Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hol van az a magassági határ,...

Hol van az a magassági határ, ahol nem kell számottevő vízszintes (Földkörüli) sebesség ahhoz, hogy ne legyen számottevő visszahullás a Földre?

Figyelt kérdés
Ha csak függőlegesen lövünk fel valamit az űrbe, hol lesz az a magasság, ahonnan nem nagyon akar visszahullani?
2008. júl. 19. 09:55
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

nincs ilyen.

nem a hely (a magasság) a lényeg, hanem a sebesség. Ha elég nagy a sebesség, akkor nem tér vissza, ha nem elég nagy, akkor meg visszaesik. Ha pont jó, akkor keringeni kezd.

Egyébként a függőleges fellövés jelen kérdésben nem értelmezhető mert a rakéta alapállapotában is gyakorlatilag kering. (forog a földdel együtt) Ez egy olyan sebesség, amit a rakéta "függőleges" fellövésnél is megőriz.

2008. júl. 19. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
23%
500km fölött már biztos nem esik vissza
2008. júl. 19. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Az, hogy a világűr egy tetszőleges pontjából nézve függőleges kilépésnél is kering, az mindegy: a föld elhagyásához szükséges legkisebb energiájú út érdekel, és a megérzésem szerint ez a függőleges lenne... Emiatt a kérdés: milyen messzire fel, hogy a "Földdel együtt kering" elég legyen a Föld körüli pályához.
2008. júl. 20. 13:26
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha a "függőleges" fellövéssel a testet pontosan olyan magasra juttatod, hogy a Föld körüli keringési ideje megegyezzen a Föld körülfordulási idejével, akkor a test a fejed felett "állni" látszik, soha nem esik le, azaz a Föld forgásával együtt kering körülötte.

Az ilyen keringési pályát hívják geostacionárius pályának, ide juttatják el (lehetőség szerint) a különböző távközlési műholdakat. Az ilyen pálya hallatlan nagy előnye, hogy a test a Föld felszínéhez képest egy helyben "áll" (azaz pontosabban a felszínnel együtt kering), így pl. az egyszer beállított parabola antennát nem kell folyamatosan igazgatni, stb...

2008. júl. 28. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

a föld kerületi sebessége az egyenlítőn kb. 40075 km/nap, azaz kb. 1670 km/h


ha az egyenlítőn (maradjunk ennél, mert ez kezelhetőbb, mint a többi) "függőlegesen" fellősz valamit, akkor azt fogod látni, hogy nem függőlegesen fog emelkedni, hanem eltér a függőlegestől méghozzá nyugati irányba. Ez ezért van, mert a kerületi sebessége megmarad, viszont ahogy emelkedik már nem 40e km-kell megtennie egy fordulathoz, hanem jóval többet. 1000 km magasságban a keringési pálya hossza már kb. 15%kal nagyobb.

namost. a kérdés az, hogy van-e olyan magasság, ahol az eredeti 1670 km/h kerületi sebesség elegendő a keringéshez. Természetesen van.

kb. 1,8 millió km.

Ha ennél távolabbra ellövöd "függőlegesen" akkor már nem jön vissza, mert az örökölt kerületi sebessége elrepíti. Ha nem az egyenlítóről indítod, akkor jóval messzebbre kell ellőni, mert csökken az örökölhető kerületi sebesség. pl. ha valamelyik sarokról lövöd, akkor nincs kerületi sebessége, azaz mindíg visszaesik.


(a dolog ennél egyébként kicsit bonyorultabb, mert a föld kering is, és ez belezavar a dologba. Plussz sebességet ad a dologhoz)


A geostacionárius pálya a 36e km. De erre csak úgy tud rállni, ha oldalirányban is gyorsítod. Ha belegondolsz logikus is, mert ahoz, hogy mindíg a fejed fölött legyen (az egyenlítő fölött, mert geostacionágius pálya csak itt van), jóval gyorsabban kell mennie, hiszen jóval hosszabb az a kerület, amit egy nap alatt be kell járnia.

2008. júl. 28. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!