Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Statisztika és számítás...

Statisztika és számítás "elrontja" a valószínűséget? (többi lenn)

Figyelt kérdés

Üdv emberek!


Egy kérdés. Köze van a sportfogadáshoz. Bár előtte egy kis kitérő. Vki elmondhatná ez miért így van. Márha minden igaz hogy így van.

Gyakorlati példa - megesett velem - volt 8 orosz hokimeccs és 8 svéd. 1-1 meccsen nem lett meg a 3 gól. Én beválasztottam ezt az 1-1 meccset. Na most ha minden igaz akkor az esélye ennek. 1:8hoz 12,5% mindkét "halmaz" esetén. A 2 közös valószínűsége pedig 0,125 * 0,125 vagyis 1,5%. Ha viszont nem tekintem külön halmaznak akkor 2:16hoz ergó 12,5%. Ez hogy van?


A másik dolog ehhez kapcsolódik és a kérdésemhez is kb. Bár lehet nem annyira kérdés. A lényeg ha utána nézek egy meccsnek megnézem statot stb majd kiálasztom ami tutinak tűnik akkor vmi elromlik. Szóval... lehet a vizsgálódásom elrontja a valószínűséget és többet érnék ha teljesen randomban választanék meccset? Mert... 2 napja is a 2 legtutibbnak tűnő lett nagyon nagyon (nem enged szitokszót) nem tuti. A statisztika alapján... öööö mikor az utolsó 40-45 meccsen megvan a 3 gól min - a 2 csapat meccsei összesen 40-45 - és a vége 0:1 lesz. és ugyan ez a másiknál is.

Ha ezt megint gyors valószínségszámolom. 1:40hez 2,5% a másik is 2,5% és ha megint külön kezelem akkor ez 0.06%... szóval...

A kérdés. Biztos van vmi matematikai háttere. A számítás elrontja a valószínűséget?



2014. jan. 25. 21:30
 1/7 savanyújóska ***** válasza:

1. 16 meccsből választottál kettőt, mondjuk véletlenszerűen, és a sorrend ugye nem számít, ez 16*15/2! = 8 * 15 = 40 eset, ebből egy rosszat feltételezve 1/40 = 0,025 valószínűséggel választasz bele, valójában azonban minimum 2*14 + 1 = 29 eset nem jó (amennyiben azzal is veszítesz, ha az egyik meccsel veszítesz), vagyis majdnem 0,75!


2. Nem, nem rontja el. Pontosabban itt nem, legfeljebb rosszul számolsz. A kavantumfizikában gyakran előfordul, hogy azzal, hogy megfigyeled a kvantumot, már más lesz az eredmény, mintha nem figyelnéd meg, ami elég paradoxnak hangzik, de így van.


3. A 40-45 meccses eset pedig statisztikailag nem jelent semmit, vagy ha szeretnénk, hogy jelentsen, akkor nagyon sok tényezőt kéne figyelembe venni - hiszen ebbe az összes pályára lépő játékos kondíciója is beleszámít.

2014. jan. 25. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

2es ponthoz. Jah lényegében a Heisenberg féle határozatlansági elv.


3as. Jó 40 nem sok de ha 100%-osan nézem akkor mondjuk a meccseik 5% az ahol nem lett meg. Vegyük úgy 5% esélye volt hogy megint nem lesz meg. Én bele választottam.


Az egészhez. Nem matematikai alapon választok. Legalább is nem végzek bonyolult számításokat. Az én kiválasztási módszeremre is rá lehet fogni hogy az a rossz és az ad helytelen eredményt. De - ez "kell legyen" a rossz. Ha látok egy olyat ahol az tulsó 5 meccsen 2szer nem lett a másiknak meg 3szor gymás ellen is egyszer ilyet egyszer olyat játszottak a másik meccsen meg 5ből 5 3 gól min egymás ellen 3 gól mi kivéve minden 20 meccs akkor ezt választom. Úgy tűnik tévesen. A valószínű a nem valószínű :)

2014. jan. 25. 22:58
 3/7 A kérdező kommentje:
Mondjuk a dolog azért összetetteb ahogy te is mondtad. Elég ha azt nézzük, hogy az általam választott esemény kimenetele mennyi. Akkor az a 0,75 már nem 0,75. Mert pl ha én csak 2 meccset választok ki 2ből mondjuk de az egyiken az, hogy az FC Zádorfalvát elveri a Bayern. A másikon meccs peig, hogy az FC Zubogy leveri a Barcelónát. ha 1 elmegy a fogadás is megy. Hogy 1 elmegy annak az esélye 50%. De h azt nézem, hogy a másik meccs esélye mennyi 0.0001% akkor az az 50% már nem 50% inkább vmi 99.999 :)
2014. jan. 25. 23:05
 4/7 anonim ***** válasza:

Hú kérdező, hagy békén a határozatlansági elvet. Nagyon nem ide tartozik. A te problémád, hogy nem érted a valószínűséget.

Ha valaminek a valószínűsége mondjuk 99%, akkor abból egy konkrét választásról szintén csak valószínűséget mondhatsz, semmi biztosat. Olyan nincs, hogy ezen az alapon a "következőt eltalálod".

Ha feldobsz egy pénzt, 50% a valószínűsége, hogy fej. De ebből soha nem következik, hogy a következő konkrét dobásnak fejnek kell lennie. Csak annyi következik, ha egymilliószor feldobod, nagyjából ötszázezer környékén lesz a fej. Ha meg 100 milliószor dobod fel, akkor még közelebb lesz a számuk a feléhez. Mert a valószínűség egy határérték, és nem a következő eset biztos eseménye.

Ilyen egyszerű. Ha nem stimmel valami, a hibát ott érdemes keresni: "jól értem a fogalmakat?"

2014. jan. 26. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Ez gondolom az utolsóra ment volna. Én értem miről van szó lehet te értetted félre én mire gondolok. Másik példa. Vagy egy kartonpepír fal majd egy 20 centis betonfal és a királylány e 2 mögött. Enym a csaj ha átjutok mindkét falon. Ezek után én bizotsan matek nélkül egmondom neked, hogy nem jutok ela csajhoz mert puszta kézzel nem megyek át a betonfalon. Bár az esély nem 100% de enyhén közelíti így én simán kijelentem hogy igen ez lesz.



A határozatlansági elv pedig az 1. válaszoló 2. pontjához ment. Kvantum és vzsgálata. Mert a határozatlanságnál is vizsgálom egy tulajdonságát és hála ennek a másik tulajdonságát annál inkább nem fogom tudni.


Perzse ő inkább arra gondolt, hogy minden vizsgálat egy kölcsönhatáshoz vezet szóval pl azt az elektront amit én vizsgálok mondjuk azáltak, hogy rávilágítok a fotonok meglökdösik így már nem kapom azt az eredényt ait szeretnék.

2014. jan. 26. 13:07
 6/7 savanyújóska ***** válasza:
Nnananana! A 75% az szerintem viszonylag közelít a valós esélyeidhez, és ezt fent is tartom, viszont a példádat nem értem. Mi az, hogy 50% eséllyel megy el egy fogadásod? És honnan jön a 0,0000001? Tehát amíg nem fogslmazod meg precízen a kedvező és az összes esemény halmazát, addig mindig fals eredményeket fogsz kapni, függetlenül a metódustól.
2014. jan. 26. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
honnan jött a 0.00001? Hasból. Te mennyi esélyt mondasz arra hogy puszta kézzel átvágod magad 20 centi vasbetonon? :P
2014. jan. 27. 18:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!