Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan működik az atombomba?

Hogyan működik az atombomba?

Figyelt kérdés

2013. okt. 18. 20:14
 1/6 anonim ***** válasza:
0%

Ezt kicsit nehéz néhány mondatban leírni :) Legjobb tudomásom szerint urán-238-as izotópot használnak az atombombához (alapvetően U-234, -235 és -238 izotóp létezik, erőművekhez a 235-öt dúsítják, mert az jobban hasad lassú neutronok hatására), neutronforrásként pedig valamilyen robbanótöltetet (pl. TNT), amit külső burokként vesz körül az urán. Az urán atommagok tovább hasadnak más kémiai elemek atomjaira, és újabb neutronok is keletkeznek, amik aztán újabb atommagok hasadását okozzák, ez a láncreakció. A robbanás energiáját a tömegdefektus adja, vagyis a keletkezett végtermék tömege kisebb, mint a kiindulási tömeg(E=mc2).

Röviden nagyjából ennyi a lényeg..

2013. okt. 18. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
22%

Hát jó sok zagyvaságot sikerült itt összehordanod.


Először is az atombombához az urán 235-öt használják, nem a 238-at.


A külső robbanótöltet nem neutronforrás, hanem azért kell, hogy a két (vagy több) urándarabot egymásnak lökje, így kialakuljon a kritikus tömeg, ami az atomrobbanás feltétele.


A robbanás energiáját nem a tömegdeffektus adja (illetve ha az adja, akkor minden robbanás és minden energiaforrás energiáját az adja), hanem az atommagban lévő protonok taszításából származó potenciális energia.

2013. okt. 18. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
29%

Első vagyok

Igen, valóban 235-ös uránt használnak, erőműveknél és bombáknál is, és a kritikus tömeg eléréséhez kell a külső robbanótöltet. Így emlékeztem, ezek szerint rosszul..nem néztem utána, fejből írtam, és nem is a fizika szakterületem. Sorry ha néhol hülyeségek szerepelnek.

2013. okt. 18. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Shai-Hulud ***** válasza:

"A robbanás energiáját nem a tömegdeffektus adja"


De bizony az adja!

[link]


Például a Little Boy és a Fat Man esetében mintegy 3-3 grammnyi(!!!) anyag "tűnt el", vagyis ennyi anyag változott energiává (e=m*c^2).


A nukleáris fegyverek működését megtalálod a wikin:

[link]

2013. okt. 18. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Azért mondtam, hogy amennyiben az atombomba energiáját a tömegdeffektus "adja" (már eleve értelmetlen megfogalmazás), akkor mindenféle energiát az ad. Kapaszkodj meg: ha egy rúd dinamitot felrobbantasz, vagy ha elégetsz egy kiló szenet, vagy bármiből energiát "nyersz", akkor annak a valaminek a tömege ugyanúgy csökken, mint az atombombáé. Ezért értelmetlen ez a megfogalmazás.
2013. okt. 18. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

[link]

[link]

[link]


összességében véve mindkét megközelítés jó, ha azt mondjuk, hogy a tömegdefektus, vagy az atommagban a protonok taszításából származó potenciális energia "adja" a robbanás energiáját

2013. okt. 18. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!