Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehet megállapítani...

Hogyan lehet megállapítani egy számról, hogy prímszám-e?

Figyelt kérdés

Kb 10^33 nagyságú számról van szó.

És a fordítottja is érdekelne, vagyis hogyan lehet véletlenszerűen generálni egy hasonló méretű prímszámot?


2009. okt. 27. 22:07
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Sehogy. Illetve egy módszer van rá, de az baromi hosszú: meg kell nézni, hogy osztható-e nála minden kisebb prímszámmal. Ha akár eggyel is, nem prím, ha eggyel se, prím :)

Generálni prímszámot nem lehet, mivel gyakorlatilag semmi szabályszerűség nincs bennük, se az egymás közötti különbségekben, stb.

Nem véletlenül ilyen nehéz "kezelni" őket.

2009. okt. 27. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Meg kell egyenként vizsgálni oszthatóságát összes prímszámmal, ami négyzetgyökénél kisebb.


Második kérdésre a válasz analóg. Egyenként ki kell zárni prímszámok szorzatait. Az eljárást Eratoszthenész szitájának nevezik. [link]

Nagy számok esetén meglehetősen számítás igényes feladat.

2009. okt. 27. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Elég lenne megnézni, hogy osztható-e valamelyik az eredeti szám felénél kisebb számmal. De ez valóban baromi sokáig tartana...
2009. okt. 27. 22:23
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Első vagyok:

Tényleg, igaz, amit az előző írt, bár nekem eszembe se jutott hogy ekkora számnál a szitás módszert használjuk. De ha van türelmed... :D

2009. okt. 27. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

négyzetgyököt akartam írni... :D

köszke a linket

2009. okt. 27. 22:25
 6/10 A kérdező kommentje:

Naasszem az openssl forrásában megtaláltam, ami kell nekem :D


[link]

2009. okt. 27. 23:00
 7/10 anonim ***** válasza:
3%
Az nem egy nagy szám, vannak nagyon jó programok, amik lefuttatnak 5-10 féle tesztet rajta és megmondják: google
2009. okt. 28. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
2. kérdésre a válasz elég egyszerű, ez a bizonyítása is egyben annak, hogy végtelen prímszám létezik. Veszed az összes prímszámot mondjuk az x edik prímszámig, mindet összeszorzod, és hozzáadsz 1et, na az nem osztható egyik számmal se amiket összeadtál, mert hozzáadtál egyet, épp ezért lesz prím.
2009. nov. 2. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:

utolsó: ez nagy FAIL válasz, ha megnézed pl:

3*5*7 +1 = 106, ez márpedig nem prím.

tehát állításod hamis. :D

2011. jan. 2. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
utolsó: az utolsó előttinek van igaza :D ugyanis a számitásodbol kimaradt, hogy a 2 is primszám vagyis 2*3*5*7+1=211 ami pedig primszám :D
2011. szept. 5. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!