Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ezen függvény ábrázolásával...

Jánosgazda kérdése:

Ezen függvény ábrázolásával lenne a gond: f (x) =|2*|x|-x°2| x°2 az x a másodikon, bocsi a hülye jelölésért tehát addig eljutottam hogy teljes négyzetté alakítottam, de utána az ábrázoláson megakadtam, tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés
Köszi!

2014. jan. 22. 18:46
 1/4 anonim ***** válasza:

Igen, teljes négyzetté kell alakítani:


|-(x-1)^2-1|*x^2


Emeljünk ki az abszolútértéken belül -1-et:


|(-1)*((x-1)^2+1)|*x^2


Tudjuk, |a*b|=|a|*|b|, ha a;b valós, ezért


|(-1)|*|(x-1)^1+1|*x^2, |(-1)|=1, ezért


|(x-1)^1+1|*x^2 marad. Nézzük meg, hogy az ||-ben lévő kifejezés hol lesz nemnegatív:


(x-1)^2+1≥0


(x-1)^2 biztosan nemnegatív, ehhez 1-et hozzáadva az összeg pozitív, ezért tetszőleges x-re pozitív lesz. Ha pedig pozitív, akkor nem is kell az ||, mivel pozitív szám ||-e önmaga, tehát


((x-1)^2+1)*x^2 függvényt kapjuk. Bontsuk ki:


(x^2-2x)*x^2=x^4-2x^3 függvényt kell ábrázolni.

2014. jan. 22. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Az ábrázoláshoz egy kis segítség:

[link]

2014. jan. 22. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Na, basszus, mivel odaírtad, hogy x°2 az x..., azt hittem azzal szorozni kell. Egy szépséghibát is ejtettem, szóval elölről:


tudnunk kell, hogy |x|^2=x^2, ezt nem nehéz megérteni; minden szám négyzete nemnegatív, ha pozitívat, ha nem hatványozunk. Tehát:


|2|x|-x°2|=|-(x^2-2|x|)|=|-((|x|-1)^2+1)|=|-(|x|-1)^2-1|


Fent már írtam, hogy |a*b|=|a|*|b|:


|-1|*|(|x|-1)^2+1|=|(|x|-1)^2+1|


Meg kell néznünk, hogy hol lesz pozitív:


(|x|-1)^2+1≥0


Ez megintcsak tetszőleges x-re igaz lesz.


Most azt nézzük meg, hogy a négyzetre emelt tag mikor lesz pozitív:


|x|-1≥0, vagyis |x|≥1, ez azt jelenti, hogy ha x≥1 vagy -1≥x, akkor az (x-1)^2-nel kell foglalkozni. Ha 1≥x≥-1, akkor az |x| függvény képe -1, ezért a (-x-1)^2=(x+1)^2 függvénnyel kell számolni.


Tehát:


Ha x≥1 vagy -1≥x, akkor az ábrázolandó függvény: |(x-1)^2+1|

Ha 1≥x≥-1, akkor |(x+1)^2+1| függvényt kell ábrázolnunk.

2014. jan. 22. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen 92,65%-ban értem!
2014. jan. 22. 19:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!