Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A kémiában mit jelentenek az...

A kémiában mit jelentenek az alábbi fogalmak? Izotón, izobár?

Figyelt kérdés

izotón: azonos neutronszám, eltérő protonszám (például: ²1H és ³2He)

izobár atommagok: azonos nukleonszám, eltérő protonszám (például: 146C és 147N)


1.

Ezeket értem, de hogyan térhet el a protonszám két hasonló atomban? Ha eltér a protonszám, akkor maga az atom is megváltozik. Vagy minden elem egymásnak Izotónja?


2.

A nukleonok a proton és a neutron, tehát nem lehet eltérő protonszám és azonos nukleonszám egyszerre! Vagy tévedek?


Valaki meg tudná úgy fogalmazni, hogy megértsem, hogy kell értelmezni a fogalmukat?

Esetleg van rájuk valami más megfogalmazás is?


2013. szept. 26. 20:31
 1/4 anonim ***** válasza:

[link]


tanulmányozd át a felépítésről szóló részt, nem bonyolult

2013. szept. 26. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Igen, itt találtam meg ezt a két fogalmat és innen másoltam mi az első két soromat is :), de sajnos nem találtam meg rájuk a választ. Mármint pontosabban nem a fogalmuk kéne, hanem hogy mit is takar. Az első és második kérdésemben részletezem őket. :)
2013. szept. 27. 13:01
 3/4 anonim ***** válasza:

1. a neutronszám azonos, a protonszám viszont nem, így a tömegszám se, vagyis különböző elemekről van szó, tehát igen, az atom is megváltozik

[link] (itt vannak még példák)


2. de, lehet azonos nukleonszám, viszont eltérő protonszám, pl. 2 kémiai elem azonos számú nukleont tartalmaz, de az mindegy, hogy ebből mennyi a p és mennyi a n, a lényeg hogy az összegük mindkettőnél megegyezik

(mint a 14-es szénizotóp és a nitrogén esetében)


így talán érthetőbb :)

2013. szept. 27. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Hááát, nagyjából :)
2013. szept. 27. 19:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!