t .

Egy autó gyorsulása , ahogy nyomod a gázt (növeled a teljesítményt) folyamatosan változik (nő) mert a tengelyen lévő nyomaték is nő. Ez minden autóra egy külön karakterisztikát ad , amit nem fogunk neked tudni megmondani látatlanba , hogy , hogy néz ki..

2013. júl. 21. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
A légellenállástól a gyorsulás függ. Most akkor nem kell. CSak annyi, hogy a kerekek milyen gyorsan forognak. És akkor én honnan tudjam az autónak a micsodáját, márt kéne jobban tudnom? Még most se írtál képletet, csak a d-set, de az nem jó semmire. Forgatónyomatékkal kéne valószínűleg kiszámítani. A motor ad le a gáztól,sebváltótól és a sebességtől függően, onnan pedig a kerék forgatónyomatékát kéne továbbszámolni. Azt meg, hogy mikor pörög ki, köszönöm szépen, de már rég tudom.
2013. júl. 21. 23:41
 8/18 A kérdező kommentje:
Bocsánat, ahogy mégegyszer elolvasom, látom, az a képlet még annyira se jó, mint gondoltam. Arra gondolsz ugye, hogy v=s/t és az ezekből való számítások az alapvető kinematikában. Meg a delta t és delta s, stb...
2013. júl. 21. 23:43
 9/18 Silber ***** válasza:

Kérdező, vedd már észre egy kicsit magad. Mindketten megfelelő választ adtunk, erre lehúzod őket. Ezen felül ha nem ismered a kinematika legegyszerűbb összefüggéseit, akkor ne húzd le az általunk írt képleteket sem, mert mindegyik helyes. Hogy neked nem felel meg? Részletkérdés, mondhatnám "egyéniszocproblem".

Szintúgy amit mondtunk. NINCS OLYAN SZÁMÍTÁS AMI MINDEN AUTÓRA EGYFORMÁN UNIVERZÁLISAN JÓ. Autótípustól függ. Az autóknak másféle gépészeti tulajdonságaik vannak. Egyszerű példa: egy kispolski nem fog ugyanolyan mértékben gyorsulni ugyanannyira benyomott gázpedál esetén, mint egy dragster.

Vagy ha úgy gondolod tényleg lehetséges ilyen 1-2 képlettel kiszámolni, azesetben valóban olyan nagy szakember vagy, hogy nincs szükséged a segítségünkre.

2013. júl. 22. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim válasza:

egy test az erők hatására megváltoztatja mozgásállapotát (newton második törvénye, hogy az impulzus idő szerinti deriváltja egyenlő az erővel, mivel dI/dt=F és I=m*dv innét F=mdv/dt, és mivel dv/dt diff. hányados az a(t), F=m*a tehát a test gyorsulása egyenesen arányos a rá ható erővel, az arányossági szorzó a tömeg. Ezzel megadtuk hogy mozog az erők irányába a test.

másik feladat, hogy határozzuk meg a testre ható erőket. Kezeljük az erőket vektorokként, a vektoralgebra szabályai szerint a különböző erők (közegellenállás, a motor által kifejtett erő, súrlódási erő, stb) összegezhetőek, így F1+F2+F3+....Fi-F=0 ahol F az eredő. (erők szuperpozíciója)

2013. júl. 22. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!