Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy tűzfal mellett 600 m2,...

Egy tűzfal mellett 600 m2, téglalap alakú területet akarunk elkeríteni. Csak három oldalon kell kerítést készíteni, mert a negyedik oldal a tűzfal. Hogyan válasszuk meg a téglalap hosszúságát és szélességét, hogy a kerítés hossza a legkisebb legyen?

Figyelt kérdés
Közelítéses számítással kell kiszámolni. Magát a számolást is írja le, aki tudja.

#matematika #szöveg #közelítésszámítás
2014. jan. 21. 20:50
 1/3 anonim ***** válasza:

Mit értesz az alatt, hogy közelítésesen, milyen közelítést tanultatok?


Amúgy legyen a téglalap alakú terület tűzfallal párhuzamos oldala a hosszú, a másik két oldala b hosszú.


Ekkor a téglalap területe a*b = 600, azaz b = 600/a.


A kerítés hossza, amit minimalizálni akarunk, az

a + 2*b = a + 1200/a = gyök(1200)*(a/gyök(1200) + gyök(1200)/a).


A zárójelben szerepló kifejezés x + 1/x alakú, amiről tudjuk, hogy pozitív x-ekre minimuma x = 1-nél van, azaz a kerítés hossza akkor lesz minimális, ha

a/gyök(1200) = 1,

a = gyök(1200),

b = 600/gyök(1200).


És ez pontos, ha nem számoltam el.

2014. jan. 21. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Lehet elírtam, vagy félreértettem és nem közelítés...
2014. jan. 21. 21:28
 3/3 anonim válasza:
Kellene tudni a tűzfal hosszát ahhoz, hogy a terület egyik oldalának a maximális hosszát meghatározhassuk.
2014. febr. 8. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!