Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Minden 0 valószínűségű esemény...

Minden 0 valószínűségű esemény lehetetlen esemény?

Figyelt kérdés

Úgy tanultam, hogy igen. De ha Józsinak feleséget kell választania végtelen lány közül, aki közül pontosan 1-et marinak hívnak, mekkora valószínűséggel választja ki Marit? 0. De mivel valakit választ, így nem lehetetlen esemény, hogy Marit válassza. Mondhatnám annak a nevét is, akit végül választ.


Tehát végtelen lehetséges kimenetel van, melyek egyenlő valószínűséggel következnek be, de 1 biztosan bekövetkezik. 0 valószínűség, mégsem lehetetlen esemény.


Feltehetném geometriailag is a kérdést: Pisti egy nem 0 sugarú körben a belső pontok közül véletlenszerűen kiválaszt pontosan 1 pontot. Mekkora valószínűséggel választja ki a kör középpontját?

Válaszom: valség 0, mégsem lehetetlen az esemény, hiszen a középpont helyett írhatjuk azt a pontot is, melyet végül választ.


Konklúzió: nem minden 0 valószínűségű esemény lehetetlen esemény.


lehetséges buktatók: az első példában x feleség közül p=1/x valséggel választja ki Marit, x végtelen, p nem értelmezhető, limP(x tart végtelen)=0.

A második példában viszont t területet választ ki T területből, p=t/T t=0, T pozitív valós, így p=0 az esemény mégsem lehetetlen.


Egyetlen másik lehetőség: ha a számláló vagy a nevező nem pozitív valós véges szám, a valószínűség nem értelmezhető.


15/F szóval érdekelne ez a dolog, de nem biztos, hogy mindent értek, amit mondani fogtok. Reméljük. Köszönöm előre is.



2013. okt. 13. 17:49
1 2 3 4 5
 1/46 anonim ***** válasza:
100%
Abból adódik a probléma, hogy 1/végtelent hivatalosan a 0hoz tart, miközben ha józan paraszti ésszel belegondolunk, bármekkora számmal osztjuk az 1-et, sosem kaphatunk nullát.
2013. okt. 13. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/46 A kérdező kommentje:

1-es válaszoló

Igen, ezt én is íírtam, itt csak határértékesen értelmezhető a valség.

A 2. példámban viszont a számláló 0, a nevező pedig pozitív valós, tehát értelmezhető a valség:0.

Mégsem lehetetlen az esemény. Erre mi a válaszod?

2013. okt. 13. 18:13
 3/46 anonim ***** válasza:
57%

Az egész probléma abból adódik, hogy a végtelent számként értelmezed. Megsúgom, nem az.

A 2. példa meg, bár matematikailag korrekt (lehetne), valójában a valószínűség 1/végtelen , ismét lehetetlen osztás.

2013. okt. 13. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/46 A kérdező kommentje:

rendben van.

Akkor mennyi a valószínűség?

2013. okt. 13. 18:53
 5/46 A kérdező kommentje:

Visszanézve elég tiszteletlenül fogalmaztam. Elnézést kérek. Lehet, hogy tényleg csak határértékesen oldható meg a feladat.

Minden esetre az iskola összes matematikatanára (matematikusok mind végzettség szerint) úgy gondolják, hogy ez tényleg 0 valószínűség, és mégsem lehetetlen esemény. Tehát nekem adnak igazat.

A másik lehetséges megoldás, hogy nem értelmezhetünk valószínűséget.

2013. okt. 13. 19:07
 6/46 anonim ***** válasza:
100%

A lehetetlen esemény valószínűsége nulla. A nulla valószínűségű esemény viszont vagy lehetetlen, vagy nem.

Úgy is mondhatnám, a nulla valószínűségi események halmazának egy valódi részhalmaza lehetetlen esemény (például ha a nulla valószínűségű események egy egységnyi négyzet, akkor a lehetetlen esemény ebben egy a oldalú négyzet, ahol a<1).

A példáid jók. A valószínűségeket határértékként értelmezzük, és ebben az összefüggésben mindkét esemény valódi (nem lehetetlen), hiszen meg tudjuk mondani a konkrét elemet. Ugyanakkor a valószínűség értelmezése szerint az első lim(1/n)=0 [n tart végtelen], a második lim(r^2*π/R^2*π)=0 [r tart 0, R>0 állandó].

A végtelen nem szám, és a "másik lehetőség" értelmezésében hibás. A jó gondolat az, hogy a valószínűség a lehetséges esetek és az összes lehetséges eset hányadosának határértéke.

2013. okt. 13. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/46 anonim ***** válasza:
100%

Csatlakozom az előzőhöz.

A nulla valószínűség nem feltétlenül lehetetlen eseményt takar.

Egy másik példa az időpontban történés:


Mekkora a valószínűsége annak, hogy PONTOSAN éjfélkor szólal meg a telefon? Nyilván nulla, de nem lehetetlen.

2013. okt. 13. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/46 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat. Megértettem, és én is így gondoltam.
2013. okt. 13. 20:03
 9/46 anonim ***** válasza:
Vagy például dobjunk fel egy érmét végtelen sokszor. Legyen az a kiszemelt eseményünk, hogy mindig fejet dobunk. Egy dobásnál 1/2, kettőnél 1/4, háromnál 1/8 a valószínűség. Vagyis az n-dik dobásnál 1/(2^n), ami n végtelenhez tartása mellett a 0-hoz tart. Szóval csak elméletileg lehetséges ez az esemény. Maris dologgal is ugyanez a helyzet, csak a pénzfeldobásos kicsit szemléletesebb szerintem.
2013. okt. 13. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/46 anonim ***** válasza:
55%
Tart a 0-hoz, de nem egyenlő nullával. Egyébként sincs végtelen számú nő. Minél nagyobb számmal osztjuk az 1-et, annál kisebb lesz a valószínűség, de 0 soha nem lehet-
2013. okt. 13. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!